Zahraničné médiá v titulkoch hovoria o návrate ľavice na Slovensko
Správy zahraničných spravodajských portálov sa väčšinou obmedzujú na volebný zisk Smeru a vysvetľujú minuloročný rozpad vlády Ivety Radičovej ako aj vplyv kauzy Gorila na voličské preferencie. Viaceré z nich však už nadránom začali pridávať vlastné komentáre.
Český portál iDNES.cz: Prekvapením nie je Smer, ale Obyčajní ľudia
Podľa českého portálu iDNES.cz výrazné víťazstvo Smeru „nie je žiadnym prekvapením“. „Oproti roztrieštenej pravici je ľavica na Slovensku pod jeho vlajkou zjednotená, výrazne viedol aj v predvolebných prieskumoch…Prekvapením je pomerne výrazný úspech Obyčajných ľudí a nezávislých osobností, ktorí by sa mohli stať treťou najsilnejšou stranou nového parlamentu,“ uvádza iDNES.cz v správe, ktorú vydal po spočítaní hlasov zo 75 percent volebných okrskov. Portál taktiež upozorňuje, že ak Smer získa absolútnu väčšinu, bude to „prvá takáto dominancia od zvrhnutia komunizmu v roku 1989“. Ako zaujímavosť iDNES.cz uvádza, že sídla Smeru a SDKÚ ako hlavných volebných súperov sa nachádzajú neďaleko od seba v bratislavskej mestskej časti Ružinov, ktorá sa tak už druhýkrát za posledné dva roky stala „politickým stredom Slovenska“.
ORF: Verejnosť vyúčtovala politikom korupciu
Veľký priestor slovenským voľbám venuje aj portál rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu a televízie (ORF), ktorý neúspech konzervatívnych strán označuje za „očividné zúčtovanie za široko rozvetvenú korupčnú aféru“. Zároveň cituje slová prezidenta Ivana Gašparoviča, podľa ktorého bolo nedeľňajšie hlasovanie najdôležitejším od roku 1990, keď sa uskutočnili prvého slobodné voľby v bývalom Československu. „Budúca vláda bude musieť prijať veľmi zodpovedné rozhodnutia vo vzťahu k Európskej únii ako aj v sociálnych a ekonomických otázkach,“ uvádza ORF. Rakúski redaktori tiež konštatujú, že samotný dôvod predčasných volieb, teda spor koaličných strán okolo rozšírenia fondu na záchranu eura vo volebnom súboji, „upadol úplne do úzadia“. „Vtedy hľadel na Bratislavu celý svet, keďže slovenské "nie“ by zablokovalo rozšírenie Európskeho fondu finančnej stability pre celú eurozónu," pripomína ORF a dodáva, že Radičová sa neuchádza o žiadnu funkciu, napriek tomu, že je „najobľúbenejším politikom krajiny“ popri lídrovi Smeru Robertovi Ficovi.
Rakúsky denník Der Standard na svojom internetovom portáli v nedeľňajšom komentári uviedol, že strana pod vedením expremiéra Roberta Fica je považovaná za „jasnú zástankyňu spoločnej meny“, čo má potvrdzovať aj jeho nedeľňajší prísľub, že ako šéf novej vlády bude presadzovať opatrenia v záujme posilnenia eurozóny.
Der Spiegel: Fico núka povolebnú spopluprácu
Spomedzi nemeckých médií prináša aktuálne správy o slovenských voľbách napríklad portál magazínu Spiegel. „Nakoniec mali prieskumníci verejnej mienky pravdu: Sociálno-populistickej opozičnej strane Smer Roberta Fica predpovedali isté víťazstvo,“ konštatuje na úvod svojej správy, kde figurujú výsledky zverejnené pred polnocou. Spiegel tiež cituje Ficove slová, podľa ktorých plánuje ponúknuť povolebnú spoluprácu všetkým stranám zastúpeným v novom parlamente a zostaviť „jednoznačne proeurópsku“ vládu.
AP: Ľavicová opozícia sa vrátila k moci
Predčasné parlamentné voľby na Slovensku vrátili k moci ľavicovú opozíciu pod vedením „jedného z mála popredných politikov, ktorý unikol hnevu voličov zo závažného korupčného škandálu“. Americká tlačová agentúra Associated Press (AP) to uvádza vo svojej správe, ktorú po zrátaní takmer všetkých hlasov v nedeľu prevzali zahraničné spravodajské portály.
Hneď na úvod AP poukazuje na skutočnosť, že líder strany Smer-SD Robert Fico bude môcť „vládnuť sám“ , čo sa od vzniku samostatného Slovenska v roku 1993 nepodarilo zatiaľ nikomu inému. Bývalý premiér je podľa nej „považovaný za populistického lídra“, pričom „sľubuje zachovanie sociálneho štátu, zvýšenie korporátnej dane a nárast dane z príjmu pre najviac zarábajúcich“. Agentúra tiež pripomína, že Fico bol v minulosti hlasným odporcom Američanmi vedenej vojny v Iraku a z krajiny nechal stiahnuť slovenských vojakov. Nezabúda ani na jeho vyjadrenia, podľa ktorých je proti umiestneniu akejkoľvek časti amerického protiraketového štítu plánovaného pre Európu na Slovensku
Der Standard: Výsledky volieb v SR sú dobrou správou pre eurozónu
Predčasné parlamentné voľby na Slovensku priniesli „historické víťazstvo ľavicovo orientovanej, proeurópskej opozičnej strany“ Smer. Ostatné krajiny eurozóny si tak môžu „vydýchnuť“ po tom, ako spor okolo rozširovania fondu na záchranu eura v októbri vyústil do rozpadu bývalej vládnej koalície. Rakúsky denník Der Standard týmto spôsobom v nedeľu na svojom internetovom portáli komentoval výsledky zverejnené po zrátaní takmer všetkých hlasov. Strana pod vedením expremiéra Roberta Fica je podľa neho považovaná za „jasnú zástankyňu spoločnej meny“, čo má potvrdzovať aj jeho nedeľňajší prísľub, že ako šéf novej vlády bude presadzovať opatrenia v záujme posilnenia eurozóny.
Svoju radosť z „pôsobivého úspechu“ Smeru vo voľbách už stihol vyjadriť aj rakúsky spolkový kancelár Werner Faymann, predseda Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ). Podľa jeho vyhlásenia sú výsledky slovenských volieb „ďalším impulzom pre sociálnejšiu Európu“.
Der Standard opisuje nedeľňajšie oslavy víťazstva v centrále Smeru, kde Fico tancoval a spieval so straníckymi kolegami, ktorí ho nakoniec začali vyhadzovať do vzduchu. V prípade vládnej SDKÚ hovorí o „dramatickej porážke“, keďže jej volebný zisk sa oproti voľbám v roku 2010 znížil na tretinu a hrozilo jej, že skončí mimo parlamentu. Denník poukazuje na Ficovu predvolebnú kampaň, v ktorej sa zameriaval predovšetkým na chudobnejších a starších občanov ako aj na obyvateľov vidieka. Dodáva, že Slovensko je druhým najchudobnejším členom eurozóny a minimálna mzda je len polovičná ako v krízou zmietanom Grécku.
Die Presse: Triumfálny návrat nového Fica
Ako triumfálny návrat „nového“ Roberta Fica hodnotí víťazstvo Smeru v slovenských parlamentných voľbách rakúsky denník Die Presse.
Noviny poukazujú na obraz Fica ako človeka bez zmyslu pre humor, ktorý sa napriek tomu stal politickou hviezdou krajiny. Pripomínajú trápne pôsobiace video z kampane pred voľbami v roku 2010, na ktorom sa Fico so svojím psom snažil ukázať svoju „menej známu ľudskú stránku“.
„Teraz sa vzdal nanútených póz, rovnako aj paušálnej kritiky na adresu novinárov. Za rok a pol v opozícii sa Fico zrejme veľa naučil a už nechce spolupracovať len na futbalovom ihrisku,“ uviedol Die Presse s odkazom na jeho časté stranícke vystúpenia na futbalových zápasoch.
Slovenský publicista Michal Hvorecký pre Die Presse napísal, že víťazstvo Smeru s demonštráciami vyvolanými kauzou Gorila súvisí len okrajovo. Ficovi sa zrejme podarilo osloviť obyvateľov, ktorí neprofitujú z hospodárskeho rastu a ktorí si želajú, aby mali politici sociálne svedomie.
Slovenský politológ Martin Muránsky však varoval, že k sociálnym nepokojom môže dôjsť aj po voľbách, ak sa situácia nezlepší. Poukázal na skutočnosť, že Slovensko je po Estónsku druhou najchudobnejšou krajnou eurozóny, minimálna mzda je s 327 eurami polovičná oproti Grécku, priemerný plat menej ako 800 eur, miera nezamestnanosti je 13,7 percenta – u mladých dokonca 35,6 percenta.
Mnohí Slováci s nižšími príjmami už teraz majú výhrady voči poskytovaniu finančnej podpory Grécku alebo domácim menšinám. „Pracujúca chudoba je už takmer alergická na každý cent, ktorý ide na rómsku politiku,“ citovala APA Muránskeho.
Práve situácia približne 300 000 slovenských Rómov je podľa Muránskeho kritická: Počet ilegálnych osád sa za uplynulých 15 rokov strojnásobil, panuje tam 99-percentná nezamestnanosť, extrémna chudoba a žiadne vyhliadky na zlepšenie situácie. „Postupne sa to vyhrocuje,“ povedal Muránsky.