Fico: Nevidím rozdiel medzi smrťou vojaka v Normandii a na Slovensku
Podľa Ficových slov nepanuje v rámci únie jednotný názor, a preto ani nemožno očakávať spoločné vyhlásenie v tejto veci. Sám však nepovedal, či sa do ruskej metropoly chystá.
Premiér takisto odmietol komentovať tento týždeň zverejnené rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku do Moskvy napriek pozvaniu necestovať.
V tejto súvislosti však poukázal na minuloročné oslavy vylodenia spojeneckých vojsk pod americko-britským velením vo francúzskej Normandii, kam západní lídri prišli, a nechýbal vtedy ani ruský prezident Vladimir Putin. Práve jeho osoba je pre západných lídrov aktuálne veľkým problémom.
„Neexistuje rovnaký názor premiérov EÚ na to, ako sa postaviť k oslavám konca druhej svetovej vojny… Aký je rozdiel medzi padlým vojakom v Normandii a padlým ruským vojakom na Slovensku? Prečo máme ignorovať históriu? Neviem, či je správne, aby sme z obetí druhej svetovej vojny, z faktu, že to je 70 rokov od skončenia druhej svetovej vojny, robili nejaké politické nástroje,“ povedal premiér.
Robert Fico na druhej strane podotkol, že rozdielne vnímanie moskovských osláv v rámci bloku je logické. Ako uzavrel, „z obetí druhej svetovej vojny ja určite robiť politické obete nebudem“.
Fico sa taktiež vyjadril na margo dohody o vytvorení energetickej únie ako nosnej témy summitu. V tejto súvislosti pochválil úlohu slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča. Ako povedal, „toto je jeho práca“.
Podotkol však, že Slovensko má okrem plynu záujem aj o využívanie jadrovej energie. Premiér taktiež spomenul Grécko, ktorá podľa neho musí pracovať na „nastolení dôvery“.
Na margo Ukrajiny opätovne zdôraznil potrebu reforiem zo strany vlády v Kyjeve. „Nikto nie je spokojný s politickým vývojom na Ukrajine,“ uviedol.