Pápež odvolal arcibiskupa Bezáka, ten sa už rozlúčil s veriacimi

SITA | 01.07.2012 14:32
Róbert Bezák Foto: ,
Trnavský arcibiskup Róbert Bezák.
Pápež Benedikt XVI. odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Informoval o tom počas svätej omše v Katedrále sv. Jána Krstiteľa sám Bezák. Správa má byť zverejnená v pondelok 2. júla v L'Osservatore Romano. Dôvodom odvolania majú byť výsledky apoštolskej vizitácie zo začiatku tohto roku a zlé riadenie diecézy.

Bezák skonštatoval, že si nie je vedomý žiadneho pochybenia a netuší, komu jeho práca prekážala. Svätá stolica trnavskému arcibiskupovi najskôr navrhla, aby sa vzdal funkcie sám. Keď to neurobil, prišlo jeho odvolanie. Veriaci v katedrále sa s arcibiskupom rozlúčili intenzívnym potleskom. Krátko po skončení omše viacerí z nich začali hľadať spôsoby, ktorými by vyjadrili arcibiskupovi dôveru.

Za Bezáka sa ešte v piatok postavili viaceré osobnosti politického, kultúrneho a spoločenského života v liste apoštolskému nunciovi Mariovi Giordanovi. „Neprislúcha nám vstupovať do pápežovho rozhodovania, nemôžeme však mlčať pri tak vážnom kroku, ktorý v histórii cirkvi na Slovensku nemá obdobu. Otec arcibiskup Bezák je vnímaný ako výrazná osobnosť slovenskej cirkvi, ktorá si od svojho nástupu na arcibiskupský stolec získala srdcia mnohých veriacich aj neveriacich a oslovila svojím rozvážnym prístupom mnohé osobnosti slovenskej verejnosti,“ napísali.

Osobnosti sa tiež obrátili na Konferenciu biskupov Slovenska, najmä na jej predsedu arcibiskupa Stanislava Zvolenského, aby sa zastal svojho biskupa. „Chceme sa týmto obrátiť aj na všetkých otcov biskupov, aby vyjadrili svoju podporu pri zachovaní celistvosti, ale zároveň aj rôznorodosti biskupského zboru na Slovensku,“ vyzvali v liste.