Opozícia protestuje proti novele Smeru o doktríne nevyhnutnosti

TASR | 01.05.2013 14:19
opozícia, Bugár, Figeľ, Frešo, Sulík Foto: ,
Zprava: Šéf SDKÚ Pavol Frešo, predseda KDH Ján Figeľ, líder strany Most-Híd Béla Bugár a šéf SaS Richard Sulík
Schválenie novely zákona o organizácii Ústavného súdu v skrátenom legislatívnom konaní je poburujúce nielen pre svoju neprijateľnú formu, ale aj pre jej falošný obsah. V utorok poslanci Smeru svojím hlasovaním porušili nielen ústavné právo na prístup k spravodlivosti nevymenovaného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, ale všetkých občanov. Tvrdí to strana SaS vo svojom stanovisku.

„Ústavná deklarácia, že každý sa môže domáhať svojho práva na nezávislom a nestrannom súde, nemá pre Smer žiadnu hodnotu. Ale naopak, hodnotu majú poľovné revíry ovládané štátom,“ tvrdí SaS s tým, že Smer neprijal prezidentom požadovanú požiadavku, aby boli prenajímané na základe verejnej súťaže. „Budú skrátka prideľované podľa iných kritérií klanového kamarátstva či úplatkov,“ napísala strana SaS.

Podľa šéfa KDH Jána Figeľa aplikuje Smer doktrínu nevyhnutnosti na riešenie patovej situácie na Ústavnom súde neodôvodnene, retroaktívne a v chvate. „Cieľ je jasný, zvoliť si svojho človeka do čela Generálnej prokuratúry. Nevyhnutnosť je tu obyčajnou špekuláciou proti Jozefovi Čentéšovi,“ napísal Figeľ na svojom blogu. Zároveň sa pýtal, či schválenie novely zákona o organizácii Ústavného súdu je snahou pomôcť súdnej moci prekonať prekážky pri politicky významnom rozhodovaní alebo, či sa vláda snaží pod rúškom pomoci, aby Čentéšovu sťažnosť prerokoval a rozhodol prvý senát zložený zo sudkyne Marianny Mochnáčovej a už vylúčených sudcov Petra Brňáka a Milana Ľalíka.

Most-Híd vo svojom stanovisku odmietol, aby Smer hlasoval o novele zákona o organizácii ÚS SR v skrátenom legislatívnom konaní. „Týmto si vládna strana zabezpečí pre ňu vyhovujúce rozhodnutie Ústavného súdu vo veci voľby generálneho prokurátora,“ tvrdí Most-Híd s tým, že Smer retroaktívne siaha do prebiehajúceho procesu na Ústavnom súde.

Patovú situáciu na Ústavnom súde, ktorá vznikla podaním námietok na sudcov tak zo strany nevymenovaného generálneho prokurátora Čentéša, ako aj prezidenta Ivana Gašparoviča, vyrieši doktrína nevyhnutnosti. Rozhodlo o tom v utorok 79 z 93 prítomných poslancov, ktorí odobrili novelu zákona o organizácii ÚS SR. Zákon nadobudne účinnosť vyhlásením v Zbierke zákonov.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru) odôvodnil novelu zákona a skrátené konanie k nej tým, že ÚS SR prešľapuje na mieste a treba to riešiť. Zrýchlený režim odôvodnil tým, že ide o to, aby nedošlo k porušeniu ľudských práv. „Nekonanie by znamenalo odmietnutie spravodlivosti a Jozef Čentéš by sa mohol podľa neho obrátiť na Súd pre ľudské práva a namietať, že sa na súde nemohol domôcť spravodlivého rozhodnutia. Ak toto nepovažujete za porušenie základného ľudského práva na prístup k spravodlivosti, tak potom si nerozumieme,“ odkázal ešte v utorok opozícii.