Harabin podal trestné oznámenie na troch ústavných sudcov

TASR, SITA | 01.03.2013 09:41, aktualizované: 
Štefan Harabin Foto: ,
Štefan Harabin
Predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Štefan Harabin podal trestné oznámenie na trojicu ústavných sudcov.

Podľa oznámenia sú sudcovia Juraj Horváth, Ladislav Orosz a Sergej Kohut podozriví zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Informovala o tom Kancelária predsedu Najvyššieho súdu.

„Sudca nemôže pri rozhodovaní plniť politické priania politikov, aj keď bol predtým politik. Sudcovia, ktorí nerešpektujú zákony a Ústavu, nemôžu obliekať talár – nech sa vrátia do politických strán,“ vyhlásil Harabin.

Sudcovia Ústavného súdu Ladislav Orosz a Juraja Horváth sa nechcú vyjadrovať k trestnému oznámeniu, ktoré na nich a ich kolegu Sergeja Kohuta podal Harabin. „Viem, čo tým predseda najvyššieho súdu sleduje a aj preto nepovažujem za vhodné a potrebné sa k jeho účelovým konštrukciám prostredníctvom médií vyjadrovať,“ povedal Ladislav Orosz. Juraja Horváth sa taktiež nechcel k Harabinovmu kroku vyjadriť a odkázal na oficiálne stanovisko Ústavného súdu.

Sudcovia vraj boli voči Harabinovi zaujatí

Spomínaní ústavní sudcovia boli podľa stanoviska Najvyššieho súdu v minulosti v konaní pred Ústavným súdom voči jeho osobe v rôznych prípadoch zaujatí. „Jeden z nich – Sergej Kohut sa dokonca nechal sám bez námietky vylúčiť. Pri disciplinárnom konaní, ktoré podala exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská 18. novembra 2010, však už podľa oznamovateľa úmyselne neoznámili svoju zaujatosť pre negatívny pomer k osobe Štefana Harabina a aj napriek tomu rozhodovali o jeho disciplinárnom postihu,“ píše sa v stanovisku Najvyššieho súdu.

Harabin trestné oznámenie opiera aj o právoplatné rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu z 20. novembra 2012 o jeho sťažnosti proti Slovenskej republike. Podľa tohto rozhodnutia nebolo o disciplinárnom návrhu exministerky Žitňanskej proti Harabinovi rozhodnuté nestranným súdom. Hlavným posolstvom rozhodnutia pre Slovenskú republiku je, že princíp funkčnosti pléna Ústavného súdu nemôže prevýšiť právo každého občana na nestranný a nezávislý súd. O disciplinárnom návrhu v pléne Ústavného súdu totiž rozhodovali aj sudcovia, ktorí boli z rozhodovania v iných Harabinových prípadoch vylúčení.

Harabina potrestal Ústavný súd 70-percentnou zrážkou z platu na jeden rok za to, že nevpustil kontrolu z ministerstva financií na Najvyšší súd. Preto sa obrátil na ESĽP, lebo podľa neho bolo porušené jeho právo na nestranný súd. To Európsky súd 20. novembra 2012 uznal a odporučil, aby Ústavný súd o vine Harabina rozhodol znovu. Harabinovu požiadavku o náhrade nemajetkovej ujmy vo výške 100.000 eur a ušlého príjmu vo výške 50.000 eur ESĽP zamietol, priznal mu náhradu iba 3000 eur. Exministerka Žitňanská podala voči Harabinovi spolu štyri návrhy na disciplinárne potrestanie.

Žitňanská: Stav slovenskej justície je zvrátený

Situácia v slovenskej justícii je zvrátená. Myslí si to bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ). „Je to už úplne zvrátená situácia, keď sa špičky justície navzájom obviňujú a prezident namieta zaujatosť obrovského počtu sudcov ústavného súdu,“ povedala.

„Signalizuje to, že na najvyšších justičných a ústavných miestach existujú zásadné problémy. Je to absolútne nenormálna, neštandardná a chorá situácia, ktorá sa vo fungujúcom právnom štáte nemôže stať,“ tvrdí exministerka Žitňanská. Podľa nej ide o katastrofálny signál pre normálnych ľudí, ktorí sa chcú domôcť pravdy na najvyššom súde alebo sa obracajú so sťažnosťou na ústavný súd. Žitňanská tvrdí, že nepozná vo svete príklad niečoho podobného. „Je to situácia, na ktorú bude treba reagovať v budúcnosti aj zásadnými systémovými zmenami,“ dodala.

Šéfka Ústavného súdu sa zatiaľ nechce vyjadrovať

Predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková sa k trestnému oznámeniu Štefana Harabina na troch ústavných sudcov vyjadrí až po jeho preštudovaní. Uviedla to hovorkyňa ústavného súdu Anna Pančurová.

„Vzhľadom na obsiahlosť tohto dokumentu sa k jeho obsahu vyjadrí až po jeho preštudovaní,“ povedala hovorkyňa. Ústavný súd zároveň potvrdil, že 28. februára bola jeho predsedníčke doručená kópia trestného oznámenia predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina na troch sudcov ústavného súdu Juraja Horvátha, Ladislava Orosza a Sergeja Kohuta.