Slovenských politikov oslovuje Zeman a Schwarzenberg

Igor Stupňan | 18.12.2012 12:00
Karl Schwarzenberg Foto: ,
Karl Schwarzenberg
Ktorú osobnosť by chceli slovenskí politici vidieť na Pražskom hrade? Najväčšie sympatie prejavili Milošovi Zemanovi a Karlovi Schwarzenbergovi. Politikom vládneho Smeru, ktorých oslovila Pravda, je bližší najmä sociálny demokrat a bývalý premiér Zeman, dali mu prednosť pred oficiálnym kandidátom partnerskej ČSSD Jiřím Dienstbierom. Pravicoví politici najčastejšie hovorili o súčasnom ministrovi zahraničných vecí a predsedovi vládnej TOP 09 Karlovi Schwarzenbergovi. Prvá priama voľba hlavy štátu bude v Česku už v januári a medzi jej najväčších kritikov patrí dosluhujúci prezident Václav Klaus.

Pre poslanca Smeru a žilinského župana Juraja Blanára sú dôležité hodnoty, ktoré politik zastáva. „Čiže je to práve pán Zeman, ktorý vyšiel z tohto prostredia. Vyzerá to tak, že aj samotní ľudia v Česku to tak hodnotia, že je čas na podporu politika, ktorý bude vyznávať iné hodnoty, ako je to v súčasnosti,“ povedal Blanár.

Ďalší poslanec Smeru Maroš Kondrót by volil Zemana, lebo ho považuje za najschopnejšieho, „ale keby som chcel urobiť Čechom zle, volil by som pána Franza“. Vladimír Franz suverénne zvíťazil v českých študentských voľbách. Je hudobným skladateľom, výtvarníkom a vysokoškolským pedagógom. Pozornosť vzbudzuje najmä svojím vzhľadom. Má potetovanú veľkú časť tela vrátane celej tváre.

Ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi je sympatický tiež Franz. Ministra však trošku vyrušuje Franzov nekonvenčný vzhľad. „Inak je šikovný, inteligentný a má zaujímavé nápady,“ podotkol minister. Okrem Franza prejavil sympatie aj Janovi Fischerovi a Milošovi Zemanovi. „Nemám však konkrétnu preferenciu na žiadneho z nich. Títo sú zaujímaví. Aké majú kvality na prezidentský úrad, nad tým som sa ale nezamýšľal,“ dodal minister.

Oslovení politici pravice sa priklonili ku Schwarzenbergovi, v ktorom vidia štátnika. Volil by ho podpredseda Mostu-Híd Rudolf Chmel. „Garantuje, že sa na tento post môže dostať štátnik, nie stranícky radový politik. Štátnik, ktorý reprezentuje európske humanistické hodnoty, ktorý poznal cenu ľudských práv pred rokom 1989, ale i dnes, keď opäť čelí všetkému, čo ich ohrozuje. A v neposlednom rade je to štátnik, ktorý je úprimným a veľkým priateľom Slovákov,“ vysvetlil Chmel.

Najzrejmejší štátnický formát vidí poslanec Radoslav Procházka tiež v Karlovi Schwarzenbergovi. „Mne je veľmi sympatický pokus Miloša Zemana vrátiť sa. Aj spôsob, akým to robí a taká tá jeho schopnosť vyvolávať aj nesúhlas a reakcie,“ poznamenal poslanec. Podľa šéfky poslaneckého klubu SDKÚ Lucie Žitňanskej je „fajn kandidátom“ Schwarzenberg. „Je to štátnik, šľachtická zodpovednosť nepustí,“ poznamenala.

Podobný názor vyslovil aj líder klubu KDH Pavol Hrušovský. „Je to človek, ktorý dýcha históriou, istou dôstojnosťou a zodpovednosťou. Keď sa s ním už prvýkrát stretnem, je to proste človek, ktorému dôverujem,“ zdôvodnil Hrušovský sympatiu k Schwarzenbergovi. Hrušovského sympatie má však aj Přemysl Sobotka. Ten sa uchádza o prezidentský post s podporou ODS. Hrušovský sa so Sobotkom stretával ako s ústavným partnerom, keď bol vo funkcii predsedu parlamentu. „Mali sme veľmi dobré politické a priateľské vzťahy. Je to chlap, ktorý by tento úrad zastával dôstojne. Je to rovný človek,“ dodal Hrušovský.

Poslancovi SaS Jozefovi Kollárovi je z osobných pohnútok najsympatickejší ekonóm Vladimír Dlouhý. „Už pred rokom 1989 patril medzi špičku ekonómov v Českej republike. Bol dokonca vo vedení Svetovej ekonometrickej spoločnosti. Poznám jeho názory a tie sú mi veľmi blízke,“ zhodnotil Kollár.

Lídrovi Obyčajných ľudí je blízky Jan Fischer. „Keď viedol českú vládu, tak prijímala rozumné rozhodnutia a bolo tam minimum politiky. Post prezidenta na Slovensku, v Česku, ale aj inde na svete by nemal byť odkladiskom starých vyslúžilých politikov,“ vyhlásil Matovič.

Voľby českého prezidenta by mali byť už v prvej polovici januára. V Česku však vládne neistota, že sa odložia. Ústavný súd bude totiž zrejme riešiť sťažnosť dvoch kandidátov Vladimíra Dlouhého a Tomia Okamuru. Z hry o úrad boli vyradení pre nedostatočný počet podpisov na petícii potrebnej na ich kandidatúru.

Podľa posledného prieskumu agentúry ppm factum je favoritom volieb s tesným náskokom Zeman s 25,6-percentnou podporou. Tesne za ním nasleduje bývalý premiér Fischer s 25 percentami. Schwarzenberga by volilo 9,2 percenta opýtaných Čechov.

Zeman kandiduje s podporou Strany práv občanov Zemanovci. Jeho bývalá materská strana ČSSD má vlastného kandidáta Jiřího Dienstbiera. Ten je v prieskume tretí s necelými 11 percentami.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ