Imunitu sudcov už rieši pracovná skupina

pk | 26.09.2012 10:00
súd, sudca, súdna sieň Foto:
Ilustračné foto
O imunitu by mali prísť po poslancoch parlamentu aj sudcovia. Predseda Národnej rady Pavol Paška by mal v stredu podľa informácií Pravdy predstaviť pracovnú skupinu, ktorá zrušenie imunity pripraví v legislatívnej podobe.

„Výsledný návrh bude najprv potrebné verejne prediskutovať a budeme preň musieť nájsť širokú politickú zhodu,“ uviedol Paškov hovorca Pavol Chovanec. V komisii majú byť okrem predstaviteľov Smeru aj opoziční poslanci a právnici. Za Smer by v nej mala sedieť predsedníčka poslaneckého klubu Jana Laššáková, zastúpenie opozície včera ešte nebolo jasné.

Na zrušenie imunity je potrebná zmena ústavy, čo znamená, že návrh by muselo podporiť najmenej 90 poslancov. Opozícia sa tomu zatiaľ nebráni.

Problémom bude získanie súhlasu sudcov, ktorým sa táto myšlienka nepozdáva. Sudkyňa Krajského súdu v Bratislave Katarína Javorčíková z iniciatívy Za otvorenú justíciu tvrdí, že zrušenie sudcovskej imunity prinesie účelové vylučovanie sudcov z niektorých káuz a možnosť väzobne stíhať sudcov. „Niekto vymyslí trestný čin na sudcu a ten je odstavený zo svojej činnosti a to je veľmi zneužiteľné,“ upozorňuje na to, čo sa môže stať, ak imunita padne.

V súčasnosti o začatí vyšetrovania či trestného stíhania sudcu rozhoduje Ústavný súd, ktorý musí vydať najprv súhlasné stanovisko, aby sa vo veci vôbec pracovalo. Javorčíková si myslí, že táto zásada by mala zostať zachovaná.

Možnosť zbaviť veci nepohodlného sudcu a prideliť ju inému podľa prezidentky Združenia sudcov Slovenska Dany Bystrianskej stále existuje. Povedala, že Ústavný súd už viackrát rozhodol tak, že dovolil začatie trestného stíhania voči sudcovi.

Politológ Michal Horský hovorí, že dotiahnutie zrušenia imunity verejnosť očakáva. „Postavenie sudcov, ktoré si v dnešnej dobe táto kasta vydobyla, je rovnako neudržateľné, ako bol generálny pardon politikov a verejných činiteľov,“ myslí si.

Komisia sa bude okrem sudcovskej imunity zaoberať aj podrobnejšími majetkovými priznaniami verejných funkcionárov, platmi ústavných činiteľov a rokovacím poriadkom.

Rušenie imunity sa stalo výraznou politickou témou už pred voľbami, keď si ju viaceré strany dávali k svojim sľubom. Pre poslancov ju oklieštili na dvakrát – najprv priestupkovú s platnosťou od marca a neskôr aj trestnoprávnu, ktorú stratili od septembra. O vydaní poslanca do väzby však naďalej rozhoduje parlament a poslanci sú nedotknuteľní len za výroky v pléne a za svoje hlasovanie. Osobitnou kategóriou naďalej zostávajú diplomati, ktorí majú aj priestupkovú imunitu.