Boháč nadchol univerzitu, milióny pomôžu študentom
Štedrý krok prišiel v dôležitej chvíli, pretože na britských univerzitách sa školné takmer strojnásobuje. Ročne vyjde až na deväťtisíc libier (11,4 tisíca eur). Veľkorysosť Moritza umožní, aby chudobní študenti platili len viac ako tretinu tejto sumy. Pôjde o poslucháčov, ktorí pochádzajú z rodín, čo majú ročný príjem v prepočte do 20-tisíc eur. Boháčov dar je v Európe najvyššou sumou, ktorá je určená výlučne na to, aby sa univerzitné vzdelanie otvorilo osobám bez ohľadu na ich finančnú situáciu.
Majetok Moritza sa odhaduje na jednu miliardu eur. Zbohatol na investíciách do internetu; ide o zisky zo známych webov, ako sú Google, Yahoo, PayPal a Linkedln. Má 58 rokov, narodil sa vo Walese, trvalé bydlisko má v USA.
Moritz obdaroval Oxfordskú univerzitu, pretože na nej vyštudoval dejiny a diplom z nej mal aj jeho otec. Veľký dar vysvetlil tým, že si veľmi uvedomuje, čo znamená pomoc. „Nebol by som tu dnes bez štedrosti cudzích ľudí,“ citovala ho stanica BBC. „Môj otec bol ako chlapec zachránený z nacistického Nemecka a v Londýne mohol chodiť do dobrej školy, všetky náklady pokrývalo štipendium. Keď ho prijali na Oxford, bolo to rovnako,“ zdôraznil Moritz podľa novín Daily Mail.
Multimilionár poukázal na to, že investícia do chudobných študentov neznamená iba pomocnú ruku im, ale zúročí sa celej spoločnosti. Vychádza zo skúseností v USA, kde Moritz zistil, že veľa zlepšovateľov malo v mladosti slabé finančné zázemie. Nebyť štipendií, nedostali by sa na prestížne univerzity a nepriniesli by Amerike cenné inovácie.