Vojakom a policajtom sa znížia dôchodky aj platy

Peter Kováč | 28.06.2012 20:00, aktualizované: 
Armáda, vojna, topánky Foto:
Ilustračné foto
K šetreniu v celom štáte prispejú aj vojaci, hasiči a policajti. Rezort vnútra má už predstavu o tom, ako zníži nielen ich dôchodky, ale aj platy. Podľa informácií Pravdy by sa na dôchodky mal zaviesť špeciálny odvod vo výške desať percent. Zvyšovať by sa mal odvod zamestnancov, a to aj zo strany zamestnávateľa, ktorý je dnes 5 a 17 percent.

„Bude to o jedno plus jedno percento alebo dve plus dve, podľa toho, aké benefity za to budeme schopní priniesť,“ hovorí minister vnútra Robert Kaliňák o zvýšení odvodu z platov. Kompenzáciou za nižšie mzdy by podľa ministra mali byť rôzne výhody vo forme príspevkov na rekreáciu alebo zdravotnú starostlivosť s doživotnou platnosťou. Peniaze pôjdu na osobitné účty ministerstva obrany a vnútra, z ktorých sa dnes vyplácajú dôchodky.

„Je to záťaž, a my to s ľuďmi musíme najprv vydiskutovať,“ hovorí policajný odborár Miroslav Litva, podľa ktorého ide o veľmi citlivé zmeny.

Súčasťou zmien v sociálnom zabezpečení má byť aj stanovenie vekovej hranice odchodu do výsluhového dôchodku, ktorá neexistuje. Policajti, vojaci, colníci, horskí záchranári, hasiči, tajní agenti či väzenskí dozorcovia dnes majú nárok na dôchodok po 15 rokoch služby. Po novom by však vláda chcela vek odchodu postupne zvyšovať, a to až na vek 62 alebo 65 rokov. Až dovtedy by mali pracujúci policajti odvádzať odvod, čím by sa na účet dostalo v porovnaní s dneškom viac peňazí. Odborári s tým nesúhlasia.

„Odvod vo výške desať percent je vzhľadom na výšku dôchodkov maximálna možná hranica, ktorú vieme utiahnuť. Ale spor je v tom, že odkedy. My tvrdíme, že do 55 rokov,“ dodáva Litva.

Nový odvod na dôchodok by sa nemal dotknúť asi 35-tisíc ľudí, ktorým bol už priznaný. Ani túto skupinu však škrty neobišli. Vláda minulý týždeň zastavila valorizáciu ich penzií. Po novom sa dôchodky nebudú zvyšovať každý rok v závislosti od rastu platov v hospodárstve, ale len vtedy, ak sa budú zvyšovať platy aj v polícii a armáde.

Bezpečnostný analytik Ivo Samson zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku upozorňuje, že vojaci či policajti vnímajú zásahy do sociálnych výhod veľmi citlivo a plánované zmeny sa môžu odraziť v nižšom záujme o túto profesiu. „Je evidentné, že kvalita personálu Ozbrojených síl aj Policajného zboru sa týmto nezvýši. Spoločenská prestíž týchto povolaní už aj tak klesá a ak zoberieme určité benefity, ktorými sa to snažíme kompenzovať, odrazí sa to v záujme o túto profesiu,“ vraví.

Na druhej strane chce minister zostávajúce sociálne výhody vojakov zakotviť do ústavy. Práve preto, aby mali niektoré veci isté. Počas dvoch rokov diskusií o okresávaní výsluhových dôchodkov totiž odišlo do výslužby až 3 300 policajtov. „Musíme preto zmeniť systém tak, aby prežil ľubovoľnú, aj pravicovú vládu,“ hovorí.

Ako konkrétne by mal zákon o sociálnom zabezpečení vojakov a policajtov vyzerať, by malo byť známe už v najbližších týždňoch. Kaliňák hovorí, že na pripomienkovanie by ho mohli predložiť už v auguste. O zmenách v sociálnom zabezpečení hovorila už aj bývalá vláda, ktorá však pripravenú novelu zákona schváliť už nestihla.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ