Ľudia si pripomenuli rok od zásahu na proteste Gorila v Bratislave

SITA | 09.03.2013 19:15
PROTEST: Nikdy Nezabudneme Foto: ,
Protestujúci občania počas protestného stretnutia "Nikdy nezabudneme 9. marec 2012 - Brutálny zásah polície" na Námestí slobody, kde sa pred rokom začalo protestné zhromaždenie.
Presne rok po policajnom zásahu na proteste Gorila v Bratislave, ktorý sa skončil pod budovou Národnej rady SR pri múre Bratislavského hradu stretom demonštrantov a polície, sa dnes v Bratislave uskutočnil spomienkový pochod.

Po organizačných pokynoch a viacerých príhovoroch sa pred 18.00 vydali cez Námestie 1. mája, Námestie SNP, Zochovu, Zámockú na Palisády, k miestam, kde sa vlaňajší stret demonštrujúcich s políciou odohral. Dnešný pochod je protestom proti vlaňajšiemu zákroku a jeho účastníci žiadajú zriadenie vyšetrovacej komisie. Podľa nich protiprávne konanie voči občanom nemôže byť zabudnuté.

Bratislavský protest proti Gorile z 9. marca 2012 sa mal skončiť približne o 19.00 na Námestí SNP. Dav skandujúcich ľudí sa ale rozhodol pokračovať bez povolenia cez Palisády na Streleckú ulicu až pred budovu Národnej rady SR. Príjazd pred parlament však zablokovali desiatky ťažkoodencov a vodné delo.

Polícia pod hrozbou použitia donucovacích prostriedkov niekoľkokrát vyzvala približne tristo ľudí, aby sa rozišli. Tí napriek opakovaným výzvam neuposlúchli a do policajtov hádzali vajíčka, banánové šupky a delobuchy. Keď začali do polície hádzať kamene a dlažobné kocky vtrhnuté zo zeme, polícia použila slzný plyn a pyrotechniku, vodné delo nie. Počas zhromaždenia predviedli na políciu 19 osôb. Pri zákroku pod parlamentom sa zranili dvaja ľudia, ktorých ošetrili na mieste a následne ich previezli na ďalšie ošetrenie do nemocnice. Zranil sa aj jeden policajt.