V EÚ navrhujú predĺžiť protiruské sankcie o pol roka

SITA | 28.01.2015 16:22
Európska únia pripravila pre ministrov zahraničia návrh na rozšírenie sankcií proti Rusku o šesť mesiacov a plánuje sa aj pridanie nových mien na sankčný zoznam.

Ministri zahraničia EÚ zvolali na štvrtok mimoriadny summit, ktorý je odpoveďou na obnovené boje na východe Ukrajiny. Kyjev uvádza, že pri ostreľovaní pobrežného mesta Mariupoľ proruskými separatistami v sobotu zomrelo až 30 civilistov.

„Vzhľadom na zhoršujúcu situáciu rada (ministrov zahraničia) súhlasí s predĺžením reštriktívnych opatrení proti osobám a subjektom za ohrozovanie a podkopávanie suverenity a teritoriálnej integrity Ukrajiny do septembra 2015,“ uvádza návrh záverov, ktoré dostala k nahliadnutiu agentúra Reuters.

Opatrenia zahŕňajú zmrazovanie majetku a zákazy cestovania pre desiatky Ukrajincov a Rusov od anexie ukrajinského Krymu Moskvou v marci. Ministri tiež požiadajú Európsku komisiu o vypracovanie zoznamu ďalších mien, ktoré by mohli byť postihnuté sankciami. Rozhodnutím o nových ekonomických sankciách sa budú zaoberať až lídri EÚ na summite 12. februára.

Spojené štáty rovnako avizovali, že sú v prípade potreby pripravené sprísniť sankcie proti Rusku. USA tiež poskytli Ukrajine dodatočnú pomoc v objeme 2 mld. eur. Dohodu o úverových garanciách, ktoré majú Kyjevu pomôcť financovať „krátkodobé sociálne výdavky“, potvrdili v stredu americký minister financií Jack Lew a jeho ukrajinská rezortná kolegyňa Natalia Jaresková.