Miestne dane na Považí skončia na súde

Milan Kráľ, Pravda | 27.09.2013 14:00
Trenčín Foto: ,
Mestský úrad v Trenčíne
Dane, ktoré na svojom území zaviedli mestá Trenčín a Považská Bystrica, napadla prokuratúra, ktorá hovorí o porušení zákona. Mestám nariadila, aby sadzby zmenili. Samosprávy však protest prokurátora odmietli. Ak by mu vyhoveli, znamenalo by to pre ne menej peňazí. Mestskými daňami sa tak bude zaoberať súd.

Najnižšia sadzba dane zo stavieb je v Trenčíne určená za stavby na bývanie, a to 0,29 eur za štvorcový meter. Najvyššia je stanovená za stavby slúžiace na podnikanie, táto sadzba predstavuje 3,286 eura za štvorcový meter. Rozdiel medzi najnižšou a najvyššou sadzbou je teda viac ako 11-násobný, proti čomu podala prokuratúra protest. Zákon hovorí o tom, že tento rozdiel by mali samosprávy postupne znižovať na desaťnásobok.

„Prokuratúra je toho názoru, že bol porušený zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku, lebo rozdiel medzi najvyššou a najnižšou sadzbou je viac ako desaťnásobný. Pretože mesto odmietlo vyhovieť protestu, tunajšia prokuratúra podá návrh na Krajský súd v Trenčíne na vyslovenie nesúladu všeobecne záväzného nariadenia so zákonom,“ povedala Jana Hudecová, prokurátorka Okresnej prokuratúry v Trenčíne.

Trenčiansky primátor Richard Rybníček nesúhlasí s výkladom prokuratúry, je presvedčený, že všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o daniach bolo prijaté v súlade so zákonom. V zhode s jeho názorom je aj väčšina mestských poslancov, ktorí hlasovaním rozhodli, že protestu prokurátora nevyhovejú a nebudú meniť nariadenie o daniach.

„Myslím si, že sme mali protestu prokurátora vyhovieť. Odmietnutie považujem za stavanie sa na zadné a zdá sa mi zlé niečo také skúšať. Nie sme zločinci alebo trestanci, aby sme sa vyhýbali prokuratúre, musíme uznať, že mohla nastať aj chyba,“ argumentuje Róbert Lifka, poslanec trenčianskeho zastupiteľstva, ktorý má iný názor ako väčšina jeho kolegov.

V Považskej Bystrici schválili všeobecne záväzné nariadenie, kde rozdiel medzi najnižšou a najvyššou sadzbou dane je ešte väčší ako v Trenčíne, viac ako 25-násobný. Najnižšia sadzba je 0,13 eura, najvyššia 3,35 eura. Aj tu prokurátorský protest odmietli a radšej riskujú súd. Obávajú sa totiž veľkého zníženia príjmu z daní, ak by okamžite vyhoveli protestu. Podľa šéfa ekonomického odboru mestského úradu Antona Martausa by to mohlo mať fatálne dôsledky pre mesto. Preto chcú v Považskej Bystrici rozdiel medzi spodnou a hornou sadzbou znižovať postupne rok po roku.

„Požiadali sme o stanovisko hlavného kontrolóra mesta Považská Bystrica, ktorý sa vyjadril úplne jednoznačne, že naše VZN je v poriadku. Nebol dôvod na nejaké iné rozhodnutie, len protest prokurátora odmietnuť,“ povedal Karol Janas, primátor Považskej Bystrice.

Ministerstvo financií pripomína, že novela zákona o miestnych daniach z roku 2011 stanovila mestám a obciam povinnosť, aby postupne znižovali násobok medzi najnižšou a najvyššou sadzbou dane zo stavieb a bytov tak, aby nebol vyšší ako desať. Túto povinnosť má samospráva iba v prípade, že mení sadzby daní. Ak zostávajú rovnaké, nemusí znižovať rozdiel medzi najvyššou a najnižšou sadzbou. Zákon nestanovuje ani termín, dokedy musia samosprávy tento rozdiel znížiť. „Zistili sme, že prokuratúra má na to iný názor. Je to situácia, ktorú ministerstvo zdedilo po bývalej vláde a bude ju v dohľadnom čase riešiť. Pracujeme na tom, aby neboli rozpory medzi prokuratúrou a ministerstvom financií v tom, akým spôsobom sa pozerajú na znenie novely zákona o miestnych daniach,“ dodal Radko Kuruc, hovorca ministerstva financií.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ