EÚ chce pri krachoch bánk v budúcnosti chrániť sporiteľov

SITA | 30.04.2013 09:16
Mince, euro, peniaze, ekonomika Foto:
Ilustračné foto
Ak v budúcnosti v Európe skolabuje niektorá z bánk, mohli by byť vkladatelia až poslednými, ktorých by sa straty dotkli. Vyplýva to z návrhu, ktorý zvažujú členské štáty EÚ a o ktorom informovala agentúra Reuters.

Súkromní klienti bánk by tak boli do veľkej miery chránení pred podobnými stratami, ako utrpeli niektorí sporitelia na Cypre. Návrh sa objavil v rámci politickej debaty o návrhu nového zákona, ktorý by mohol ustanoviť straty pre klientov s veľkými vkladmi ako automatické opatrenie.

Predstavitelia EÚ sa však obávajú, že takéto pravidlá by mohli spôsobiť paniku medzi sporiteľmi a hromadný odliv kapitálu z únie. V pondelňajšej správe o prípravách zákona preto zákonodarcovia navrhli, aby boli sporitelia pri rozdeľovaní strát skrachovaných bánk až poslední v poradí za akcionármi. „Neznamenalo by to, že by sa ich spoluúčasť na záchrane banky netýkala, najprv by však straty do najvyššej možnej miery absorbovali iní veritelia a až potom by sa do procesu zapojili sporitelia,“ píše sa v správe.

Drobní sporitelia s vkladmi do výšky 100 tis. eur by mali byť chránení v každom prípade. Navrhovatelia však nevylučujú ani to, že by jednotlivé štáty mohli pred stratami vo výnimočných prípadoch chrániť aj väčších vkladateľov. Takýto kompromis by podľa politikov mohol obnoviť dôveru, ktorú naštrbil kontroverzný prvý návrh na podmienky záchrany Cypru v marci tohto roka. Ústretovejší prístup k väčším sporiteľom v zákone, ktorý by mohol začať platiť v roku 2015, podporuje aj Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond.