Názory SaS sú vrcholom európskeho egoizmu, tvrdí Kažimír

SITA, TASR | 24.06.2012 14:35
Peter Kažimír Foto:
Minister financií Peter Kažimír
Najväčším problémom v Európskej únii je podľa ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) egoizmus a neschopnosť pohotovo reagovať na problémy, ktoré treba riešiť. Vrchol európskeho egoizmu predstavujú podľa šéfa financií názory politikov zo SaS, ktorí odmietajú trvalý euroval. Ten schválili poslanci Národnej rady SR v piatok.

Kažimír považuje trvalý euroval za výsledok evolúcie. „K trvalému eurovalu sme sa prihlásili, pretože považujeme za najväčšiu boľačku Európy to, že pomaly bude trvať rok, než sa Európa rozhodla a Európa to ratifikuje,“ povedal minister financií v relácii STV O päť minút dvanásť.

Podľa Kažimíra sme svedkami toho, že veľké problémy s radikálmi majú vo Fínsku, v Rakúsku je vláda vydieraná Stranou zelených a problémy sú aj v Estónsku. „Toto je problém, ktorý skúša Európu, že Európa nie je schopná v priebehu niekoľkých týždňov, mesiacov zareagovať ako napríklad Spojené štáty americké, pretože pozostáva z 27 krajín a každá krajina je v inej časti politického cyklu,“ dodal Kažimír, podľa ktorého sa navyše objavil veľmi nebezpečný jav egoizmu.

Poslanec za SaS Martin Chren naopak deň, v ktorý poslanci trvalý euroval schválili, označil za čierny piatok v dejinách Slovenska. „Týmto jedným jediným hlasovaním sme sa zaviazali poslať 660 mil. eur v hotovosti súkromnej spoločnosti do Luxemburgu a na tieto peniaze si budeme musieť požičať. Z tých peňazí sa budú platiť španielske banky, napríklad aj to, že riaditeľ najväčšej krachujúcej španielskej banky dostáva denný plat 10-tisíc eur a Slováci sa mu budú musieť naň poskladať,“ myslí si Chren. Trvalý euroval by podľa jeho slov vznikol aj bez účasti Slovenska.

Chrenove názory sú však podľa Kažimíra lži. „Trvalý euroval nie je súkromná spoločnosť v Luxemburgu,“ oponoval v STV minister financií. To, čo Slováci počúvajú z úst SaS, je podľa neho vrchol európskeho egoizmu. Kažimír zdôraznil, že Slovensko zatiaľ z členstva v EÚ viac profitovalo, ako platilo. Ak sa názory podobné tým, ktoré zaznievajú z radov SaS, stanú „mainstreamovými“, bude to podľa Kažimíra koniec. Minister je však presvedčený, že ľudia vo voľbách dali jasne najavo, že chcú ostať v eurozóne.

Kažimír: Minulá vláda posielala Bruselu egoistické odkazy

Rokovania skupiny desiatich ministrov zahraničných vecí pod vedením nemeckého ministra Guida Westerwelleho o otázke zmeny Európskej únie (EÚ) na jednotný štát po vzore USA netreba preceňovať, myslí si ďalej Kažimír. To, že Slovensko nebolo prizvané k takýmto diskusiám, však podľa neho môže súvisieť s problematickými postojmi predchádzajúcej vlády voči Európe.

„Jedno z možných vysvetlení je to, že minulá vláda posielala isté veľmi egoistické odkazy do Bruselu, Nemecku aj všetkým ostatným. Myslíte si, že si nevšímajú odkazy o tom, kto je maoista či socialista? Odkazy o tom, že boli zle zapnuté gombíky a podobné veci? Ak ste v pozícii problematického káčatka, tak vás asi nezavolali na takúto diskusiu,“ vytkol kabinetu Ivety Radičovej v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo.

Bytostným záujmom Slovenska je podľa neho držať sa Nemecka, keďže ide o nášho najdôležitejšieho obchodného partnera a zároveň najvýznamnejšiu ekonomiku EÚ. „Na konci dňa, keď príde k najhoršiemu, môže účet zaplatiť jedine Nemecko,“ upozornil Kažimír s tým, že súčasná vláda „v žiadnom prípade“ nechce zostať mimo aktuálnych diskusií v EÚ.
Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec, ktorého strana bola najsilnejším subjektom v predchádzajúcej vláde pripustil, že vtedajší kabinet bol známy pre svoj opatrný postoj k silnejšej integrácii EÚ. „Naša vláda veľmi jasne deklarovala, že nie sme práve priatelia centralizácie a federalizácie, takže my neočakávame pozvanie na stretnutia, kde sa bude hovoriť o väčšej centralizácii v Európe,“ vysvetlil.

Zdôraznil, že o najdôležitejších otázkach sa stále rozhoduje jednohlasne na Európskych radách, teda spoločných rokovaniach lídrov všetkých členských krajín EÚ. Zároveň je realitou, že sa popritom stretávajú politici na rôznych formálnych aj neformálnych stretnutiach, Slovensko napríklad funguje v užšej spolupráci s ostatnými krajinami V4.

„Úplnú centralizáciu odmietame. Nemyslím si, že by sme mali vytvárať jeden štát. EÚ bude funkčná vtedy, keď bude fungovať ako únia národných štátov. Musíme ale hovoriť o zefektívnení fungovania, zrýchlení rozhodovania tam, kde je treba,“ dodal Štefanec.