Inšpektori OSN vycestujú do Sýrie vyšetriť útoky chemickými zbraňami

SITA | 15.08.2013 09:32
Sýria Foto:
Bojmi zničená mešita v Damasku.
Inšpektori OSN okamžite vycestujú do Sýrie, aby na mieste overili podozrenia z použitia chemických zbraní v konflikte medzi vládnymi a povstaleckými silami. V stredu to oznámila kancelária generálneho tajomníka OSN Pana Ki-muna po tom, čo sa so sýrskou vládou dohodla na detailoch cesty.

OSN už pred dvoma týždňami informovala, že sýrska vláda povolila inšpektorom návštevu troch miest na území krajiny, kde boli takéto zbrane údajne použité. Konkrétne spomína dedinu Chán al-Asál pri Halabe, ďalšie dve miesta nešpecifikuje.

Panova kancelária v stredu spresnila, že sýrska vláda už „formálne schválila formy spolupráce, ktoré majú zabezpečiť riadne, bezpečné a efektívne uskutočnenie misie“. Tím na čele s hlavným inšpektorom OSN Akem Sellströmom bude v krajine pracovať 14 dní, pričom ich pobyt je možné predĺžiť na základe vzájomnej dohody.

Sýrska vláda trvá na tom, že tím OSN by sa mal zamerať na Chán al-Asál, kde podľa nej použili chemické zbrane opoziční povstalci. Výsledkom útoku bolo najmenej 26 mŕtvych vrátane 16 vojakov.

Protivládne sily však tvrdia, že chemický arzenál použili protivníci, v čom ich podporili aj Británia, Francúzsko a Spojené štáty. OSN eviduje až 13 hlásení o chemických útokoch v Sýrii, z ktorých sa režim a povstalci obviňujú navzájom. Podľa západných mocností by takéto konanie mohlo byť dôvodom na vojenskú intervenciu v Sýrii, ktorá sa už viac ako dva roky zmieta v občianskej vojne.