Školskí odborári neprijali vládny návrh, Fico odpovie vo štvrtok

Radovan Krčmárik, SITA | 05.12.2012 16:48, aktualizované: 
Ondek Foto:
Predák školských odborárov Pavel Ondek (vpravo)
Mimoriadna rada školských odborárov neprijala návrh vlády na 5-percentné tarifné zvýšenie platov. Odborári vyhlásili štafetový protest. Premiér Fico ich stanovisko vzal na vedomie, stretnutie s nimi zrušil a vyjadrí sa vo štvrtok.

Rada zväzu nesúhlasí v posledným návrhom na päťpercentné zvýšenie tarifných platov pre pedagogických zamestnancov a päťpercentné zvýšenie platov nepedagogických pracovníkov účelovo určených. „Považujeme tento návrh za neadekvátny, ktorý nespĺňa požiadavky, ktoré sme predložili,“ povedal po rokovaní predák školských odborárov Pavel Ondek.

Ak vláda nezmení ponuku, od budúceho utorka do piatka sa uskutočnia štafetové protestné zhromaždenia. Odštartujú v Prešove a Žiline, končiť sa budú v Košiciach, Bratislave a v Trenčíne. Štrajk bol prerušený, cez Vianoce nebudú protesty. „Je možné, v prípade nedohody, že protesty budú pokračovať aj v ďalšom roku,“ dodal Ondek.

Odbory tiež trvajú na požiadavke, aby v rokoch 2014 až 2016 došlo každý rok k navýšeniu prídelu pre školstvo o 0,3 percenta HDP. Platy pedagogických zamestnancov regionálneho školstva by za toto obdobie mali dosiahnuť 1,2 až 1,6-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve. Chcú, aby priemerný plat vysokoškolsky vzdelaného pedagóga bol minimálne 55 percent z priemerného platu vysokoškolsky vzdelaného pracovníka v SR. Pre nepedagogických pracovníkov by mala platová tabuľka začínať minimálnou mzdou. Pre vysokoškolských pedagógov požadujú 1,7-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve.

Súhlasia s tým, aby z časti normatívu určeného na mzdové prostriedky išlo na platy pedagogických zamestnancov celých 100 percent a nie 90 percent ako doteraz. Súhlasia aj s tým, aby peniaze ušetrené prepúšťaním učiteľov išli predovšetkým na platy zamestnancov školstva. Áno povedali aj tomu, aby peniaze získané z optimalizácie siete škôl išli na prevádzku ostatných škôl.

Inštitút verejného činiteľa neodmietajú, ale žiadajú, aby tomu predchádzala odborná diskusia. Rovnako odborná diskusia má predchádzať aj prípadnému prijatiu definitívy, ktorú vláda ponúkla.

Vláda podľa hovorkyne Beatrice Hudákovej prijala stanovisko odborárov na vedomie a vyjadrí sa k nemu vo štvrtok.