Sýrska armáda za podpory ruských lietadiel útočí v oblasti Aleppa

SITA | 16.10.2015 11:19
Sýrske vládne jednotky a ich spojenci v piatok za podpory ruských lietadiel zaútočili na pozície protivládnych povstalcov južne od mesta Aleppo ležiaceho na severe Sýrie. Informovalo o tom v piatok Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

Podľa SOHR sa ťažké boje odohrávajú v blízkosti horskej oblasti Džabal az-Zán vzdialenej asi 12 kilometrov južne od mesta Aleppo, ktorého časť kontrolujú vládne sily a časť povstalci. Oblasť, v ktorej sa odohrávajú boje, sa nachádza v blízkosti hlavnej cesty vedúcej na juh smerom k hlavnému mestu Damask.

Spustenie dlho očakávanej a sľubovanej operácie sýrskej armády podporovanej stovkami vojakov z Iránu a príslušníkov proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh potvrdil dnes podľa agentúry Reuters aj nemenovaný zdroj zo sýrskeho velenia.

Od 30. septembra, keď Rusko začalo podnikať nálety na podporu armády sýrskeho prezidenta Bašára Asada, vládne jednotky podnikli niekoľko úspešných operácií v doterajších baštách protivládnych povstalcov na západe Sýrie. Terčom ich útokov bolo mesto Homs a oblasti v provinciách Hamá, Idlib a Lázikíja, ktorých sa povstalci zmocnili počas tohtoročného leta.

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vo svojom vystúpení na zasadnutí Rady hláv štátov Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) v kazašskej Astane uviedol, že ruská operácia v Sýrii má časový rámec – „bude trvať počas útočných akcií sýrskej armády proti teroristom“.

Putin pripomenul, že operácia ruských ozbrojených síl v Sýrii sa uskutočňuje v súlade s medzinárodným právom, je „absolútne legitímna, keďže sa uskutočňuje na základe oficiálneho pozvania“ prezidenta Asada. Zdôraznil tiež, že „letectvo a iné zložky“ sa používajú len na zásah voči teroristickým skupinám.

Putin dnes vyhlásil, že ruskí vojaci počas svojej leteckej a námornej misie v Sýrii dosiahli významné úspechy, keď zničili desiatky muničných skladov, vojenskej techniky a veliteľských postov extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Okrem toho Putin zdôraznil, že Rusko je naďalej za vytvorenie „čo najširšej koalície bojujúcej proti extrémistom a teroristom“.

Podľa generálneho štábu ruských ozbrojených síl jednotky IS utrpeli počas ruských náletov „citeľné straty“, preto začali meniť taktiku: rozdelili sa na menšie skupiny a ukrývajú sa v obývaných oblastiach. Na frontovej línii prišli o veľkú časť zbraní a inej bojovej techniky. Podľa agentúry RIA Novosti viacero zoskupení bojujúcich na strane IS je pripravených opustiť oblasť bojov.