Kiska dostal otvorený list s výzvou, aby sa zúčastnil na oslavách v Moskve

SITA | 05.03.2015 11:43
Andrej Kiska Foto: ,
Prezident Andrej Kiska
Prezidentovi Andrejovi Kiskovi napísalo 53 osobností kultúrneho a spoločenského života otvorený list, v ktorom ho žiadajú, aby sa zúčastnil na oslavách 70. výročia víťazstva nad fašizmom v Moskve. Potvrdil to Eduard Chmelár.

List podpísali napríklad zakladateľ KDH Ján Čarnogurský, bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, vysokoškolský pedagóg František Gahér, spisovatelia Peter Jaroš, Peter Holka a Jozef Leikert, herečky Mária Kráľovičová a Milka Zimková.

Osobnosti Kiskovi v liste pripomínajú odkaz protifašistického odboja. „Vojaci Červenej armády bojovali aj za nás, proti nášmu poníženiu a zotročeniu. Priniesli obeť a zanechali odkaz: nepripusťme už nikdy, aby nenávisť medzi národmi zvíťazila! Oslavy 70. výročia víťazstva nad fašizmom v máji roku 2015 majú symbolický význam. Proti zlu sa dokázali spojiť ľudia s rozličným svetonázorom a rozličnou historickou skúsenosťou. To je, podľa nášho názoru, aj dnes výzva. Preto je pre nás dôležité, aby prezident Slovenskej republiky, Vy, pán prezident Andrej Kiska, ste svojou účasťou na oslavách Dňa víťazstva v Moskve prispeli k naplneniu tohto odkazu,“ píšu signatári.

Srholec či Dostál nechcú, aby Kiska do Moskvy šiel

Prezidentovi Kiskovi približne pred dvoma týždňami poslalo otvorený list aj 40 osobností, ktorí ho naopak vyzývajú, aby sa zúčastnil na oslavách v Kyjeve. Medzi nimi boli napríklad Grigorij Mesežnikov, Ondrej Dostál, Anton Srholec, Michal Hvorecký, Peter Zajac, Lucia Piussi či Jozef Hašto.

„Vaša účasť na oslavách porážky fašizmu v Kyjeve by bola nielen vyjadrením podpory občanov Slovenska občanom Ukrajiny v dnešných časoch, keď odolávajú vojenskej agresii Ruska, bola by aj vyjadrením medzinárodného uznania Ukrajine a ukrajinskému národu za obrovské obete, ktoré priniesli v boji za slobodu Európy,“ uvádzali v otvorenom liste.

Ako sa vyjadril hovorca prezidenta Roman Krpelan, Kiska ešte nevie, kde sa na oslavách zúčastní. „Máj je ešte veľmi ďaleko. Rozhodnutie padne v apríli.“