Na východe Ukrajiny bránia pozorovateľom OBSE v práci

SITA | 19.08.2015 07:54
OBSE, Ukrajina Foto: ,
Pozorovatelia OBSE majú problém vykonávať svoju prácu, sťažujú im to obe strany konfliktu.
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa sťažovala, že obe strany konfliktu na východe Ukrajiny jej bránia vo výkone pozorovateľskej práce. Informoval o tom v stredajšom vydaní nemecký týždenník Die Zeit.

Zástupca šéfa pozorovateľskej misie OBSE Alexander Hug pre magazín uviedol, že pozorovatelia organizácie „majú obrovské ťažkosti“ dostať sa na miesta, kde prebiehajú boje.

Základom práce je, aby mali členovia misie prístup na tieto miesta a spoznali následky bojov, dodal Hug. „Obe strany, predovšetkým však povstalci, nám v prístupe mohutne bránia,“ povedal Hug, ktorého citovala aj tlačová agentúra DPA. Hug uviedol, že pozorovateľom nedovolili ani len prejsť cez kontrolné stanovištia a že ozbrojené stráže na týchto stanovištiach sa občas správajú agresívne.

Boje medzi ukrajinskými vládnymi vojakmi a proruskými separatistami na východe Ukrajiny, v Donbase, sa v posledných dňoch zintenzívnili. Obyvatelia v oblastiach konfliktu sú nahnevaní, pretože vyostrené boje prinášajú zvýšený počet civilných obetí, zdôraznil Hug.

Ruský prezident Vladimir Putin na návšteve mesta Sevastopoľ na Krymskom polostrove vyhlásil, že zo stupňovania bojov treba obviňovať ukrajinskú vládu, a varoval pred obnovením bojov s proruskými separatistami. Putin tiež obvinil ukrajinskú armádu, že sústreďuje sily na Donbase, namiesto toho, aby odtiaľ sťahovala vojenské vybavenie.