Na zvýšenie platov sudcov vláda peniaze našla

Vanda Vavrová | 20.09.2012 15:00
súdna sieň, súd Foto: ,
Návrh rozpočtu počíta so zvýšením platu sudcu zo súčasných 3 432 eur na 3 660 eur.
Štát tvrdí, že na zvýšenie platov učiteľov či úradníkov, ktorým sa príjem nezvýšil už roky, niet peňazí. Je kríza a treba konsolidovať financie, argumentuje. V prípade sudcov to však zrejme neplatí. Tí by totiž mali podľa návrhu štátneho rozpočtu dostať pridané aj na budúci rok - priemerne okolo 230 eur mesačne.

Sudcom rastie plat každý rok na základe zákona. Ústavný súd síce skonštatoval, že sa tak nemusí stať, ak je štát napríklad v ťaživej finančnej situácii, ale doteraz každý pokus siahnuť sudcom na platy sa skončil neúspechom. Na rozdiel od iných sa ich nedotklo napríklad zmrazenie platov a rovnako spolu s prokurátormi nebudú na rozdiel od poslancov a ministrov od budúceho roka platiť ani vyššie dane.

Návrh rozpočtu počíta so zvýšením platu sudcu zo súčasných 3 432 eur na 3 660 eur. Podľa rezortu financií výdavky na platy sudcov stúpnu oproti tomuto roku o 6,2 percenta z dôvodu valorizácie ich platov. Za posledných päť rokov rástli platy sudcov najrýchlejšie v roku 2006, o vyše desať percent.

Rozpočet prejde ešte pripomienkami a ministerstvo financií sa vyhlo priamej odpovedi na otázku, či zvyšovanie platov sudcov zostane aj v konečnej verzii rozpočtu. „Otázka platov ústavných činiteľov pre nadchádzajúce obdobie bude riešená v súvisiacich zákonoch nadväzujúcich na zákon o štátnom rozpočte na rok 2013,“ reagovalo tlačové oddelenie rezortu.

Rezort spravodlivosti pripustil, že sudcom sa valorizovať platy budú, o koľko, nekonkretizoval. „Peniaze na valorizáciu platov sudcov dostane ministerstvo až po zverejnení priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok,“ reagovala hovorkyňa Jana Zlatohlávková. Tá by mala podľa odhadov ministerstva financií dosiahnuť 811 eur, Štatistický úrad presnú sumu zverejní v marci.

Ministerstvo financií pripravilo pre politikov zatiaľ len osobitné zdaňovanie. Ani to sa sudcov nedotkne. Osobitnou päťpercentnou sadzbou budú podľa ministerstva zdanené platy poslancov, ministrov, vyšších štátnych úradníkov a prezidenta.

Sudcovia tvrdia, že budú rešpektovať pravidlá, ktoré vláda prijme. Doteraz sa však vždy, keď im politici siahli na platy, obrátili na Ústavný súd a boli úspešní. Sú presvedčení, že ak nie sú výnimočné okolnosti, znižovanie ich platov možno považovať za zásah do nezávislosti.

„Sudcovia rešpektujú pravidlá, ktoré majú byť prijaté v daňovej oblasti a platia pre všetkých,“ reagovala prezidentka Združenia sudcov Slovenska Dana Bystrianska. Podľa nej sudcovia zároveň upozorňujú, že „v porovnaní s ostatnými ústavnými činiteľmi sudcovia nesmú podnikať, nemôžu štrajkovať, nemajú nezdanené paušály ako poslanci a zvýšené daňové zaťaženie si nemôžu vyrovnať ako ostatní daňoví poplatníci“.

Podľa advokátky spolupracujúcej so Združením Via Iuris Evy Kovačechovej v zásade platí princíp, na základe ktorého nedostatočne odôvodnené znižovanie, obmedzovanie platov sudcov predstavuje zásah do nezávislosti výkonu súdnictva. „Ak takýto zásah neobmedzuje dôstojnosť sudcov, prípadne ak nie je výrazom ústavne neprípustného tlaku zákonodarnej alebo výkonnej moci na justíciu, je ústavne akceptovateľný,“ hovorí advokátka.

Podobný názor má aj ústavný právnik Peter Kresák. „Ak by sa to týkalo všetkých ústavných činiteľov, nemohli by sudcovia argumentovať, že je to politický tlak na súdnu moc. Toto opatrenie by bolo vo všeobecnom záujme spoločnosti,“ hovorí právnik.

Štátni úradníci či učitelia môžu na podobné zvyšovanie platov zabudnúť. V návrhu rozpočtu na budúci rok, o ktorom by mala vláda rokovať 10. októbra, sa nepočíta so zvyšovaním mzdy pre asi 300-tisíc úradníkov úradov práce, zdravotníkov, vychovávateľov či súdnych úradníkov. Tým, naopak, vláda plánuje znížiť mzdu o päť percent. V prípade vyše 62-tisíc učiteľov základných a stredných škôl sa počíta so zvýšením ich platov priemerne asi o 10 eur. Rezort financií počíta pre regionálne školstvo na mzdy dať tú istú sumu ako vlani, teda 672,8 milióna eur, ale počet pedagogických pracovníkov má klesnúť o vyše 600. Podľa tabuliek, ktoré zverejnilo ministerstvo financií, by si tak učitelia mali budúci rok polepšiť o 1 percento. Priemerný plat učiteľa bol vlani 823 eur, ale na základných a stredných školách ho mal len málokto. Podľa prieskumu platy.sk je priemerný hrubý plat učiteľa materskej školy 552 eur, učiteľa základnej 652 a strednej školy 682 eur. To je o 23 až 38 percent menej ako priemerný plat na Slovensku a asi o 30 až 40 percent menej, ako zarábajú učitelia takýchto škôl v Česku.

Učitelia žiadajú, aby im v budúcom roku stúpli platy o 10 percent. Minister financií Peter Kažimír hovorí, že či to bude možné, bude vedieť až vtedy, keď bude návrh rozpočtu schvaľovať vláda. „Dovtedy budeme mať jasné stanovisko aj k požiadavkám zamestnancov štátnej a verejnej správy, osobitne učiteľov,“

Ako štát zabezpečil sudcov a učiteľov:
sudcovia
-plat by sa im mal zvýšiť priemerne o 230 eur na 3 660 eur
-ich základný plat je 1,3-násobok platu poslanca (v súčasnosti 2 549 eur)
-sudcovia by nemali mať na budúci rok zmrazené platy ani platiť vyššie dane tak ako ostatní ústavní činitelia
-k platu majú rôzne príplatky od 116 eur do dvojnásobku priemernej mzdy v hospodárstve, čo je v súčasnosti 1 572 eur
-majú zo zákona 13. a 14. plat
-vlani po rozhodnutí Ústavného súdu im musel rezort spravodlivosti zvýšiť platy, ktoré im zmrazili poslanci, nie je vylúčené, že rezort im doplatí aj rozdiel v platoch
učitelia
-učitelia základných a stredných škôl zarábajú priemerne od 652 do 682 eur
-vláda im sľúbila zvýšiť platy o 5 percent ešte do konca roka
-učitelia žiadajú zvýšenie na budúci rok o 10 percent, čo je okolo 50 eur
-vláda v návrhu rozpočtu počíta so zvýšením len o desať eur

 VV, MF SR

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ