Novým šéfom ÚPN je Krajňák, podporila ho aj opozícia

TASR | 13.02.2013 08:31, aktualizované: 
krajnak Foto: ,
Ondrej Krajňák (vľavo) a Marián Gula už utorok súperili o stoličku pred vypočutím výborom pre ľudskoprávne záležitosti v parlamente.
Do funkcie predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa bol dnes na šesťročné obdobie zvolený kandidát Smeru Ondrej Krajňák. V tajnej voľbe mu odovzdalo hlas 105 poslancov zo 140 prítomných.

Jeho protikandidát Marián Gula, ktorého nominovala Ľudová platforma (KDH, SDKÚ, Most), získal len 18 hlasov. Z výsledkov vyplýva, že za Krajňáka hlasovala aj časť opozície.

Krajňák na vypočutí pred Výborom NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny avizoval, že chce udržať kontinuitu v práci ÚPN, zároveň však dohliadnuť na vysokú profesionalitu v práci s citlivými historickými materiálmi. Zároveň sa poďakoval doterajším šéfom ÚPN. „Jánovi Langošovi som vďačný za osobný príklad a statočnosť. Chcem poďakovať aj Ivanovi Petranskému za húževnatosť a záchranu ÚPN,“ pripomenul Krajňák obdobie, keď SNS predložila do parlamentu návrh na zrušenie ústavu.

„Budem vždy stáť na strane trpiacich a prenasledovaných,“ vyhlásil Krajňák, ktorý považuje za dôležitú úlohu ÚPN obhajovať obete totalitných režimov, a to aj v spolupráci s Generálnou prokuratúrou, na ktorú už ústav v minulosti podal viacero trestných oznámení.

Ďalším pilierom práce ÚPN je podľa neho výskum. „Mladá generácia historikov v ÚPN sa s odvahou venuje témam, ktoré boli doteraz tabuizované,“ vyhlásil Krajňák. Zároveň dodal, že bude od historikov vyžadovať, aby k minulosti pristupovali vyvážene a vyvodzovali zodpovednosť aj voči predstaviteľom tzv. vojnového Slovenského štátu. Osobne odsudzuje najmä odsun Židov. „Bolo to smutné obdobie,“ vyhlásil s tým, že politickú zodpovednosť musí niesť aj vtedajší prezident Jozef Tiso. Na otázku, aký je jeho názor na sochu Svätopluka na bratislavskom hrade, však odpovedať odmietol s odôvodnením, že nie je historik.

V súčasnosti vedie ústav bývalý štátny tajomník rezortu kultúry Jozef Lang. Funkciou štatutára ho poveril Ivan Petranský, ktorý 31. januára skončil vo funkcii šéfa ÚPN.