Felix Baumgartner zoskočil z výšky 39 km a prekonal zvukovú rýchlosť

Pravda.sk, ČTK | 14.10.2012 17:41, aktualizované: 
Rakúšan Felix Baumgartner sa stal prvým človekom, ktorý voľným pádom prekonal rýchlosť zvuku. Rýchlosť cez 1127,6 kilometrov za hodinu dosiahol podľa televíznych záberov 40 sekúnd po tom, čo vyskočil z tlakovej kabíny. Tú vyniesol balón do výšky 39-tisíc metrov. Údaje ešte potvrdia dodatočné merania. Podľa priebežných správ mal kaskadér rýchlosť viac ako 1170 kilometrov za hodinu.
Felix Baumgartner začína svoj voľný pád. Foto: Reuters
Felix Baumgartner Felix Baumgartner začína svoj voľný pád.

Kabína zavesená pod balónom sa vydala na cestu o 17.30. Pokus tak začal s oneskorením tri a pol hodiny, pretože skôr silný vietor neumožňoval naplniť balón héliom. Po dve a pol hodinách sa Rakúšan ocitol v rekordnej výške 39-tisíc metrov, teda o 2 500 metrov vyššie ako odborníci plánovali.

Rekordný výkon snímalo tridsať kamier umiestnených v gondole, na zemi, či vrtuľníku. Zábery však šli do sveta pre prípad tragickej udalosti s dvadsaťsekundovým oneskorením.

Felix Baumgartner tesne pred zoskokom z výšky... Foto: Reuters
Felix Baumgartner Felix Baumgartner tesne pred zoskokom z výšky takmer 39 kilometrov.

Keď balón prestal stúpať, Baumgartner vyrovnal tlak v kabíne s vnútorným prostredím a krátko po 20.00 vyskočil. Zhruba po 40. sekundách dosiahol maximálnu rýchlosť. Potom ho začal spomaľovať hustejší vzduch v nižších vrstvách atmosféry. Po štyroch minútach a devätnástich sekundách otvoril padák a o 20.16 v poriadku pristál v Novom Mexiku.

Všetko sa uskutočnilo pri mestečku Roswell v Novom Mexiku, ktoré má veľký význam pre milovníkov príbehov o mimozemských civilizáciách. V roku 1947 tu údajne stroskotalo UFO aj s posádkou. Rakúšan si však vybral Roswell z celkom iného dôvodu. Býva tam stále a suché počasie a veľa miesta, kam mohol dopadnúť.

Okrem najvyššej rýchlosti dosiahnutej voľným pádom vytvoril nový svetový rekord vo výške v balóne a vo výške, z ktorej človek vyskočil. Padák však otvoril skôr a preto oproti plánom neutvoril štvrtý rekord – v diaľke voľného pádu. Naďalej tak platí výkon Joea Kittingera. V roku 1960 letel voľným pádom štyri minúty a 36 sekúnd.

Teraz bol 83-ročný veterán členom početného Rakúšanovho podporného tímu, ktorý v Novom Mexiku pripravoval projekt zvaný Red Bull Stratos. Nechýbali v ňom dvaja americkí astronauti, bývalí odborníci z NASA, lekári, výskumníci. Baumgartner sa na rekordný zoskok chystal sedem rokov.

Felix Baumgartner krátko po bezproblémovom... Foto: Reuters
Felix Baumgartner Felix Baumgartner krátko po bezproblémovom doskoku na zem.

Rakúšan, ktorý má 43 rokov, sa na zoskok pripravoval sedem rokov. V tomto roku absolvoval dva skúšobné skoky z 21 800 metrov a 29 610 metrov. Rekordnému zoskoku však bránilo počasie. Naposledy v utorok ho musel kvôli nemu zrušiť. Rozpočet projektu organizátori nezverejnili. Podľa médií náklady dosiahli asi 50 miliónov eur.

Baumgartner začal skákať v šestnástich rokoch a keď išiel na vojnu, celkom logicky skončil u jednotky, ktorá na leteckých šou predvádzala skoky na presnosť. Padák sa potom stal jeho živobytím. Skáče zo všetkého, čo vyčnieva – z útesov, z najvyššieho mosta sveta v Millau vo Francúzsku, z mrakodrapov, či zo sochy Krista v brazílskom Riu de Janeiro.

Po úspešnom zoskoku kaskadér oznámil, že sa chce s priateľkou usadiť a lietať záchranárskym vrtuľníkom v Rakúsku a USA.

Rakúšan Felix Baumgartner dosiahol svoj cieľ -... Foto: SITA
Felix Baumgartner Rakúšan Felix Baumgartner dosiahol svoj cieľ - skočil z výšky takmer 39 kilometrov a prekonal viacero svetových rekordov.