Dobro došli. Chorvátsko je v EÚ doma

Ivan Drábek, Pravda, agentúrnu správu nahradil autorský článok | 30.06.2013 08:15, aktualizované: 
Chorvátsko, Jadran, more Foto:
Chorvátsko je stále jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií Slovákov.
Keby si Chorvátsko mohlo vybrať, kedy chce vstúpiť do Európskej únie, nebol by to 1. júl 2013. "Musíme sa poponáhľať, kým neskoná,” uťahovali si záhrebskí vtipkári z nie najlepšej kondície niekdajšieho vysnívaného elitného klubu. "Vezmite si našu stoličku. My práve odchádzame," odkazujú zase podľa ďalšieho balkánskeho vtipu nováčikovi EÚ euroskeptickí Briti.

"Chorvátsko nemalo príležitosť vybrať si čas,” pripomenul prezident Ivo Josipovič pre agentúru AP dlhú a strastiplnú cestu, ktorú jeho krajina musela prejsť za desať rokov, odkedy si podala prihlášku do únie. A keď sa ho expert na Balkán Tim Judah opýtal, "prečo, prepánajána, chce byť Chorvátsko teraz 28. krajinou EÚ”, prezident odpovedal, že Chorváti, ktorí pred dvoma desaťročiami vo vojne za nezávislosť prišli o 15-tisíc životov, na rozdiel od iných nezabudli, že EÚ vznikla ako mierový projekt, ktorý považujú stále za potrebný. "Je to mier, stabilita, veľký trh a európsky kultúrny priestor,” cituje Josipoviča agentúra Bloomberg.

Bez eufórie

Vstup do EÚ vlani v referende schválili dve tretiny Chorvátov. Odvtedy podpora tohto kroku klesla na súčasných 61 percent. Nadšenie, aké v máji 2004 zažívalo desať nováčikov vrátane Slovenska a pred šiestimi rokmi Bulharsko s Rumunskom, dnes u Chorvátov nevidieť. Oslavy s koncertmi a ohňostrojom za účasti zahraničných prezidentov a premiérov si želalo len sedem percent opýtaných.

Na otváranie šampanského nie je najvhodnejšie obdobie. Hospodársky sa nedarí únii ani jej novému členovi. Chorvátska ekonomika sa prepadá už piaty rok za sebou. Nezamestnanosť sa vyšplhala nad 21 percent, rozpočtový deficit môže z vlaňajších 3,8 percenta HDP poskočiť na 4,7, čo je vysoko nad Bruselom stanoveným trojpercentným stropom. A tak nečudo, že Nemecko má obavy, aby nemuselo čoskoro zachraňovať ďalšiu potápajúcu sa krajinu únie, ktorú denník Bild už stihol onálepkovať, ako "nový cintorín peňazí našich daňových poplatníkov”.

Skok do studenej vody

Chorvátska vláda skeptické hlasy odmieta. Spolieha sa na to, že takmer dvanásť miliárd eur, ktoré by cestou investícií a pomoci z EÚ mohli do roku 2020 prísť do krajiny, rozhýbe jej ekonomiku. Sklamanie, aké zažila únia po vstupe dvoch predchádzajúcich nováčikov, by sa vraj nemalo zopakovať. Záhreb pripomína, že musel splniť dosiaľ najtvrdšie prijímacie kritériá, a to, že vyhovel, dokazuje skutočnosť, že po vstupe nebude podrobený podobnému monitoringu v oblasti justície, boja proti organizovanému zločinu a korupcii ako Bulharsko a Rumunsko.

Najväčšou výzvou pre štyri a štvrťmiliónovú krajinu je otvorenie sa vyše polmiliardovému trhu EÚ. "Skočíme do studenej vody a začneme plávať,” hovorí Nadan Vidoševič, šéf Chorvátskej obchodnej komory. "Ideme tam s otvorenými očami,” pripustil pre Hlas Ameriky, že v nebývalej konkurencii musí byť krajina ustavične v strehu.

"Veľký európsky trh prináša pre chorvátske podniky veľké možnosti, ale aj tienisté stránky,” prízvukuje finančný analytik Hrvoje Stojič. "Konkurencieschopní chorvátski vývozcovia budú na väčšom trhu ešte viac konkurencieschopní, ale tí exportéri, ktorí sa neprispôsobia, musia rátať s možnosťou, že v súťaži s dovozcami prídu aj o časť svojho domáceho trhu,” dodal pre agentúru Hina.

Ako to zmení život radových Chorvátov? Hoci takmer 60 percent opýtaných sa obáva, že v EÚ čaká ich krajinu zdražovanie, niektoré prognózy naznačujú opak. "Existujú predpoklady, že by potraviny mali zlacnieť v priemere o 18 percent. Clá na mäso a mäsové výrobky totiž už nebudú vo výške 40 percent a na víno 50 percent,” napísal denník Glas Slavonije, ktorý však pripomína aj odvrátenú stranu: konkurencia potravinárskych produktov z dovozu môže byť pre mnohých domácich výrobcov likvidačná.

Impulz turistike

Najväčšie nádeje po vstupe do EÚ sa v Chorvátsku spájajú s rozvojom cestovného ruchu. Pre turistov vrátane takmer 350-tisíc Slovákov, ktorí ročne dovolenkujú pri Jadrane, je dobrou správou, že oddnes odpadajú colné kontroly na chorvátskej hranici s Maďarskom a so Slovinskom. Nijako už nebude obmedzený dovoz potravín pre vlastnú spotrebu, a tak milovníci slovenského piva či konzerv si nimi môžu zapratať hoci aj celý batožinový priestor auta.

Putovanie k moru by sa malo ešte viac urýchliť, keď Chorvátsko vstúpi do schengenskej zóny, čo by chcelo stihnúť do troch rokov. Cez vnútorné hranice únie sa potom už bude dať prefrčať bez zastavenia.

Vstup do EÚ síce bude znamenať aj stratu časti východoeurópskej klientely, lebo pre Rusov a občanov viacerých nečlenských krajín EÚ muselo Chorvátsko od pondeloka dňa zaviesť vízový režim, výpadok by však mal časom bohato vynahradiť predpokladaný zvýšený záujem rekreantov, ale aj investorov z krajín Európskej únie.