V systéme je chyba. Futbaloví výtržníci sa trestu neboja

Eva Okoličániová | 07.10.2012 20:00, aktualizované: 
Trnava fanúšikovia Foto:
Ilustračné foto
Stovky policajtov, ktorí dozerajú na bezpečnosť v čase rizikového zápasu, vyjdú daňových poplatníkov asi na 50-tisíc eur.

Ak však zápas nie je vyhodnotený ako rizikový a v okolí štadióna nie sú doslova manévre, škody bývajú aj vyššie, a nielen hmotné. Naposledy došlo k výtržnostiam v noci z piatka na sobotu po návrate trnavských futbalistov z Košíc, kde prehrali 0:1.

Pri štadióne Antona Malatinského čakala na trnavskú výpravu asi tridsaťčlenná skupina ľudí, ktorá pri vystupovaní z autobusu začala slovne napádať futbalistov. Už predtým došlo k poškodeniu skiel na autách hráča Jána Vlaska a asistenta trénera Branislava Krišku. Podľa oficiálneho stanoviska klubu sa skupine podarilo dostať až do kabíny hráčov, kde zaznelo aj ultimátum, že ak Spartak v najbližšom kole nezdolá Žilinu, zájdu ešte ďalej.

PIANO

 Prečítajte si glosu Mariána Repu Vyhrážky.
Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

V boji proti futbalovým výtržníkom by Slovensku mohlo ako vzor poslúžiť Anglicko. Tam sa podarilo dostať kedysi neúnosnú situáciu pod kontrolu zavedením prísnych trestov. Výtržníci, ktorí majú zakázaný vstup na štadión, sa v čase zápasov musia hlásiť na polícii, vstupenky začali predávať na konkrétne meno.

Futbalista Filip Kiss, rok pôsobiaci v britskom tíme Cardiff City, zatiaľ výtržnosti fanúšikov nezažil. „Opatrenia pomohli, ľudia tu futbal milujú a vedia, že ak niečo hodia na ihrisko alebo sa pobijú na štadióne, je to prísne trestané. Ale stále to tu funguje tak, že si fanúšikovia derby zápasov dohodnú stretnutie a pobijú sa mimo štadióna,“ hovorí Kiss. Za paradox považuje, že u nás chodí na futbal oveľa menej ľudí, ale problémov je viac. „Štadióny sú zastarané a kamerovými systémami sa nedá zachytiť všetko. Ľudia si preto viac dovolia,“ zhodnotil Kiss.

Podobné prísne podmienky sú aj v Nemecku. „Aj tu sa niektorí fanúšikovia radi bijú, ale zároveň sa boja, lebo môžu dostať zákaz vstupu na štadión, a to nechcú. Zažil som zápas počas nemeckého pohára, keď naši fanúšikovia vybehli na ihrisko a útočili na fanúšikov svojho rivala. Hneď za nimi vybehli policajti, zatlačili ich späť a pri ďalšom zápase posilnili bezpečnostné opatrenia a zátarasy,“ hovorí futbalista 1. FC Norimberg Róbert Mak.

Najhoršia situácia býva pri zápasoch už spomínaného Spartaka Trnava a Slovana Bratislava. Na bratislavských Pasienkoch je nainštalovaných 29 kamier. „Patrí medzi štadióny s najväčším počtom kamier, ale nie je to o tom. Monitorovací systém sa dá oklamať. Výtržníci hádžu pyrotechniku väčšinou spoza davu, takže sa nedá zistiť, kto je vinník. Snažíme sa zabezpečiť, aby sa jej na štadión dostalo čo najmenej. Ak by sme to chceli obmedziť úplne, museli by sme pri kontrole fanúšikov vyzliekať donaha, pretože pyrotechniku dokážu prepašovať na štadión aj v záhyboch tela,“ povedal technický riaditeľ ŠK Slovan Bratislava Zdeno Roman. Aby mohli zabrániť vstupu výtržníkov na štadióny by podľa Romana museli existovať ich databázy prepojené s klubom, políciou aj súdmi, podobne ako v Anglicku.

Člen Belasej šľachty, fanklubu Slovana Bratislava, Michal odmieta názory, že futbalový fanúšik je automaticky aj výtržník. „Nikdy som nezažil, že by väčšina ,v kotle´ robila problémy. Môže tam byť aj dvetisíc ľudí, ale výtržnosti robí maximálne sto. Sú ľudia, ktorí pravidelne chodia iba na také zápasy, ako napríklad derby s Trnavou, kde sa očakávajú problémy. Spolupráca medzi fanklubom a vedením predtým nefungovala, teraz je to už iné. Členovia fanklubu stoja pri plote v usporiadateľských vestách a snažia sa ľudí upokojiť. Naposledy na zápase s Videotonom Székesfehérvár niekto hodil petardu na tartan. Hneď za ním vybehli ľudia z Belasej šľachty a jasne mu povedali, nech sa správa slušne,“ opisuje Michal.

Možnosť „mobilných súdov“ je v zákone už od apríla 2010. Sudcovia môžu viesť pojednávania s výtržníkmi priamo na štadiónoch, ale zatiaľ túto možnosť nikto nevyužil. Súdy do mája tohto roka odsúdili 9 ľudí, ktorí hrubým spôsobom rušili zhromaždenie občanov, priebeh športového či kultúrneho podujatia. Minulý rok to boli traja ľudia, v roku 2010 šiesti.

Podľa brankára Legie Varšava Dušana Kuciaka praví fanúšikovia chcú mužstvu pomôcť, len menším skupinkám ide o „zviditeľnenie sa“. „Naši fanúšikovia sú podľa mňa najlepší v Poľsku a veľmi nám v zápasoch pomáhajú. Niekedy sa stane, že to preženú a potom klub musí platiť pokuty. Boli zápasy, kde mali zakázaný vstup, ale to bolo spôsobené bezpečnostnými opatreniami, pretože boli obavy, že sa môže niečo stať,“ hovorí Kuciak.

Počet síl a prostriedkov nasadzovaných do opatrení závisí vždy od počtu fanúšikov, miesta a času konania zápasu. Za rizikový môže športové podujatie označiť jeho organizátor, obec, ale aj Policajný zbor. „Polícia ako rizikový vyhodnocuje taký zápas, kde má poznatky o reálnej hrozbe porušovania verejného poriadku, alebo na základe oznámenia organizátora či obce,“ povedal hovorca prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ