Židov zrovnoprávni branná povinnosť
Branná povinnosť sa v Izraeli vzťahuje na osoby, ktoré dovŕšia 18 rokov. Muži slúžia v armáde tri roky, ženy o rok kratšie. Neplatí to o ultraortodoxných Židoch, korene ich zvýhodnenia siahajú do éry, keď pred viac ako šiestimi desaťročiami vznikol Štát Izrael. Politickí lídri sa vtedy zachovali k ultraortodoxným rabínom prisťahovaným z východnej Európy veľkoryso, lebo chceli udržať pri živote židovské tradície, ktoré holokaust takmer zahubil.
Vtedajší premiér David Ben-Gurion súhlasil s tým, že si 400 nábožných študentov nemusí obliecť vojenskú uniformu, aby sa mohli doživotne venovať štúdiu Tóry a Talmudu. Svojho času malý ústupok teraz štátu prerastá cez hlavu. Kedysi existenčne ohrození ultraortodoxní Židia sa zmenili na rýchlo rastúcu menšinu, ktorá tvorí 10 percent izraelského obyvateľstva. Niekdajšia takpovediac hŕstka študentov sa rozrástla tak, že v súčasnosti ich je 60-tisíc. Žijú z dávok od štátu, občas si nájdu prácu, prípadne im prispievajú na život príbuzní a známi.
Platná úprava v poslednom čase našla čoraz viac kritikov – nielen demonštrantov v Izraeli, ozval sa aj Medzinárodný menový fond. Varoval pred poklesom hospodárskeho rastu, ak to takto pôjde ďalej. „Súčasný systém stojí štát ročne tri miliardy eur,“ pridala sa s upozornením izraelská mimovládna organizácia Hidduš. Vo februári tohto roku najvyšší súd rozhodol, že zvýhodňovanie v rámci brannej povinnosti je protiústavné a zákonodarcom nariadil, aby zabezpečili nápravu.
Očakávaná zmena môže mať až také silné dozvuky, že z vládnej koalície odídu na protest dve malé ultraortodoxné politické strany. V takom prípade by sa Izrael uberal na jeseň k predčasným voľbám.
Ultraortodoxní zdôrazňujú, že štúdium Tóry a Talmudu pomohlo Židom prežiť dve tisícročia prenasledovania. „Veríme, že sila židovského národa pochádza nielen zo zbraní. Veríme, že štúdium Tóry pomáha armáde víťaziť,“ podčiarkol Yona Metzger, ktorý je vrchný rabín aškenázskych Židov. Opačný názor má Yedidia Stern, expert z Izraelského demokratického inštitútu: „Pozrite sa na ultraortodoxných v New Yorku, Londýne alebo Paríži. Chodia do práce… Pred holokaustom najlepší študovali Tóru, ale nebola to väčšina.“