Fico: Vo vláde by malo byť čo najmenej strán

Pravda | 10.06.2010 11:43
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico
Premiér Robert Fico je posledný z politikov, kto odpovedá na otázky Pravdy v predvolebnom dotazníku. Odpovede ôsmich volebných lídrov na trinásť rovnakých otázok sme zverejňovali posledné štyri týždne vždy v pondelok a vo štvrtok podľa predvolebných preferencií - od najslabšej po najsilnejšiu stranu. Redakcia oslovila len tie strany, ktoré majú šancu dostať sa do parlamentu, teda Smer, SDKÚ, KDH, SaS, SNS, HZDS, SMK a Most.

1. Ak by ste si mohli vybrať, s akými stranami by ste vytvorili vládu?
Slovensko potrebuje vládu s čo najmenším počtom politických strán. Najlepšia by bola dvojčlenná koalícia. O tom však rozhodnú voliči 12. júna.

2. Ktorí politici by mali ísť do politického dôchodku?
To je otázka voličom, nie politikom.

3. Čo všetko vlastníte? A čo z toho ste nadobudli ako politik?
Trojizbový byt na Dlhých dieloch v Bratislave, rekreačnú chatu v Malých Levároch, 8-árovú vinicu v Rači, ktorú podobne ako chatu pozná každý Slovák. Ja aj manželka máme osobné auto – Volvo a Rover. Mám tiež úspory v banke. Nikdy som nepodnikal, môj príjem je presne podľa zákona, manželka zarába dlhodobo viac ako ja.

4. V akom prípade by ste pristúpili k zvýšeniu dôchodkového veku?
Odmietame zvýšenie dôchodkového veku. Je to nespravodlivé. Ak budeme ďalšie štyri roky vo vláde, určite to nedovolíme.

5. Znížite odvody? Akým spôsobom?
Nie, aj vzhľadom na krízu na to teraz nie je priestor. Je to fantazmagória pravicových politikov, ktorá by vážne zvýšila hrozbu väčších dlhov. Nebudeme však odvody ani zvyšovať.

6. Pripúšťate úpravy daní? Aké?
Chceme väčšiu solidaritu, pokiaľ ide o dane z príjmu fyzických osôb, ktoré nadštandardne zarábajú. Ak sa bude dať, treba ďalej znižovať DPH. S inými úpravami nerátame.

7. Umožnili by ste homosexuálom uzatvárať manželstvá?
Nepodstatná téma. Načo ňou otravujete pomerne konzervatívnu slovenskú spoločnosť?

8. Kedy ste boli naposledy u lekára alebo v nemocnici a ako ste boli spokojný s poskytnutou zdravotnou starostlivosťou?
Keď ma zašívali na tvári po úraze na futbalovom zápase. Štandardný lekársky zákrok.

9. Aký je váš zdravotný stav a kedy ste boli naposledy na preventívnej prehliadke?
Do toho vás naozaj nič nie je. Ale cítim sa výborne, každý deň hodinu športujem.

10. Ako by ste urýchlili rozhodovania súdov?
Najmä rozšírením uplatňovania rozhodcovského konania.

11. Ako si predstavujete Vysoké Tatry o 10 rokov? Rozšírili by ste tam cestovných ruch?
Rozvoj cestovného ruchu a ochrana prírody vo Vysokých Tatrách musia byť v rovnováhe. Extrémy odmietam. Mojimi „Vysokými Tatrami“ je pohorie Tríbeč pri Topoľčanoch.

12. Spoplatnili by ste vysoké školy?
Nie. Máme dosť skúseností, že spoplatnenie neprináša kvalitu, ale vytvára prekážky pre menej majetných, aby sa dostali k vzdelaniu.

13. Je cena vody, elektriny a plynu u nás nadsadená? Za 4 roky vládnutia sme ceny stabilizovali, ak porovnáte ceny energií pred štyrmi rokmi a teraz, sú v dokonca nižšie. Naším nástupom do vlády sa skončila éra ich divokého zvyšovania, ktorá trvala celých osem rokov pravicovej vlády.

Robert Fico

Dlhodobo obsadzuje prvé priečky v prieskumoch dôveryhodnosti. Napriek tomu nie je isté, či bude na čele štátu aj nasledujúce štyri roky. Prieskumy dávajú šance aj pravici. Fico sa stavia do pozície ľavicového politika, v skutočnosti sa však témam modernej ľavice ako napríklad odluka cirkví od štátu či registrované partnerstvá homosexuálov vyhýba.

Do popredia kladie sociálne istoty ľudí, čo časť verejnosti oceňuje. Hoci svojmu najväčšiemu rivalovi SDKÚ vyčítal podozrivé financovanie strany, sám sa nevyhol podobnému škandálu. Kritizovaný je aj za slabý boj s korupciou a za početné predražené tendre na ministerstvách riadených Smerom, ale aj zvyšnými dvoma koaličnými stranami.