Zákon o gejoch je kortešačkou?

Boris Latta | 04.10.2012 10:35
Ukrajina, protest proti homosexuálom Foto:
Demonštrácie proti homosexualite sa v minulosti nevyhli hlavne Kyjevu. Na transparente je napísané Pevná rodina - úspešná krajina.
Tri až päť rokov pobytu za mrežami hrozí na Ukrajine obvinenému z propagácie homosexuality. Teda v prípade, že v parlamente prejde návrh právnej normy, ktorú poslanci schválili v prvom čítaní. Urobili tak napriek tomu, že obhajcovia ľudských práv nielen na Ukrajine, ale najmä za jej hranicami, považujú návrh za diskriminačný.

„Zákon presne nedefinuje, čo znamená spojenie »propagovanie homosexuality,“ cituje agentúra UNIAN z oficiálnej reakcie ILGA-Europe, medzinárodnej komisie právnikov a organizácie obhajcov ľudských práv. Podľa dokumentu je nemožné pochopiť, aké výroky v navrhovanom zákone sú zakázané. Z viacerých reakcií však vyplýva, že navrhovaná právna norma môže skončiť rovnako ako pokus trestne stíhať každého, kto bude verejne ohovárať. Bol najmä namierený proti ukrajinským médiám. Pod tlakom verejnosti ho sám navrhovateľ napokon pred druhým čítaním stiahol z programu rokovania poslancov ako „predčasný“.

Pravda je, že problém homosexuality je na Ukrajine čoraz vypuklejší. Potvrdzujú to napríklad aj slová Svjatoslava Šeremeta, predsedu ukrajinskej organizácie Gay forum. „V krajine narastá nevraživosť voči homosexuálom, ktorá neraz prerastá do kampane fyzického násilia. Iba jeden gej z osemdesiatich sa otvorene hlási k homosexualite,“ povedal novinárom v Kyjeve. Ostatní vraj preto radšej taja svoju sexuálnu orientáciu. Tvrdenie sa pokúsil podoprieť pripomenutím zrušenia májového pochodu gejov v Kyjeve pre vyhrážky na adresu jeho účastníkov.

Na druhej strane stúpenci navrhovaného zákona sa stotožňujú s textom jeho odôvodnenia, podľa ktorého "šírenie homosexuality ohrozuje národnú bezpečnosť, pretože vedie k epidémii HIV/AIDS, narúša inštitúciu rodiny a môže vyvolať demografickú krízu“. Volanie ukrajinských médií po zrovnoprávnení všetkých menšín, vrátane sexuálnych, považujú odporcovia propagovania homosexuality za konanie proti záujmom spoločnosti a štátu.

„Verím, že v konečnej podobe bude navrhovaný zákon o zákaze propagácie homosexuality obsahovať medzinárodné dohody Ukrajiny týkajúce sa ochrany práv menšín,“ reagoval pre portál proua.ua na najnovšiu aktivitu poslancov Oleg Vološin, šéf informačného oddelenia na ukrajinskom ministerstve zahraničných vecí. Ako pripomenul, v Európe práva sexuálnych menšín sú už dávno na rovnakej úrovni ako práva národnostných menšín alebo novinárov. Na druhej strane Vološin vyjadril pochopenie pre úsilie poslancov, ktoré považuje za ich snahu reagovať na situáciu v spoločnosti.

Po rozpade ZSSR v roju 1991 bola homosexualita na Ukrajine legálna. V minulom roku však prieskum verejnej mienky ukázal, že až 78 percent Ukrajincov považuje homosexualitu za niečo negatívne. Podľa viacerých politológov kontroverzný návrh zákona, ktorý už dlhšie platí aj v niektorých oblastiach Ruskej federácie, sa stal v predvečer parlamentných volieb jednou z možností, ako získať čo najviac voličov pre súčasnú vládnu moc stelesnenú Stranou regiónov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ