Situácia ukazuje, že bezpečnosť niečo stojí, tvrdí Glváč

SITA | 18.05.2014 15:22
Martin Gváč Foto: ,
Minister obrany Martin Glváč.
Situácia na Ukrajine ukazuje, že bezpečnosť niečo stojí. Povedal to v nedeľu v relácii RTVS - Slovenskej televízii O 5 minút 12 minister obrany SR Martin Glváč v súvislosti s vyjadrením generálneho tajomníka NATO, podľa ktorého by sme mali dávať viac peňazí na armádu.

„Od druhej svetovej vojny sme nemali takto nebezpečnú situáciu. Nespoliehame sa len na to, že nám niekto dá percento, ktoré môžeme minúť. Predbežne sme dohodnutí s ministrom financií, že budeme hľadať nástroje na podporu jednotlivých projektov a hľadáme mechanizmy, ako to urobiť,“ povedal Glváč.

Ako uviedol minister obrany, na rozdiel od minulosti nastavili rozvoj vzdušných či pozemných síl tak, aby pokračovali kontinuálne takzvanou salámovou metódou a postupne modernizovali. „Dnes sme sa dostali za 20 rokov absolútnej nemoderznizácie a bezkoncepčného nakupovania do katastrofálneho stavu v pozemnej aj leteckej technike,“ povedal Glváč s tým, že vojaci a ministerstvo boli vždy pripravení nakupovať s rozpočtom na daný kalendárny rok, čo sa však minulý rok zmenilo. Peniaze, ktoré teraz nevyčerpajú pre dlhšie obstarávacie procesy, vedia na ministerstve presunúť do nového roka. „Nemuseli sme na konci roka nakupovať to, čo nebolo potrebné,“ povedal Glváč, podľa ktorého v jednotlivých segmentoch chýba všetko a tak sa nemôžu upriamiť napríklad len na vzdušné sily a nemodernizovať pozemné sily. „Dnes si neviem predstaviť kúpiť 10 vrtuľníkov, lebo by sme zanedbali iné záväzky. Musíme to urobiť postupne,“ skonštatoval Glváč.

Poslanec NR SR a bývalý minister obrany Martin Fedor (SDKÚ-DS) vníma tri základné oblasti ozbrojených síl. Prvou je obrana územia, druhou je, aby boli ozbrojené sily schopné participovať v medzinárodnom krízovom manažmente a tretia oblasť je, aby boli ozbrojene sily schopné participovať napríklad pri povodniach, alebo keď je civilné obyvateľstvo v ohrození.

„Posledných 10 rokov sme prežívali pomerne pokojné obdobie. Všetky stratégie boli zamerané na podporu nasaditeľnosti ozbrojených síl v zahraničí. Tomu sa prispôsobovali aj modernizačné plány. Situácia na Ukrajine však prekresľuje takéto myslenie. Zdá sa nám, že členské štáty NATO by sa mali zamerať aj na obranu územia,“ povedal Fedor a dodal, že modernizácia by mala byť prioritou pre tento štát. Poslanec zároveň dodal, že súhlasí, že 70 percent pozemnej techniky je už po životnosti. „Treba však komplexný prístup. Okrem potrebného zvyšovania obranného rozpočtu treba zvyšovať efektivitu vynakladania týchto prostriedkov. Mal by byť komplexný plán, ktorý bude hovoriť o tom, že máme dva bezpečnostné rezorty, aby nedochádzalo k tomu, že rezort vnútra nevie o tom, čo nakupuje ministerstvo obrany a naopak. Je tu priestor, aby postupovali spoločne,“ povedal Fedor. Podľa Glváča pri spoločných nákupoch často ide o špecifikáciu použitia a pri zbraniach pre ozbrojené sily je pre ministerstvo obrany prvoradé, aby boli kompatibilní s ostatnými krajinami V4.