Ak došlo k pochybeniu v prípade jakšíkovcov, Borec vyvodí zodpovednosť

SITA, TASR | 20.03.2013 16:12, aktualizované: 
Tomáš Borec Foto:
Minister spravodlivosti Tomáš Borec
Minister spravodlivosti po rokovaní vlády nepoznal spis ani dôvody prepustenia údajného šéfa skupiny jakšíkovcov na slobodu.

„Predpokladám, že sudca ho prepustil z nejakých dôvodov, ktoré boli dostatočne závažné na to, aby takéto niečo urobil. Samozrejme, pokiaľ by došlo k akémukoľvek porušeniu právomocí, resp. povinností sudcu, tak vyvodím zodpovednosť. Ale zatiaľ nemám takéto informácie,“ reagoval Borec na informáciu o prepustení Libora J.

Libora J. súd prepustil z väzby po tom, ako ho prvostupňový súd v pondelok 18. marca oslobodil spod všetkých troch skutkov obžaloby v jednej z dvoch káuz, v ktorých figuroval. Rovnaký verdikt vyniesol aj nad jeho spoluobžalovaným Mariánom S. „Dokazovaním nebolo preukázané, že skutky sa stali, ako je uvedené v obžalobnom návrhu,“ vysvetlil hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Rozsudok nie je právoplatný, keďže generálna prokuratúra podala v zákonnej lehote odvolanie.

Libor J. a Marián S. čelili obžalobe z vydierania. V jednom prípade im prokuratúra pripisovala, že v auguste 2010 donútili vyhrážkami Milana B., aby s nimi išiel na notársky úrad a podpísal dlžobný úpis na 51 500 eur. Dlh vznikol údajne predchádzajúcou pôžičkou na základe ústnej dohody, ktorú si však podľa obžaloby Milan B. v skutočnosti od Libora J. nevzal. V polovici septembra potom obaja obžalovaní podľa obžaloby prišli za poškodeným a predložili spomínanú notársku zápisnicu.

Žiadali ho, aby dlh splatil predajom rodinného domu jeho priateľky. Libor J. údajne Milana B. udieral do sánky, potom mu vraj Marián S. podal pištoľ. Do miestnosti zavolali aj priateľku poškodeného. Pýtali sa ich, či im to stojí za problémy, že im urobia zo života peklo, že o nich všetko vedia. O pár dní poškodení vyplatili údajný vyše 50-tisícový dlh.

V druhom prípade dvojica obžalovaných podľa prokuratúry vydierala architekta, aby vrátil polovicu honorára, súvisiacu s rekonštrukciou kaviarne, a to necelých dvetisíc eur. Údajne padli vyhrážky, že ak nevráti polovicu, bude musieť dať späť celý honorár, lebo mu podpália auto. Architekt im požadovanú sumu nezaplatil. Libor J. aj Marián S. od začiatku obvinenia odmietajú.

Libor J., Marián S. a ďalší traja muži už dlhšie figurovali aj v obžalobe v ďalšej kauze vydierania a nebezpečného vyhrážania. V jednom prípade ide o údajné problémy, ktoré mal so skupinou architekt Igor Z., ktorý vystupoval ako poškodený aj v už spomínanom prípade. Libor J. bol vraj nespokojný s jeho prácou počas rekonštrukcie jeho kaviarne. V ďalšom prípade tejto staršej obžaloby figuruje ako poškodený muž, ktorý predával pozemky na strednom Slovensku drahšie, ako ich kupoval, čo sa nepáčilo Liborovi J. Mužovi vybuchol dom. Od ďalšieho poškodeného si údajne skupina vyžiadala dlžobný úpis, lebo ho podozrievali, že dal tip na krádež auta jedného ich známeho.

Lipšic sa obáva, že zločineckí bosovia budú vychádzať z väzenia

Exminister vnútra Daniel Lipšic sa obáva, že bosovia zločineckých skupín, ktorých v čase jeho pôsobenia v rezorte poslali za mreže, sa budú postupne dostávať von a nič sa nebude diať.

Ako v stredu povedal, môže sa stať, že dôjde k procesnej chybe, reálnej alebo domnelej, keď prepustia niekoho z organizovaného zločinu, čo sa stalo aj za jeho pôsobenia na ministerstve vnútra. „Či už išlo o prípad Mello alebo ďalšie. Vtedy sa vždy vznieslo nové obvinenie pre nejaký trestný čin a človek išiel naspäť do väzenia, alebo ušiel, lebo sa bál, že pôjdeme po ňom. Dnes sa Libor prechádza po bratislavských uliciach, po obchodných centrách a nič sa nedeje.

To je vážna hrozba pre budúcnosť. Obávam sa, že je to prvý precedens,“ vyhlásil. Kritizoval, že orgány činné v trestnom konaní hrajú mŕtveho chrobáka a mlčia. „Ľudia, ktorí si mysleli v minulosti, že stoja nad zákonom, že sa im nemôže nič stať, skončili za mrežami. Teraz začali vychádzať a je ticho a nič sa nedeje,“ konštatoval Lipšic.

Dôkazná situácia v prípravnom konaní v prípade údajného šéfa skupiny jakšíkovcov Libora J., ktorého v pondelok prepustili z väzby, bola podľa Lipšica dobrá. Niektorí svedkovia však podľa neho zmenili výpovede.

„Otázka znie, ako sa s tými svedkami následne pracovalo. Napriek tomu si myslím, že dôkazná situácia bola dobrá. Bola na odsúdenie. Poškodený nezmenil usvedčujúcu výpoveď. Samozrejme, že často aj poškodení pochádzajú z prostredia organizovaného zločinu. To ale neznamená, že sú nedôveryhodní, ak ich výpoveď je potvrdzovaná nepriamymi dôkazmi,“ zdôraznil Lipšic. Pripomenul, že boli prípady, keď išiel niekto von z basy, "mali sme pripravené ďalšie stíhania, išiel pre inú vec do väzby znovu“. Takých prípadov bolo podľa neho veľa.

Ak obžalovaní môžu taktizovať pri väzobných veciach, tak aj polícia a prokuratúra musia podľa Lipšica konať prezieravo. „Počítali sme s tým, že niekedy pre procesnú chybu sa nejaký mafián dostane z väzenia. Museli sme mať pripravené záložné riešenie. To je prezieravý postup. Dnes neexistuje, polícia aj prokuratúra mlčia,“ povedal s tým, že za jeho pôsobenia vo funkcii ministra vnútra vždy, keď išli po väčších zločineckých skupinách, mali niečo v zálohe, keby sa stalo, že väzba dopadne zle, pretože zločinecké skupiny majú svoj vplyv na políciu, súdy, prokuratúru. „Treba využiť všetky zákonné prostriedky,“ do­dal.

Libora J. súd prepustil z väzby po tom, ako ho prvostupňový súd v pondelok 18. marca oslobodil spod všetkých troch skutkov obžaloby v jednej z dvoch káuz, v ktorých figuroval. Rovnaký verdikt vyniesol aj nad jeho spoluobžalovaným Mariánom S. „Dokazovaním nebolo preukázané, že skutky sa stali, ako je uvedené v obžalobnom návrhu,“ vysvetlil hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Rozsudok nie je právoplatný, keďže generálna prokuratúra podala odvolanie v zákonnej lehote. Libor J. a Marián S. čelili obžalobe z vydierania. Libor J. aj Marián S. od začiatku obvinenia odmietajú.