ONLINE: Päť percent je maximum, opakuje rezort školstva

bm, mk, jal, ri, TASR, SITA, Pravda.sk | 26.11.2012 09:45, aktualizované: 
štrajk, učitelia
Štrajkujúci učitelia prišli pred Inchebu v Bratislave s transparentmi i karikatúrami.
Väčšina slovenských škôl sa zapojila do časovo neobmedzeného štrajku za zlepšenie financovania školstva. Podľa odborárov sa potvrdili prognózy, podľa ktorých štrajkovalo 80 percent základných a 70 percent stredných škôl.

Tisícky učiteľov sa stretli na protestných zhromaždeniach v troch najväčších mestách. Podľa školských odborárov v Bratislave protestovalo asi 3 000 ľudí a v Košiciach a Banskej Bystrici približne dve tisícky. V Bratislave učiteľov podporili aj žiaci niektorých gymnázií.

Protestujúci adresovali vláde, parlamentu a ministrovi školstva vyhlásenie. Žiadajú, aby vláda podpísala s odbormi memorandum. Obsahovalo by postupné kroky počas štvorročného obdobia na odstránenie diskriminácie školstva na Slovensku, aby sa konečne zaradilo medzi plnohodnotných členov EÚ v podiele financovania z HDP. Od poslancov zase požadujú, aby v zákone o budúcoročnom rozpočte zabezpečili zvýšenie platov pre všetkých zamestnancov školstva o desať percent. Zároveň všetkým poslancom adresovali osobné listy predsedu odborov Pavla Ondeka.

Minister školstva Dušan Čaplovič štrajkujúcim odkázal, že chápe ich požiadavky, ale rozpočet nedovoľuje zvýšiť ich mzdy o viac ako ponúkaných päť percent.

Štrajk na jednotlivých školách nepotrvá rovnako dlho. Niektoré skončia so štrajkom už dnes, ďalšie avizujú dvoj- až päťdňové štrajky, niektoré školy zase hovoria, že vydržia neobmedzene

Mnohé mestá a samosprávy poskytli priestor pre deti, ktoré rodičia cez štrajk nemali kam dať. Často o ne však nebol veľký záujem. V Bratislave fungovalo päť centier voľného času, kam však prišlo len desať detí. Pomoc mestských centier voľného času využilo aj v Žilinskom kraji len pár rodičov a v Košiciach do týchto priestorov nepriviedli rodičia žiadne dieťa.

Krízové linky ministerstva školstva: 02/59 374 888, 02/59 374 889, aj na emailovej adrese: strajk@minedu.sk. Rodičia ich môžu využívať aj v ďalších dňoch štrajku.

Školskí odborári trvajú na desaťpercentnom zvýšení tarifných miezd pre všetkých pracovníkov regionálneho a vysokého školstva. Očakávajú postupné kroky, aby do konca volebného obdobia podiel HDP na školstvo dosiahol šesť percent. Platy učiteľov v regionálnom školstve by mali postupne dosiahnuť úroveň 1,2 až 1,6-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve a u vysokoškolských 1,7 až trojnásobku. Ďalej chcú, aby sa platová tabuľka pre nepedagogických zamestnancov začínala minimálnou mzdou.

Prvý deň štrajku a protestné zhromaždenia sme sledovali online

17.00 Na krízovú linku ministerstva sa dnes s prosbou o pomoc obrátilo 15 ľudí, na „krízovú“ mailovú adresu prišlo počas prvého štrajkového dňa 24 mailov. „Najčastejšie otázky sa týkali toho, ako majú postupovať školy, ak sa do štrajku zapojila iba malá časť učiteľov, kam majú dať rodičia deti, keď sa zavrú školy, ale aj napríklad toho, od koho získajú rodičia informácie o ukončení štrajku na danej škole, keďže nikto rodičom na konkrétnej škole oficiálne neoznámil začiatok štrajku,“ povedal hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.

16.34 O tzv. kontaktný bod pre deti, ktorý zriadila bratislavská mestská časť Záhorská Bystrica v súvislosti so štrajkom zamestnancov školstva, bol minimálny záujem. Pokiaľ sa však trvanie štrajku natiahne, záujem o umiestnenie detí do tohto kontaktného miesta zrejme porastie.

16.17 Vláda by mala dať podľa predsedu SDKÚ Pavla Freša serióznu ponuku, ktorá by garantovala, že hmotné zabezpečenie pracovníkov školstva bude stúpať. Vláda by podľa neho mala napríklad teraz učiteľom pridať päť percent a o ďalšieho pol roka záväzne ďalších päť percent. „Dá sa to vyriešiť len rokovaním, nie odkazovaním o nule. Na jednej strane máme štrajkujúcich učiteľov, na druhej strane arogantnú odpoveď vlády, že im mohli dať nulu. Takéto vyjadrenie je neúctivé, necitlivé a arogantné,“ povedal Frešo. Podľa Freša je symbolické, keď dnes namiesto toho, aby sa seriózne rokovalo s učiteľmi, sa otvára nový úrad podpredsedu vlády pre investície, o ktorom nikto nevie, čo by mal robiť. „Ukazuje to, kde sú priority vlády. Nie na strane vzdelania a učiteľov, ale vytvárania nových pozícií,“ dodal. Nula platí podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Štefanca pre učiteľov, ale nie premiérových ľudí.

15.49 Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Rastislav Machunka na rokovaní tripartity navrhol, aby vláda pripravila návrh Memoranda o podpore sociálneho zmieru, respektíve Generálnu dohodu, ktorá zadefinuje predpoklady sociálno-ekonomickej stability na Slovensku. Navrhol to v súvislosti so súčasným štrajkom zamestnancov školstva. Pripomenul, že podobné protikrízové memorandum tu už v minulosti bolo, keď bola situácia vážna, no teraz je ešte vážnejšia. „Myslím si, že je potrebné vrátiť sa k rokovaciemu stolu, pri ktorom treba nájsť dohodu na takom riešení, ktoré bude zohľadňovať súčasnú zložitú situáciu. Konsolidácia verejných financií ohraničuje možnosti aj v tomto prípade,“ povedal Machunka. Podľa ministra práce Jána Richtera sa tripartita dohodla, že vyzvú zainteresované strany ministerstvo školstva a školské odbory, aby opäť zasadli za rokovací stôl a aby hľadali dohodu.

15.21 Požiadavky učiteľov a nepedagogických zamestnancov škôl sú pochopiteľné a minister školstva rešpektuje právo na štrajk. Ponuka zvýšiť platy o päť percent je však na hraniciach finančných možností štátneho rozpočtu a konsolidácie. V stanovisku k štrajku školských zamestnancov to uviedol hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. Dodáva, že šéf rezortu Dušan Čaplovič (Smer) je so školskými odborármi „neustále, teda aj dnes v kontakte a v rokovaniach“. Líder školských odborov Pavel Ondek po proteste školských zamestnancov v Bratislave povedal, že s ministrom sa mali stretnúť dnes, napokon sa však rokovanie presunulo, a to zrejme na utorok. Dodal, že s Čaplovičom sa zídu zrejme večer v diskusnej relácii. Požiadavky zamestnancov sú podľa ministerstva pochopiteľné vzhľadom na to, že za 20 rokov existencie Slovenskej republiky sa neriešilo postavenie učiteľov v spoločnosti a ponúkali sa len neúspešné experimenty v oblasti vzdelávania.

14.50 Riešením situácie v školstve by mohla byť dohoda o valorizácii platov pedagogických zamestnancov v nasledujúcich rokoch. V reakcii na štrajk učiteľov to povedal šéf školského výboru parlamentu Mojmír Mamojka (Smer). „Ja som tiež učiteľ a myslím si, že učitelia ukázali vôľu a ťah na bránku. Ale teraz je potrebné dohodnúť nejaký rozumný kompromis,“ uviedol. Pre vládu je podľa neho kľúčovou otázkou konsolidácia verejných financií a v rámci reálnych možností sa snaží učiteľom vyjsť v ústrety. Ak by prekročila aktuálnu ponuku päťpercentnej valorizácie platov v budúcom roku, hrozilo by jej, že sa s platovými požiadavkami ozvú ďalšie skupiny štátnych zamestnancov. „Je tam riziko dominového efektu,“ upozornil Mamojka.

Protestné zhromaždenie učiteľov z východného... Foto: TASR
štrajk, učitelia Protestné zhromaždenie učiteľov z východného Slovenska.

14.40 V Žiline je 18 základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Väčšina materských škôlok funguje ako počas iných pracovných dní, naopak asi dve tretiny základných škôl zostali zatvorené. V u­torok štrajku­júcich školských zariadení ubudne, ich počet sa má znížiť o štyri školy. Tie ohlásili štrajk len na jeden deň. Vo zvyšných desiatich základných školách patriacich pod mesto platí zatiaľ riaditeľské voľno pre žiakov aj v utorok a stredu.

14.35 V Martine sa do štrajku zapojilo všetkých 15 mestských základných a materských škôl a tak by to malo byť aj zajtra. S výnimkou jednej škôlky zostali aj všetky zatvorené. Otvorený je ešte jeden školský klub základnej školy a Centrum voľného času Kamarát. Centrum bude počas štrajku otvorené od 7:30 do 16. hodiny a je určené pre žiakov rodičov, ktorí počas štrajku nevedia zabezpečiť adekvátny dozor pre deti. V centre budú k dispozícii zamestnanci s potrebnou kvalifikáciou. Aj napriek tomu dnes neprišiel nikto, čo sa však môže ešte zmeniť v utorok alebo stredu, keďže sa niektorí rodičia prišli informovať o tom, či centrum bude otvorené aj najbližšie dva dni. „Zatiaľ plánujeme, že túto možnosť rodičom poskytneme od pondelka do stredy budúceho týždňa. Podrobne budeme sledovať a vyhodnocovať vývin situácie a v prípade potreby príjmeme ďalšie opatrenia, o ktorých budeme verejnosť včas informovať,“ upresnil hovorca mesta Martin Jozef Petráš.

14.26 Líder školských odborárov Pavol Ondek tvrdí, že v pondelok sa konali jediné protesty a počas ďalších dní štrajku už demonštrovať nebudú. Vyhlásil, že sa mal v pondelok stretnúť s ministrom školstva Dušanom Čaplovičom (Smer), napokon však rokovanie posunul na utorok. Podľa jeho slov sa možno spolu ídu večer v televíznych diskusiách.

14.16 Piaristické gymnázium Jozefa Braneckého v Trenčíne je jednou z mála cirkevných škôl, ktoré sa zapojili do štrajku učiteľov. Ján Vojtek, riaditeľ tohto gymnázia vraví, že o vstupe do štrajku rozhodlo slobodné hlasovanie zamestnancov školy. „Na spoločnej schôdzi sa zamestnanci mali možnosť vyjadriť, či sa chcú zapojiť do štrajku alebo nie. Z 58 zamestnancov školy 31 písomne potvrdilo, že je za štrajk. Pretože je to nadpolovičná väčšina, rešpektujem ich slobodné rozhodnutie. Zamestnanci si odhlasovali aj dĺžku štrajku, a to tri dni, od pondelka do stredy, ak sa medzitým nerozhodnú ináč, alebo ak ústredie, ktoré organizuje štrajk učiteľov, nerozhodne o jeho prerušení alebo ukončení,“ informoval Ján Vojtek, ktorý sám do štrajku nevstúpil.

14.00 Učitelia Základnej školy Pavla Demitru v Dubnici nad Váhom sa jednomyseľne rozhodli vstúpiť do štrajku. Jeho trvanie časovo neohraničili, ale dohodli sa, že vo štvrtok ho prerušia. „Na tento deň máme pripravené oslavy 30. výročia založenia školy a hlavne si chceme pripomenúť nedožité 38. narodeniny Pavla Demitru. V rámci osláv otvoríme v škole sieň slávy venovanú tomuto legendárnemu hokejistovi. Ešte v stredu sa stretneme v škole a dohodneme sa, ako bude ďalej, či v piatok pokračujeme v štrajku, alebo obnovíme vyučovanie,“ vraví Ferdinand Brunovský, riaditeľ Základnej a materskej školy. V Dubnici nad Váhom sa do štrajku zapojili všetky tri štátne základné školy aj s materskými školami a základnou umeleckou školou. Nezúčastňuje sa ho centrum voľného času, ktoré ponúka dopoludňajší program pre deti, pri ktorých nemôžu rodičia zostať počas štrajku učiteľov doma.

13.50 Štrajk za vyššie mzdy učiteľov a zamestnancov škôl podporila aj jedna z najmenších škôl Slovenska v Dolinke v okrese Veľký Krtíš. Málotriednu školu navštevuje len šesť žiakov a tí zostali v pondelok doma. „O štrajku sme informovali rodičov detí a tí ich v pondelok nechali doma. Od utorka už u nás pokračuje výučba. Aj keď sme malou školou, považovali sme za potrebné štrajk podporiť a poukázať na situáciu v školstve,“ konštatovala riaditeľka školy Estera Šiketová. Pod školu, ktorej zriaďovateľom je obec patrí aj materská škôlka s piatimi škôlkármi. Tí tiež v pondelok zostali doma. „V škole bola počas dňa len upratovačka, ja som sa tam išla len pozrieť,“ zdôraznila riaditeľka.

Pred bratislavský Istropolis sa zišlo na... Foto: Robert Hüttner
štrajk, učitelia Pred bratislavský Istropolis sa zišlo na protest vyše štyritisíc učiteľov.

13.36 Pre myjavské deti, ktoré si rodičia počas štrajku učiteľov nemôžu nechať doma, pripravil celodenný program tunajší volejbalový oddiel Spartak v spolupráci s mestom Myjava. Staršie deti sa venujú športovým aktivitám v miestnej športovej hale, k mladším žiakom prišli pracovníci z centra voľného času, ktoré im zabezpečili krúžkovú činnosť. Túto možnosť využilo 55 detí. „Celodenný program vrátane občerstvenia bude zabezpečený aj v utorok a stredu. Zatiaľ máme ohlásené, že štrajk základných škôl v Myjave by mal trvať maximálne tri dni. Keby sa situácia menila, budeme hľadať spôsoby, ako program pre deti zabezpečiť aj v ďalších dňoch,“ povedal Marek Hrin, hovorca mesta Myjava. Program v športových halách je zabezpečený od 8. do 15. hodiny. V Myjave sa do štrajku zapojili dve základné školy, na Viestovej a Štúrovej ulici. Materské školy, ZŠ v časti Turá Lúka a Základná umelecká škola fungujú v normálnom režime.

13.35 Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským v Šamoríne sa do štrajku nezapojila. Deti tak museli zasadnúť za školské lavice ako v bežný vyučovací deň.

13.30 Na Svätoplukovom námestí v Nitre sa zišli približne štyri desiatky učiteľov na pokojnom protestnom zhromaždení. S transparentmi chceli poukázať na zlý stav v slovenskom školstve. Neskôr prešli po pešej zóne k mestskému úradu a Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja. „Neočakávali sme veľké zhromaždenie učiteľov, pretože mnohí išli na protest do Bratislavy. Aj tak som rada, že pedagógovia aj nepedagogickí pracovníci sem prišli, aby vyjadrili svoj názor,“ uviedla Tatiana Miklošová z Nových školských odborov.

13.25 Na Cirkevnej spojenej škole v Poprade sa dnes učí ako ktorýkoľvek iný deň. Vyučovanie neovplyvnil ani štrajk školských odborov, hoci vedenie školy podporuje úsilie o zlepšenie stavu v školstve. „Samozrejme, že ani v našej škole nie sme spokojní so stavom a financovaním v školstve. O to viac, že v cirkevných školách sú školské zariadenia a Základné umelecké školy financované z podielových daní cez mestá a obce len na 88 percent oproti štátnym školám. Koľkokrát sme to už pripomienkovali a nič sa nezmenilo,“ zhodnotil riaditeľ školy Štefan Hric.

Protestné zhromaždenie štrajkujúcich učiteľov v... Foto: SITA
štrajk, učitelia Protestné zhromaždenie štrajkujúcich učiteľov v Košiciach.

12.58 V duchu hesla „Viac peňazí do školstva“ sa nieslo protestné zhromaždenie v Banskej Bystrici. Svoju nespokojnosť so situáciou v školstve a nezáujmom správcov štátu riešiť ju na ňom skandovaním, ale aj rapkáčmi, píšťalkami či transparentmi vyjadrilo takmer dvetisíc ľudí. Za zhruba hodinu a pol sa im z tribúny prihovorili protestujúcim nielen odborári, ale aj riaditelia škôl či učitelia. Viacerí sa zhodli na tom, že v štáte je peňazí dosť, ale sú zle prerozdelené. Vysvetlenia členov vlády, že nie je z čoho učiteľom zvýšiť plat, považujú vzhľadom na mieru korupcie či množstva takzvaných zlatých padákov v štáte za falošné. Účastníci zhromaždenia rečníkov často prerušovali súhlasným potleskom a skandovaním. V rukách mali transparenty s textami ako: „Vzdelanie sa necení“, „Kde ani čert neberie…, je stále dosť na provízie správnym smerom“, „Podvyživené školstvo – nevzdelaný národ“, „Nie gorilám na colu, ale deťom na vzdelanie“, „10% = 60 €“, „Na zlaté padáky máte“ či „Dnes školstvo na kolenách – zajtra národ zametačov“.

12.42 Odborári v Prešovskom kraji predpokladali, že do časovo neobmedzeného štrajku zamestnancov škôl sa zapojí približne 70 percent učiteľov a nepedagogických zamestnancov. Z trinástich okresov sa najvyššia účasť očakáva v Prešovskom okrese. Hovorkyňa prešovskej radnice Veronika Kmetóny Gazdová informovala, že do štrajku sa zapojilo 12 z 13-tich základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. V prevádzke je jedna škola na Ulici Československej armády. Z celkového počtu 20 materských škôl je v plnej prevádzke jedna materská škola na Slánskej ulici v mestskej časti Nižná Šebastová, ďalšia materská škola na Mukačevskej ulici bude otvorená do 12:00 s jednou učiteľkou, v prevádzke je tu aj kuchyňa. Do štrajku sa vôbec nezapojili školskí zamestnanci základných a materských škôl v Medzilaborciach, kde majú dve základné a dve materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Prednosta mestského úradu Slavomír Rusinko odmieta tvrdenia, že by učiteľov niekto zastrašoval. Podobná situácia je aj v Humennom, kde je dnes v plnej prevádzke deväť základných a rovnaký počet materských škôl. Do štrajku sa zapojili iba piati učitelia mestských škôl.

12.21 Protest školských zamestnancov zo západného Slovenska, ktorí zaplnili bratislavské Trnavské mýto, sa po vyše hodine skončil. „Ďalší priebeh bude závisieť od štrajkových výborov. My sme odporučili, aby zamestnanci v škole neboli. Štrajk pokračuje ďalej,“ vyhlásil po skončení bratislavského protestu predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek. Protestné zhromaždenia by počas ďalších dní štrajku už nemali pokračovať. Líder odborárov predpokladá, že budú v blízkej dobe opäť rokovať s predstaviteľmi vlády, termín však zatiaľ nepozná. Mali sa stretnúť už v pondelok, pravdepodobne sa to presúva na utorok. „Dodal, že sa možno zídu vo večernej televíznej diskusii. Protest na Trnavskom mýte odborári ukončili prečítaním vyhlásenia, ktoré doručia do parlamentu a na úrad vlády. Vládu v ňom žiadajú, aby pristúpila k podpisu memoranda s dohodou na postupných krokoch, ktoré by do konca tohto volebného obdobia odstránili diskrimináciu v slovenskom školstve. "Tak, aby sa naše školstvo konečne zaradilo medzi plnohodnotných členov EÚ v podiele financovania HDP, ako aj v podiele na verejných financiách,“ napísali odborári za účastníkov protestov v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici.

12.10 Krátko popoludní boli v priestoroch spojenej základnej školy s materskou školou na Grösslingovej ulici v Bratislave iba štyri deti. „Nie je ich zatiaľ veľa, ale sme pripravení o deti sa postarať, keď bude štrajk trvať dlhšie,“ hovorí riaditeľka školy Mária Hronská. „O deti je dobre postarané, majú aj obed v školskej jedálni. Rodičia sa k štrajku postavili výborne, podporujú nás.“

Deti v Základnej škole s materskou školou M. R.... Foto: Robert Hüttner
Deti, ZŠ s materskou školou M. R. Štefánika na Grösslingovej 48 Deti v Základnej škole s materskou školou M. R. Štefánika na Grösslingovej 48 v Bratislave.

12.07 V Čadci štrajkujú všetky mestské školy a školské zariadenia okrem škôlok na ulici Janka Kráľa a v Milošovej. Školopovinným deťom dopoludnia premietajú rozprávky a k dispozícii im bude aj plaváreň. Primátor Milan Gura podporuje učiteľov v štrajku, ale ako rodič si uvedomuje, že mnohí pracujúci rodičia majú problém zabezpečiť pre deti dozor.

11.46 Z troch základných škôl vo Veľkom Krtíši vstúpila v pondelok do štrajku len jedna – Základná škola na ul. Komenského. Rodičia detí, ktoré ju navštevujú zostali v pasci. Škola ani mesto nepripravili pre deti v štrajkujúcom zariadení náhradný program. Rodičia si museli riešiť svoje deti po vlastných linkách. „Pre nás rodičov to nie je príjemná situácia. Mne chodia do štrajkujúcej školy tri deti, dvojičky dcéra a syn do piatej a druhý syn do druhej triedy. Z práce by sa mi uvoľňovalo len ťažko, našťastie mi so strážením detí v pondelok pomohla moja mama. V utorok sa už o deti postaráme sami, berieme ich na výlet do Bratislavy,“ povedala Simona Filipová z Veľkého Krtíša. Riaditeľ školy Dušan Gálik vysvetľuje, že pre žiakov nepripravovali žiadny náhradný program, inak by sa podľa neho minul štrajk účinku. „Štrajk má zmysel iba vtedy, ak ho pocítia aj rodičia detí. V prípade alternatívneho programu by tomu tak nebolo. Akurát, že by sa deti neučili. A my by sme nič nedosiahli,“ zdôraznil riaditeľ. 

11.40 Protestné zhromaždenie učiteľov v Košiciach sa skončilo. Hlavným mottom protestu bolo, že učitelia sú pripravení vydržať, kým si nevybojujú splnenie svojich požiadaviek. Podľa neoficiálnych informácií sú učitelia odhodlaní v štrajku pokračovať minimálne jeden celý týždeň.

11.37 Do štrajku zamestnancov škôl sa zapojili aj učitelia z cirkevného Gymnázia Angely Merici v Trnave. Odborovú organizáciu v škole nemajú, o štrajku rozhodli zamestnanci na porade hlasovaním. Dôvody majú rovnaké ako učitelia v iných školách. „Na štrajku sa zúčastňujeme, lebo cirkevné školy pociťujú tie isté problémy ako školy štátne. Či už sú to systémové nedostatky, nedostatky vo financovaní školstva alebo v odmeňovaní pracovníkov školstva,“ povedal predseda štrajkového výboru Jozef Koltner. V škole boli len vybraní učitelia, ďalší išli na protestné zhromaždenie do Bratislavy alebo zostali doma. Gymnázium Angely Merici má odsúhlasený štrajk na tri dni. Dlhší štrajk by učitelia podľa Koltnera finančne len ťažko zvládali. Zamestnanci zároveň podporujú petíciu Konferencie biskupov Slovenska za spravodlivé, hospodárne a nediskriminačné financovanie slovenského školstva. Cirkevná Základná škola Angely Merici v Trnave sa k štrajku nepridala. V Základnej škole na Bottovej ulici v Trnave štrajkujú učitelia aj nepedagogickí zamestnanci. Časť z nich ráno odišla na protestné zhromaždenie do Bratislavy, ostatní zostali doma. V krajskom meste štrajkujú všetky základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávy s výnimkou školy v časti Modranka. V okresných mestách Trnavského kraja štrajkujú takmer všetky základné školy. Stopercentnú zapojenosť do štrajku nahlásila Dunajská Streda, Galanta, Piešťany, Hlohovec a Senica. Jedna škola neštrajkuje v Trnave a dve v Skalici.

11.31 Časť protestujúcich sa z Trnavského mýta začala presúvať pred Úrad vlády SR.

11.27 Na Trnavské mýto v Bratislave prišli podporiť svojich učiteľov aj maturanti niekoľkých bratislavských gymnázií a spolu s učiteľmi si zaspievali študentskú hymnu Gaudeamus igitur.

11.26 Šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič (Smer) zjavne svoju funkciu nezvláda a jeho nominácia na vládny post bola chybou. Tvrdí to opozičná poslankyňa Jana Žitňanská (NOVA), podľa ktorej si nedostatky súčasného ministra školstva uvedomujú aj vládni sociálni demokrati. Podobný názor majú aj ďalší opoziční poslanci. „(Čítajte viac) ":[http://spravy.pravda.sk/…k_domace.asp?…]11.25 Strana SaS vyjadruje podporu desaťtisícom učiteľov a ďalších pracovníkov v školstve, rodičov, študentov a občanov, ktorí zdvíhajú svoj hlas za zmeny v školstve a jeho financovaní. "Minister školstva a celá vláda Roberta Fica tento hlas nepočúva a nekoná v prospech detí a ich učiteľov, nekoná v prospech slovenských škôl a vzdelávania v nich. Vyjadrenia premiéra aj ministra Čaploviča považuje strana SaS za nemiestne a posledné zmeny v školských zákonoch za vyslovene škodlivé,“ uviedol v reakcii na celoslovenský štrajk učiteľov poslanec SaS Martin Poliačik. SaS aj preto podporuje štrajk učiteľov a petíciu stavovských a mimovládnych organizácií za spravodlivé a nediskriminačné financovanie slovenského školstva.

11.19 Trnavské mýto v Bratiave zaplnilo nako­niec asi až 4-tisíc zamestnancov škôl zo západného Slovenska. Z transparentov aj prejavov na tribúne je jasné, že ich trápia nielen nízke platy, ale celková situácia v školstve a ich postavenie v spoločnosti. Učitelia a ďalší školskí zamestnanci držia nad hlavami transparenty s nadpismi Na Grékov sa skladáme, no na školstvo nemáme, Šetriť na vzdelaní znamená kašľať na budúcnosť, Dokedy budeme za almužnu vzdelávať celý národ či Za morálne a finančné ohodnotenie učiteľov. Zamestnancov škôl prišli v proteste podporiť aj niektorí stredoškoláci. Na tribúne vystúpil aj spevák Peter Cmorik. Na Trnavskom mýte sa združili učitelia z Pezinka, Galanty, Topoľčian a mnohých ďalších miest na západe Slovenska.

11.05 Protest v Košiciach pokračuje. Rečníci na tribúne zdôraznili, že sa tu zhromaždili učitelia z celého východného Slovenska a zastupujú tak aj pedagogických pracovníkov z Prešovského kraja. V Košiciach sú dokonca zatvorené všetky škôlky okrem dvoch, konkrétne v mestských častiach Barca a Šebastovce. Mestský magistrát a ďalšia mestská časť Sever poskytla rodičom priestory s dozorom, kde by mohli nechať svoje deti, zatiaľ však nikto túto možnosť nevyužil.

10.37 Vládny kabinet zrejme neustúpi požiadavke učiteľov zvýšiť platy o desať percent. Ak by to urobil, musel by čeliť nátlaku ďalších skupín, ktoré by si rovnako nárokovali na ústupky. Zhodli sa na tom politológovia Michal Horský, Miroslav Kusý a Rastislav Tóth. (Čítajte viac)

Počas štrajku pedagogických zamestnancov... Foto: SITA
Korčuľovanie Počas štrajku pedagogických zamestnancov pripravilo MČ Ružinov pre deti materských a základných škôl mestskej časti Ružinov program - korčuľovanie na zimnom štadióne Vl. Dzurillu.

10.33 Štrajk skomplikoval život aj rodičom školopovinných detí v Lučenci. Do štrajku sa zapojilo sedem z ôsmich základných škôl, otvorených však zostalo všetkých osem materských škôlok. Hovorkyňa mesta Mária Horňáková povedala, že samospráva prijala pre deti v štrajkujúcich školách náhradný program, aby aspoň takto pomohla rodičom. Školáci z Lučenca však môžu čas kým sa zatvorené školy tráviť aj v kine Apollo. Horňáková povedala, že pre deti pripravili vysielanie rozprávok, či filmov pre deti najskôr v čase o desiatej hodine dopoludnia a potom aj o pol tretej poobede. Toto platilo pre pondelok, no bude aj počas ďalších dní štrajku. Jedinou školou v Lučenci, kde sa vyučovalo aj dnes a bude sa aj v ďalších dňoch počas štrajku je ZŠ Opatová. Jej riaditeľ Vojtech Kováč vysvetlil, že otvorení nie sú preto, že štrajk nepodporujú. „Za štrajkujúcimi stojíme, no my sme trochu špecifickou školou, preto sme svoje brány nezavreli. U nás sa vyučuje iba prvý stupeň ZŠ a máme a pod školu patrí aj materská škola. Okrem toho sa v našej jedálni varí aj pre iných stravníkov, takže aj v prípade štrajku by kuchyňa musela riadne fungovať. Preto sme sa rozhodli, že naše zariadenie zostane otvorené aj počas štrajku,“ dodal Kováč.

10.26 Šéf školských odborárov Pavel Ondek dokončil svoj prejav. Povedal, že učitelia trvajú na 10-percentom zvýšení platov. Za úplne neúnosnú situáciu označil fakt, že nástupný plat učiteľa je 508 eur. Vyzval protestujúcich, aby sa nezľakli nátlaku, aby vydržali v štrajku.

Deti v tvorivej dielni centra voľného času na... Foto: TASR
Deti, tvorivá dielňa, štrajk učiteľov Deti v tvorivej dielni centra voľného času na Gessayovej ulici v Bratislave.

10.13 Na Trnavskom mýte sa zhromaždilo už tritisíc protestujúcich. Za rečníckym pultom stojí šéf školských odborárov Pavel Ondek. Jeden z predrečníkov povedal: „Už 23 rokov si uťahujeme opasky, ale stále nám padajú gate.“ Protestujúci pískajú, krútia rapkáčmi, snažia sa urobiť čo najväčší hluk a to vraj preto, aby ich bolo počuť až na Úrad vlády.

10.11 Vyše dvetisíc učiteľov a nepedagogických zamestnancov sa zišlo na protestnom zromaždení aj v centre Košíc. Prítomní ocenili, že sa do štrajku zapojili aj niektoré súkromné a cirkevné školy. Jednou z ich požiadaviek je dostať sa platmi na úroveň krajín OECD. Počas zhromaždenia padajú heslá známe z Nežnej revolúcie zo 17. novembra 1989, ako napríklad „V jednote je sila“. Protestujúci učitelia volali, že vydržia, čím proklamovali odhodlaniu v štrajku zotrvať, kým si nevybojujú splnenie svojich požiadaviek. Na mítingu odznelo, že priamo v Košiciach sa do štrajku zapojilo až 93 percent pedagógov.

10.10 Namiesto školských lavíc klzisko a telocvične. Takýto náhradný program pripravila počas dní štrajku v Banskej Bystrici pre deti zo základných škôl banskobystrická samospráva spolu so Správou športovísk a telovýchovných zariadení mesta Banská Bystrica. Deti mohli na športoviská hneď od rána, veľa ich však túto možnosť nevyužilo. (čítajte viac)

10.00 Na Trnavskom mýte sa v týchto chvíľach zhromaždilo asi 2-tisíc ľudí, pri rečníckom pulte stoja zástupcovia škôl. Učitelia majú v rukách žlté ruže a vlajočky školského odborového zväzu. V popredí sú protestujúci s transparentom, na ktorom je napísané „Nerobte z nás chudákov“.

9.54 Do štrajku sa zapojila aj základná škola Mateja Bella v Šamoríne. Škola od rána zíva prázdnotou. Mnohí zamestnanci školy sa vybrali do Bratislavy podporiť zhromaždenie na Trnavskom mýte.

9.50 Učiteľský štrajk v Žilinskom kraji zatvoril vyše 200 základných a materských škôl, z toho v najväčšom okrese Žilina je mimo prevádzku 43 škôl. Redakciu Pravdy o aktuálnom počte informovala Nora Zapletajová z Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Riaditeľské voľno dostali aj študenti stredných škôl, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Zo 67 by sa do štrajku malo zapojiť 32 stredných škôl. Priamo v meste Žilina sa očakávalo zatvorenie dvoch tretín škôl. Rodičia mali možnosť prihlásiť deti do mestských centier voľného času. Tie podľa informácii hovorcu mesta Pavla Čorbu fungujú už od rána, od 7:30 do 14. hodiny. Centrá sa žiakom postarajú o program a starostlivosť, stravu a pitný režim zabezpečovali rodičia. Do Centra voľného času Žirafa, ktoré má v meste a na sídliskách tri pobočky prihlásili rodičia 25 detí. Počas dňa sú pre nich pripravené spoločenské hry a tvorivé dielne. Podobne je to aj v dvoch pobočkách Centra voľného času Spektrum, kde je prihlásených 20 detí, pričom ráno sa zatiaľ v centre nachádzalo 6 detí.

9.40 Zo 70 stredných škôl a školských zariadení v Košickom kraji sa do štrajku nezapojí len 12 škôl vrátane dvoch internátov a dvoch jazykových škôl. V ostatných školách bude štrajk podľa organizátorov trvať zhruba od jedného do troch dní, koniec štrajk však nie je pevne stanovený. Košický samosprávny kraj nemieni do štrajku zasahovať, podľa jeho vyjadrení je všetko v kompetencii riaditeľov jednotlivých škôl.

9.34 Krízový štáb, ktorý ministerstvo školstva zriadilo v súvislosti so štrajkom zamestnancov školstva, nezažíva v prvých troch hodinách žiadny veľký nápor. Podľa hovorcu rezortu Michala Kaliňáka krízový štáb vybavil len niekoľko telefonátov. „Tie sa týkali pracovno-právnych vzťahov, jednou z otázok bolo aj to, ako má postupovať škola, kde z 32 učiteľov vstúpili do štrajku len siedmi,“ uviedol Kaliňák. Krízový štáb na ministerstve môže verejnosť kontaktovať na telefónnych číslach 02/59 374 888, 02/59 374 889 a emailovej adrese strajk@minedu.sk.

9.10 V okrese Trebišov potvrdilo účasť na celoslovenskom štrajku 63 percent školských zamestnancov. In­formovala o tom šéfka rady odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy v Trebišove Eva Kmecová. „Štrajk je na to, aby sme upozornili na zlú situáciu v školstve,“ uviedla. Z Trebišova prídu podľa nej niektorí štrajkujúci pedagógovia tromi autobusmi na protestné zhromaždenie do Košíc. Dĺžka štrajku podľa nej bude závisieť od ochoty navýšiť finančné prostriedky do rozpočtu školstva, ktoré budú znamenať zlepšenie podmienok zamestnancov. „Zatiaľ je to hlásené odhadom, prieskum sme robili na dva – tri dni,“ povedala.

Učitelia vstúpili do časovo neobmedzeného štrajku. Foto: TASR
štrajk, učitelia Učitelia vstúpili do časovo neobmedzeného štrajku.

8.31 Vysokoško­láci stoja za pracovníkmi školstva a podporujú ich v rozhodnutí vyjsť do ulíc. Štrajk školských zamestnancov sa začal dnes o 6.00 h, učitelia sa chystajú protestovať v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici aj v Leviciach. „Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) opätovne podporuje iniciatívu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy vstúpiť do štrajku v boji za zlepšenie súčasného stavu v školstve,“ napísala v stanovisku rady tajomníčka pre vzťahy s verejnosťou Barbora Dupáková. (čítajte viac)

Do štrajku sa nezapojí väčšina súkromný a cirkevných škôl

V piatok minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) vyhlásil, že odborárom nevie vyjsť v ústrety s lepšou ponukou ako zvýšiť platy v budúcom roku o päť percent. Učitelia však naďalej požadujú desaťpercentné zvýšenie tarifných platov v budúcom roku, a to pre všetkých zamestnancov regionálneho aj vysoké školstva. Septembrový štrajk sa obišiel bez protestov, naopak, dnes zamestnanci škôl vyjdú do ulíc v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici. Nové školské odbory chystajú protest v Leviciach.

Program pre deti počas štrajku pripravili niektoré športoviská, centrá voľného času, knižnice či zoologické záhrady. Šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) vyzval starostov a primátorov, aby v obciach a mestách vytvorili tzv. kontaktné body, kde by rodičia mohli nechať svoje menšie deti. Podľa Ľubomíra Parízeka zo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) by na týchto kontaktných miestach mohli deti strážiť napríklad učitelia na dôchodku.

Do štrajku sa nezapojí väčšina cirkevných a súkromných škôl. Namiesto toho spustili petíciu, ktorou žiadajú, aby sa poslanci znova zaoberali nedávno novelizovanými zákonmi o odbornom vzdelávaní a financovaní škôl. Tie sú totiž podľa nich likvidačné a odborárom vyčítajú, že nevyužili všetky možnosti na to, aby zabránili ich prijatiu. Okrem toho sa v petícii obracajú na zákonodarcov s prosbou, aby prijali také zákony, ktoré zabezpečia adekvátne navýšenie miezd pre všetkých zamestnancov v školstve. Niektoré súkromné a cirkevné školy však od štrajku neodradilo ani odmietavé stanovisko združení, ktoré ich zastupujú, a od dnes nevyučujú. Účasť na štrajku nahlásilo deväť súkromných a desať cirkevných stredných škôl, presné údaje o základných školách odborári nemali.

Odborový zväz rozhodol o neobmedzenom štrajku 15. októbra. Rada zväzu vtedy oficiálne vyhlásila, že neprijíma ponuku vlády na päťpercentné zvýšenie platov školských zamestnancov. To by učiteľom prinieslo k výplate 36 eur mesačne, nepedagogickí by si prilepšili o 18 eur. Začiatok štrajku na 26. novembra si vybrali preto, že práve v týchto dňoch majú poslanci v parlamente rozhodovať o budúcoročnom rozpočte.

Napätie medzi učiteľmi pretrváva už dlhšie. V septembri minulého roka protestovalo pred Úradom vlády SR podľa údajov odborárov asi 10-tisíc učiteľov. Do roka a do dňa sa na jeden deň zatvorili školy. Do výstražného štrajku 13. septembra 2012 sa zapojilo asi 100-tisíc zamestnancov škôl, čo bolo najviac v histórii Slovenska. Učitelia vyšli do ulíc aj v roku 2004, 12-hodinový výstražný štrajk na školách prebiehal aj v roku 2003. V tom istom roku svoju nevôľu s podmienkami v školstve učitelia vyjadrili aj v uliciach okresných a krajských miest.