Fico zvažuje nové protiteroristické zákony

SITA | 16.11.2015 16:12
Predseda vlády Robert Fico chce opätovne zvolať Bezpečnostnú radu SR (BR SR), aby diskutovali o tom, či Slovensko potrebuje novú antiteroristickú legislatívu. Fico Bezpečnostnú radu SR zvolal v sobotu v nadväznosti na teroristické útoky v Paríži, rokovanie rady však neukončil, ale len prerušil, aby bola rada kedykoľvek schopná pokračovať v rokovaní.

„Pokiaľ dôjde k záveru, že súčasná právna úprava vyžaduje nejaké doplnenia, pretože my nemáme špeciálne antiteroristické zákony, došlo by k odporúčaniu smerom k ministerstvu spravodlivosti, aby čo najrýchlejšie takýto balík pripravilo, najmä pozerajúc sa na skúsenosti v krajinách ako je Francúzsko, Veľká Británia alebo Nemecko," vyhlásil Fico po tom, ako si s francúzskym veľvyslancom Didierom Lopinotom uctili pred francúzskou ambasádou v Bratislave minútou ticha obete útokov. „Nechcem však hovoriť dopredu, chcem si vypočuť ľudí z tajnej služby, obranného spravodajstva, generálnej prokuratúry a ďalších," vysvetlil premiér pre médiá.

Fico zatiaľ bezpečnostnú stratégiu neplánuje meniť. „Bezpečnostná stratégia je jasne nastavená – sme členský štát NATO," povedal Fico s tým, že to, čo sa udialo v Paríži, nie je vojnový, ale teroristický akt, na ktorý je potrebné odpovedať veľmi jasnými legislatívnymi krokmi. „Dá sa očakávať, že Bezpečnostná rada SR zasadne v priebehu niekoľkých hodín, možno zajtra, možno dnes. Ja dám pripraviť prvé informácie o stave našej legislatívy, pokiaľ ide o boj proti terorizmu, a ak to bude nevyhnutné, tak BR SR prijme odporúčanie smerom k ministerstvu spravodlivosti," skonštatoval premiér.

Pokiaľ ide o to, či by sa Slovensko zúčastnilo na vojenskej akcii, Fico pripomenul, že Slovensko nemá armádu, ktorá má útočné zbrane. „Na akékoľvek použitie vojenských síl v zahraničí považujeme za potrebné získať mandát Bezpečnostnej rady OSN," zdôraznil premiér. Francúzsko ako odpoveď na teroristické útoky z piatku 13. novembra už začalo s náletmi na tzv. Islamský štát. Premiér si vie predstaviť, že ak by bol mandát na mierovú misiu, Slovensko by mohlo v tom prípade poskytnúť napríklad ženistov.

Pri piatkových teroristických útokoch v Paríži zahynulo podľa najnovších informácií 132 ľudí, približne ďalších 350 je zranených. Medzi obeťami je najmenej 20 cudzincov z 13 štátov. Slováci medzi obeťami ani zranenými podľa slovenského ministerstva zahraničných vecí nie sú. Štáty Európskej únie v súvislosti s teroristickými útokmi sprísňujú bezpečnostné opatrenia. Na Slovensku napríklad posilnili policajné hliadky pri atómových elektrárňach, ale aj pri záchytných táboroch či vodnom diele v Gabčíkove. Slovensko takisto zvýšilo monitorovanie hraníc, predovšetkým schengenskej slovensko-ukrajinskej hranice.