Bugár: Kauza predraženého CT prístroja je nevysvetliteľná

SITA | 05.11.2014 12:16
Bugár Foto:
Predseda Mosta-Híd Béla Bugár.
Kauza predraženého nákupu CT prístroja piešťanskou nemocnicou je podľa predsedu Mostu-Híd Bélu Bugára okrem megarozmeru hlavne neetická a nevysvetliteľná.

„Toto sa vysvetliť ani ospravedlniť nedá. Som opozičný politik, mal by som sa tešiť, že politický oponent má takýto problém. Napriek tomu sa neteším, je mi z toho skôr smutno. Lebo fakt, že dve ‚krehké dámy‘ vládnej strany si takto počínajú dáva tušiť, akých rozmerov sú nákupy inde,“ konštatoval.

Most-Híd sa podľa lídra strany chce v prvom rade venovať tomu, aby sa kauza dôsledne vyšetrila. „A využijeme na to všetky dostupné politické kroky, ktoré má opozičná politická strana k dispozícii – poslanecký prieskum, vyžiadanie pravidelných informácií o riešení kauzy na výbore. Verím, že orgány činné v trestnom konaní na čele s ministrom vnútra si všimli, že by táto kauza nemala skončiť v politickej rovine,“ dodal Bugár.

Správu o tom, že rezort zdravotníctva nateraz povedie Ľubomír Vážny nepovažuje šéf Mostu-Híd za optimistickú. „Mne naznačuje, že Smer sa bude snažiť kauzu skôr zamiesť pod koberec, ako vyriešiť. Aj preto sa jej musíme držať. Nielen pred médiami, ale hlavne v parlamente,“ poznamenal.

Škandál s predraženým nákupom zdravotníckeho prístroja považuje Bugár za jeden z najväčších počas pôsobenia druhej vlády Roberta Fica. „A treba povedať, že ten škandál nie je veľký len pre sumu, o ktorú niektorí členovia jeho strany a vlády okradli občanov, ale preto, lebo sa dotýka toho najdrahšieho, čo každý z nás má – zdravia a jeho ochrany,“ konštatoval líder Mostu-Híd.

Tisícky občanov sú podľa neho denno-denne konfrontované s problémami zdravotníctva. O to cynickejšie podľa Bugára vyznieva fakt, že jedna z aktérok kauzy plní stránky bulvárnych médií dvoma typmi správ: tou jednou je, že nevie povedať, či tatranky sú zdravé, alebo nie a tou druhou sú jej nekresťansky drahé outfity. „Popri tom sa niekde ticho v úzadí kšeftuje s miliónmi eur v zdravotníctve. Kyslou čerešničkou na torte je fakt, že to robia predstavitelia sociálno-demokratickej strany,“ uzavrel.

Piešťanská nemocnica podľa medializovaných informácií kúpila CT prístroj za 1,6 milióna eur, čo je o 600-tisíc viac, ako vysúťažilo predchádzajúce vedenie. Víťazom tendra sa stala spoločnosť Medical Group SK, kde v minulosti pôsobil aj predseda parlamentu Pavol Paška.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a podpredsedníčka parlamentu a predsedníčka dozornej rady piešťanskej nemocnice Renáta Zmajkovičová v pondelok po výzve premiéra Roberta Fica pre predražený nákup rezignovali na svoje funkcie.