Autorom tajnej správy je vraj bývalý dôstojník VSS

SITA | 18.05.2013 10:00
prísne tajné, Top Secret, dokument, správa Foto:
Ilustračné foto
K tajnej správe o údajnom tunelovaní Vojenskej spravodajskej služby (VSS) v čase prvej vlády Roberta Fica sa prihlásil jej údajný autor.

Píše sa o tom v sobotňajšom vydaní denníka Sme. Predsedovi osobitného výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva Martinovi Fedorovi z SDKÚ sa ozval emailom. Ide vraj o bývalého dôstojníka VSS. Tvrdí, že je pripravený potvrdiť pôvod dokumentu, ktorý opisuje, ako sa obohacovali ľudia z vojenského spravodajstva.

Bývalý šéf VSS Roman Mikulec potvrdil, že prípady vyšetrovali. „VSS pracovala pod mojím vedením na viacerých prípadoch z minulosti, o ktorých výsledku by mali byť stále dokumenty v danej inštitúcii,“ píše. Skartovaný bol podľa neho len súhrnný dokument, nie ďalšie listiny. Bývalý vysoký dôstojník Vojenskej spravodajskej služby chce predstúpiť pred osobitný parlamentný výbor na kontrolu Vojenského spravodajstva, aby potvrdil alebo vyvrátil pôvod tajnej správy o tunelovaní služby z čias prvej Ficovej vlády. E-mail s ponukou dostal v piatok popoludní šéf výboru Martin Fedor z SDKÚ. „Som spracovateľom pôvodného materiálu vyšetrovania s majetkom VSS, ktorý bol skartovaný. Navrhujem, aby ste ma pre potvrdenie dôveryhodnosti materiálu pozvali na najbližšie rokovanie výboru s cieľom potvrdiť alebo vyvrátiť pravosť dokumentu,“ píše sa v e-maile pre Fedora. Pisateľ sa podpísal celým menom s vojenskou hodnosťou a uviedol aj zaradenie v tajnej službe v čase ministrovania Ľubomíra Galka z SaS, keď sa podozrenia vyšetrovali.

Fedor mimoriadne zvoláva na utorok ráno kontrolný výbor. „Som rozhodnutý tohto človeka pozvať. Takéto svedectvo môže byť prelomové v celej kauze,“ povedal. Vypovedať pred výborom je pripravený aj Roman Mikulec, pod ktorého vedením správa o tunelovaní vojenských tajných služieb vznikla. Správa zachytáva podozrenia z machinácií pri 15 prevodoch budov a automobilov v období rokov 2007 až 2010.

Mikulec v piatok odpovedal na otázky denníka o vyšetrovaní tejto kauzy e-mailom. Či sa materiál zhoduje s tým, ktorý poznal on, nepotvrdil. „Z toho, čo viem, neviem zodpovedne povedať, či je, alebo nie je daný materiál autentický.“ potvrdil však, že vyšetrovania robili a keď zo služby odchádzal, zostali o tom záznamy. „VSS pracovala na viacerých prípadoch z minulosti a o výsledku by mali byť stále dokumenty v danej inštitúcii.“ Ďalšie dokumenty sú podľa neho už pol roka na Generálnej prokuratúre v spise, ktorý sa týka jeho osoby. Mikulec hovorí, že vtedajšiemu ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi spis neodovzdal, lebo mu to nedovoľoval zákon. Bývalá premiérka Iveta Radičová to však očakávala. Ministrovi Mikulec správu ukázal, ale nedal. „Informoval som Lipšica, že na základe právnej analýzy, ktorú vypracovali príslušníci právneho oddelenia VSS, som mu materiál v takej forme, v akej bol, nemohol odovzdať, pretože by došlo k porušeniu zákona.“ Minister podľa Mikulca argumenty prijal a dohodli sa, že nájde legálny spôsob, ako mu materiál doručí. To už nestihol, keďže ho Radičová za nesplnenie rozkazu odvolala.

Mikulec píše, že disciplinárny rozkaz premiérky proti nemu po preskúmaní zrušili. Tvrdí, že pri neposlúchnutí premiérky sa opieral o analýzu právnikov služby. Lipšic v piatok povedal, že ani teraz nesúhlasí s názorom právnikov VSS, podľa neho mu Mikulec mal správu odovzdať. Mikulec tvrdí, že správu skartoval práve na základe analýzy právnikov. „Keďže som bol rýchlo postavený mimo služby a zbavený funkcie, nemohol by som ovplyvniť, čo bude s materiálom ďalej.“ Vraví, že by mal minister Martin Glváč zo Smeru na základe správy otvoriť bezpečnostné previerky podozrivých ľudí zo služby. Glváč to zatiaľ nechce potvrdiť.

Preverovanie pravdivosti správy, ktorá hovorí o tunelovaní VSS, sa posunulo kontrolnému výboru, ktorý v piatok predvolal ministra obrany Glváča a šéfa spojeného Vojenského spravodajstva Ľubomíra Skuhru. Glváč ďalej tvrdí, že takúto správu do stredy nevidel a hovoril o dokumente, ktorý putoval rovnakou cestou ako tento, a iba sa naň v niektorých pasážach podobal. Na vyšetrovanie chce osobne dohliadnuť. Odstúpiť nemieni, ani keď sa preukáže pravosť dokumentu, píše denník Sme. Ak to bude potrebné, povolá vypovedať aj bývalého šéfa VSS Juraja Šeba, ktorého do Pekingu nedávno dosadil za vojenského pridelenca. Správa za podozrivých označila Šeba, ale aj Skuhru.