Kaník: Vláda namiešala smrtiaci koktail, nezamestnanosť ešte stúpne

SITA | 10.02.2013 16:38
Ľudovít Kaník Foto: ,
Ľudovít Kaník
Minister financií Peter Kažimír (Smer) dúfa, že zamestnanosť sa do konca roka udrží na takej úrovni, na akej je. Vyhlásil to v diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Ľudovít Kaník (SDKÚ) oponoval, že očakáva nárast nezamestnanosti zo súčasných 14,7 na 16 percent. Súčasná vláda podľa opozičného politika začala šprint k osemnástim percentám, pri ktorých začínal ako minister práce on.

Kažimír tvrdí, že vláda Roberta Fica prichádza s opatreniami, ktoré budú smerovať k zlepšeniu podnikateľského prostredia. Tie majú formu nižšej administratívnej záťaže, plošných stimulov a podpory pracovných síl. Zmeny v zákonníku práce podľa neho nesúvisia s nárastom nezamestnanosti u nás.

Podľa Kaníka však vláda namiešala pre ekonomiku „smrtiaci kokteil“ a podnikateľom hodila „slučku na krk“. Napríklad živnostníkom zvýšením odvodov zníži čistý príjem. Firmy sa podľa neho začali na zmeny pripravovať už skôr a preto odchádzajú zo Slovenska. Negatívne trendy budú pokračovať, nezamestnanosť bude stúpať, tvrdí Kaník. Kažimír pripustil, že Slovensko čakajú neľahké roky, no dobrou správou podľa neho je, že sa v druhej polovici tohto roka podľa prognóz z Nemecka zlepší odbyt slovenských výrobkov.