Estónsko sa cíti ohrozené Ruskom, žiada o pomoc NATO

SITA | 13.04.2015 14:04
NATO, Severoatlantická aliancia Foto:
Ilustračné foto.
Estónsky prezident Toomas Hendrik Ilves žiada, aby boli na území jeho krajiny trvale rozmiestnené jednotky Severoatlantickej aliancie.

Britskému denníku Daily Telegraph povedal, že dôvodom je pretrvávajúca hrozba zo strany susedného Ruska, ktoré sa vojensky angažuje na východe Ukrajiny v prospech tamojších proruských povstalcov. Moskva podľa Ilvesa neustále uskutočňuje prelety svojich stíhačiek tesne pri vzdušnom priestore Pobaltia ako aj veľké vojenské cvičenia za účasti desaťtisícov vojakov.

V súčasnosti sa v Estónsku, ktoré je členom NATO od roku 2004, nachádza 150 vojakov aliancie. „Bolo by rozumné nasadenie vojakov vo vyššom počte,“ povedal Ilves.

V rámci svojich nových síl chce NATO vytvoriť jednotku „veľmi rýchlej reakcie“ s 5000 vojakmi, ktorá by mala byť schopná zasiahnuť do 48 hodín od vzniku hrozby pre niektorého člena aliancie. Rozmiestnenie predbežných týchto jednotiek plánuje aliancia v Estónsku, Litve, Lotyšsku, Poľsku, Bulharsku a Rumunsku.

Pobaltské krajiny, ktoré boli takmer 50 rokov súčasťou Sovietskeho zväzu, majú dlhodobo napäté vzťahy s Ruskom, pričom situácia sa ešte zhoršila po minuloročnom vypuknutí krízy na Ukrajine.