Kukan: Do boja proti islamistom sa treba zapojiť bez váhania

SITA | 06.10.2014 10:50
Do boja proti Islamskému štátu, ktorý ovláda rozsiahle územia v Iraku a Sýrii, by sa malo Slovensko podľa europoslanca Eduarda Kukana zapojiť bez váhania.

„To, čo robí Islamský štát, je barbarstvo nevídaných rozmerov, hádam nikto na svete nenájde pochopenie pre to, čo robia. Aj keby to bol symbolický príspevok, nemali by sme váhať a mali by sme sa čo najskôr pripojiť k aliancii štátov, ktoré sa v tomto angažujú,“ povedal bývalý minister zahraničných vecí.

Do Iraku podľa Kukana netreba posielať vojakov, účinná by bola aj potravinová pomoc či poskytnutie hygienických potrieb.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák ešte 11. septembra vyhlásil, že k porážke islamských radikálov chceme prispieť aj my. Ako konkrétne má Slovensko pomôcť, je už podľa Lajčáka vecou ministerstva obrany. Rezort obrany už viac než tri týždne odpovedá, že stále zvažujú možnosti, ako vojensky Iraku pomôcť.

Islamský štát už obsadil rozsiahle územie v Sýrii aj na severe Iraku, kde vyhlásil islamský kalifát. Koalícia na čele so Spojenými štátmi letecky útočí proti pozíciám Islamského štátu v Iraku už skoro dva mesiace. Okrem leteckých útokov poskytuje aj vojenskú pomoc a výcvik a podieľa sa na distribúcii humanitárnej pomoci.

Medzinárodné spoločenstvo požiadala o pomoc iracká vláda, ktorá sama nedokázala zastaviť postup sunnitských povstalcov. České ministerstvo obrany napríklad oznámilo podpísanie dohody s Irakom o poskytnutí výcviku 31 pilotom vrtuľníkov irackých vzdušných síl. Školenie plánujú otvoriť začiatkom roka 2015 v Pardubiciach a malo by trvať 12 mesiacov.