Zeman pripúšťa, že na Ukrajine bojujú ruskí dobrovoľníci

SITA, ČTK | 05.09.2014 11:14, aktualizované: 
Miloš Zeman Foto: ,
Miloš Zeman.
Český prezident Miloš Zeman je aj po summite NATO vo Walese presvedčený, že na východe Ukrajiny neoperujú regulérne ruské jednotky, pripustil však, že na strane tamojších povstalcov bojujú tisíce ruských dobrovoľníkov.

Tí sú tam podľa vyhlásenia ruských predstaviteľov údajne na dovolenke. „Horšie miesto na dovolenku ako východ Ukrajiny si v súčasnosti neviem predstaviť,“ povedal v piatok na tlačovej konferencii Zeman, ktorý reagoval na kritiku švédskeho ministra zahraničných vecí Carla Bildta potom, čo Zeman žiadal jasné dôkazy o ruskej prítomnosti na východe Ukrajiny.

Na Ukrajine ide podľa českého prezidenta o „hybridnú vojnu“, o ktorej sa šíri mnoho dezinformácií. Konflikt však jednoznačne nepovažuje za ruskú inváziu, keďže na vpáde do cudzej krajiny by sa podľa neho zúčastnilo oveľa viac vojakov. V tejto súvislosti pripomenul inváziu bývalého Československa, na ktorej sa v auguste 1968 zúčastnilo až 150-tisíc vojakov. „Len idiot by teraz poslal na Ukrajinu uniformovaných vojakov s rinčiacimi zbraňami a ruskými vlajkami,“ poznamenal.

Zeman nie je proti sprísneniu a rozšíreniu sankcií voči Rusku v prípade, že bude porušené najnovšie prisľúbené prímerie. To má podľa neho jasné podmienky, pričom najhlavnejšími pre Rusko je „odvolanie jeho vojakov z dovolenky“ a zastavenie vyzbrojovania ukrajinských separatistov. V prípade, že prímerie bude platiť, je český líder za uvoľnenie sankcií voči Rusku. Zeman podľa vlastných slov súhlasil aj s doterajšími „odstrašujúcimi opatreniami, ktoré mohli odradiť Rusko od skutočnej invázie na Ukrajinu“.

Švédsky minister si uťahoval zo Zemana: Máte vy vôbec rozviedku?

Zeman sa na summite NATO vo Walese stal terčom pichľavej poznámky zo strany švédskeho ministra zahraničných vecí.

Carl Bildt si z postoja českého prezidenta uťahoval potom, čo Zeman poznamenal, že Praha bude žiadať jasné dôkazy o ruskej prítomnosti na východe Ukrajiny. Zeman svoju pozíciu zopakoval krátko pred začiatkom podvečernej schôdzky aliančných lídrov s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom.

Švédsky minister zahraničných vecí Carl Bildt. Foto: SITA/AP, Luca Bruno
Carl Bildt Švédsky minister zahraničných vecí Carl Bildt.

Šéf švédskej diplomacie potom vyhlásil, že Rusko už na Ukrajine celkom zjavne intervenovalo dvakrát. Najprv pri obsadení Krymu a teraz vo východných častiach krajiny. „Neviem či existuje česká spravodajská služba, máte ju? Mohol by sa spýtať ich,“ navrhol Bildt na adresu českého prezidenta pred novinármi.

Zeman mu odkázal, že Česko má tri tajné služby, ktoré všetky sledujú aj dianie na Ukrajine. Z ich zistení podľa neho vyplýva, že na východe krajiny operuje 1 000 až 5 000 ruských dobrovoľníkov. NATO predtým uvádzalo, že na východe Ukrajiny bojuje 3 000 až 5 000 Rusov.

Na rozdiel od českej hlavy štátu nemá o ruskej prítomnosti na Ukrajine pochybnosti český minister zahraničia Lubomír Zaorálek. O zapojení ruských síl podľa neho svedčí celá rada indícií. Dôležité podľa neho je, aby Praha dospela k jednotnému záveru.

„Som presvedčený, že to zvládneme a budeme taktiež schopní podporiť jednotnú pozíciu aliancie,“ poznamenal Zaorálek. Česká republika sa podľa svojho ministra zahraničia bude podieľať na opatreniach, ktoré na summite NATO prípadne prijme k posilneniu bezpečnosti svojich východoeurópskych členov. Informácie priniesol portál iDNES.cz.

Zeman: Konflikt na Ukrajine je občianskou vojnou, nie ruskou inváziou

Konflikt na Ukrajine je podľa Zemana občianskou vojnou, nie ruskou inváziou. Verí vraj ruskému ministrovi zahraničia Sergejovi Lavrovovi, že na Ukrajine nie sú ruskí vojaci. Prezident, ktorého pozícia je v rozpore s názorom väčšiny západných predstaviteľov, to ešte v stredu uviedol pre rádiá Frekvence 1 a Studio ZET.

Informoval o tom server České noviny. "Ak máte na mysli občiansku vojnu na Ukrajine, tak ju je predovšetkým potrebné pravdivo pomenovať a povedať poctivo, že to naozaj je občianska vojna. Samozrejme, že sa z nej môže stať aj ruská invázia, ale v tejto fáze je to občianska vojna medzi dvoma skupinami ukrajinských obyvateľov, "uviedol Zeman.

„Zatiaľ nebolo preukázané, že na Ukrajine je ruská invázna armáda a ja beriem vážne vyhlásenie ministra zahraničia Lavrova, že tam žiadni ruskí vojaci nie sú,“ dodal. Prítomnosť ruských vojakov Lavrov dlho popieral aj na Kryme, ktorý nakoniec Moskva obsadila.

V rozhovore tiež vyjadril ľútosť nad tým, že si Ukrajina sama ničí svoj ​​priemyselný potenciál a vytvára hlboké priekopy medzi ruskojazyčným a ukrajinskojazyčným obyvateľstvom. Má tiež obavu, že sa brázdy po konflikte budú zahladzovať desiatky rokov.