V Bratislave postavia novú budovu veľvyslanectva USA

Pravda.sk | 21.05.2014 11:27
Americké veľvyslanectvo, ambasáda, USA, Bratislava Foto: ,
Súčasné americké veľvyslanectvo v Bratislave sídli v dvoch priľahlých budovách. Jednu im prenajíma Pamiatkový úrad, druhú majú vo svojom vlastníctve.
Rezort americkej diplomacie oznámil rozhodnutie postaviť novú budovu pre svoje veľvyslanectvo v Bratislave.

Podľa rezortu súčasná budova veľvyslanectva nespĺňa bezpečnostné parametre, ktoré stanovil Kongres USA pre americké diplomatické misie na celom svete.

Nová budova má poskytnúť bezpečné a funkčné priestory pre amerických a slovenských zamestnancov, ako aj pre 6 500 Slovákov, ktorí veľvyslanectvo ročne navštevujú. Budova nahradí súčasné veľvyslanectvo, ktoré bolo pôvodne zakúpené v roku 1948.

“Bude nám ľuto odísť z Hviezdoslavovho námestia,” uviedol veľvyslanec Theodore Sedgwick v tlačovej správe. “Veľvyslanectvo má v tejto lokalite dlhú históriu, na ktorú sme hrdí – hlavne na to, že bolo symbolom nádeje a slobody počas temných čias komunizmu. Avšak pre Ministerstvo zahraničných vecí USA je hlavnou prioritou bezpečnosť.”

Výstavba novej budovy v Bratislave by mala podľa americkej strany trvať päť až šesť rokov. Ministerstvo zahraničných vecí USA počas prvého roka mieni nájsť a kúpiť vhodný pozemok, čo obvykle trvá dva roky a viac. Po jeho zakúpení pristúpia k vypracovaniu návrhu a k výstavbe.

V najbližších mesiacoch vyšle Ministerstvo zahraničia USA do Bratislavy plánovací tím, ktorý sa stretne s predstaviteľmi miestnych inštitúcií a odborníkmi na reality.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ