Belousovová obvinila z rasizmu tých, ktorí podali žaloby kvôli bilbordu

alm, ČTK, SITA | 06.05.2010 11:27, aktualizované: 
Anna Belousovová Foto:
Podpredsedníčka SNS Anna Belousovová na tlačovej konferencii o bilbordovej kampani jej strany.
V slovenskej spoločnosti vládne obrovské pokrytectvo, vyhlásila podpredsedníčka SNS Anna Belousovová v reakcii na vlnu odporu, ktorú vyvolala bilbordová kampaň strany. Na predvolebných plagátoch dominuje postava potetovaného Róma s hrubou zlatou reťazou na krku a pod ním je nápis "Aby sme nekŕmili tých, čo nechcú pracovať". Belousovová tvrdí, že každý, kto povie, že na bilbordoch je Cigán, tak je rasista.

Podľa Anny Belousovovej vládne v slovenskej i európskej spoločnosti pokrytectvo politikov i médií, ktorí sa podľa nej tvária, že tu neexistuje problém neprispôsobivých občanov, ktorí nespravodlivo ukrajujú zo sociálneho systému. „Strhávame masku tohto pokrytectva,“ vyhlásila podpredsedníč­ka SNS.

Považujete bilbordovú kampaň SNS za rasistickú?

„A preto, že odstraňujeme túto masku, sme označovaní za rasistov. Z čoho ste usúdili, že na bilborde je Cigán? Kde je na tom slovo Cigán?“ rozčúlene sa pýtala Belousovová novinárov prítomných na tlačovej konferencii. To, že tam chýba priame pomenovanie, je podľa nej dôkazom, že bilbord nie je rasistický a za rasistov označila tých, ktorí ho rasisticky vnímajú a mimovládne organizácie, ktoré na stranu podali trestné oznámenie.

Bilbordy SNS budú mať po novom namiesto fotky s potetovaným Rómom s hrubou zlatou reťazou na krku nápis CENZUROVANÉ. Nemecká bilbordová spoločnosť, ktorá súčasnú podobu bilbordu prelepuje, podľa Belousovovej porušuje demokratické princípy. Ako informovala, SNS zvažuje na spoločnosť žalobu a jej konanie vníma ako politicky motivovanú. „Ak im bude vadiť aj tento text, je to zahraničné zasahovanie do volebnej kampane na Slovensku,“ uviedla.

Belousovová okrem toho verejne vyzvala generálneho prokurátora, aby začal konanie voči SMK za diskrimináciu Slovákov, keďže ich bilbordy sú v maďarčine. Reagovala tak na podanie SMK na Generálnu prokuratúru, aby sa zaoberala bilbordami SNS. Na konanie vyzvala Belousovová aj podpredsedu vlády pre menšiny Dušana Čaploviča. Ako zdôraznila, riešenie ľudských práv je v jeho kompetencii a je za to dobre platený z peňazí daňových poplatníkov. Belousovová Čaploviča podrobila kritike aj pre rómsku problematiku. „Zaujímal sa o všetko možné ako dedko vševedko, ale postavenie rómskej menšiny neriešil,“ tvrdí.

Lukáča Barta národniari v kampani využili, nevedel, že fotografie budú určené na takýto účel, informoval portál sme.sk. Fotografia vznikla v kuchyni u susedov. Pred zverejnením na pútačoch snímku počítačom upravili. Tetovanie na hrudi v skutočnosti tento muž nemá, rovnako na pôvodnej fotografii mu chýba zlatá reťaz.

Čaploviča sa kritika dotkla: SNS by sa mala pozrieť do zrkadla

Kritika podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej na adresu vicepremiéra Dušana Čaploviča nezostala bez odozvy. „Politici SNS by sa najskôr mali pozrieť do zrkadla a až potom hodnotiť iných,“ je presvedčený Čaplovič. Podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny pripomenul, že SNS mala dosť priestoru riešiť rómske problémy cez rezort školstva, životného prostredia, výstavby a regionálneho rozvoja.

„Štyri roky neponúkli žiadne koncepčné riešenia a dnes, v zúfalom zápase o voličov, sa nebránia používať demagógiu a povrchnosť,“ zhodnotil Čaplovič vyjadrenia Belousovovej, podľa ktorej sa za jeho pôsobenia v kabinete riešenie rómskej problematiky nikam nepohlo.

Kampaň SNS proti Rómom zaujíma už aj zahraničné ambasády

O spornú predvolebnú kampaň SNS proti Rómom sa podľa občianskeho združenia Únia Rómov na Slovensku začali zaujímať zahraničné ambasády. Novinárom to povedal šéf združenia František Tanko. Nechcel konkretizovať, o ktoré veľvyslanectvá išlo, vraj sa dohodli, že ich nezverejnia. Kontroverzná kampaň národniarov zostrila doteraz pomerne nudný súboj politických strán pred júnovými parlamentnými voľbami. Odsúdili ju aj viaceré mimovládne organizácie a politické strany.

Bilbord SNS, ktorý vyvolal v slovenskej... Foto: Ľuboš Pilc
SNS, voľby, bilboard Bilbord SNS, ktorý vyvolal v slovenskej spoločnosti pobúrenie.

„Oslovilo nás viacero veľvyslanectiev na území Slovenska, čo sa vlastne deje,“ povedal Tanko. Tvrdil, že podporu im tiež vyjadrili aj organizácie z Maďarska, Poľska a Česka. „Volali nám, ako môžu pomôcť,“ povedal Tanko.

Vládna SNS si objednala bilbordy po celom Slovensku, na ktorých je vyobrazený potetovaný Róm s odhalenou hruďou a masívnou zlatou reťazou, a ktoré dopĺňa nápis „Aby sme nekŕmili tých, čo nechcú pracovať“. Strana už v minulosti útočila na príslušníkov rómskej menšiny; poukazovala napríklad na údajné zneužívanie sociálneho systému Rómami. SNS sa bránila, že ich bilbordy sú v súlade so zákonom.

Únia Rómov na Slovensku kampaň SNS odsúdila; politické strany vyzvala, aby sa od nej dištancovali. Od SNS chce ospravedlnenie. Predstaviteľov strany vyzvali, aby sa vyjadrili, čo urobili počas svojho funkčného obdobia pre Rómov. Podpredsedníčku SNS Annu Belousovovú požiadali, aby zverejnila, v ktorých štatistikách sa uvádza, že Rómovia nechcú pracovať.

O bilbordovej kampani píše aj mienkotvorný taliansky denník

Bilbordovú kampaň vládnej SNS zaregistroval aj taliansky mienkotvorný denník Corriere della Sera. Píše, že predvolebný pútač, na ktorom je zobrazený „polonahý a potetovaný Róm s nápadnou hrubou zlatou reťazou“ s nápisom „Aby sme nekŕmili tých, čo nechcú pracovať“, vyvolal na Slovensku búrlivú diskusiu. Zdôraznil, že slovenská vládna strana SNS je známa „xenofóbiou a ultranacionaliz­mom“. (čítajte viac)