Putin: Turecko zostrelilo ruské lietadlo, aby chránilo dodávky ropy od IS

SITA | 30.11.2015 22:26
Vladimir Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že Turecko zostrelilo 24. novembra ruské vojenské lietadlo, pretože chcelo chrániť dodávky ropy od Islamského štátu.

Svoje obvinenie predniesol na klimatickej konferencii OSN v Paríži, pričom zostrelenie ruského bombardéra nazval „obrovskou chybou“.

Zdôraznil tiež, že sa v pondelok nestretol s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, hoci sú obaja v Paríži.

„Dostali sme dodatočné údaje, ktoré potvrdzujú, že ropa Islamského štátu… vstupuje na územie Turecka… Rozhodnutie zostreliť lietadlo bolo diktované konkrétnym želaním brániť dodávky,“ citovala Putina agentúra Reuters.

Erdogan označil tvrdenia, že Turecko kupuje ropu od Islamského štátu, za „urážku“. Putin v sobotu podpísal dekrét, ktorým uvalil ekonomické sankcie na Turecko. Rusko dnes uviedlo, že sa zákaz bude vzťahovať predovšetkým na dovoz tureckých poľnohospodárskych produktov a že sa sankcie podľa potreby môžu rozšíriť.

Erdogan vyhlásil, že Turecko sa nemá za čo ospravedlňovať. Vláda podľa jeho slov bude trpezlivá a nebude emocionálna, keď bude rozhodovať o protiopatreniach za uvalené sankcie. Turecko sa usiluje, aby nedošlo k úplnému prerušeniu vzťahov s Ruskom, ktoré je jeho hlavným dodávateľom energií, povedal Erdogan reportérom na okraj klimatického summitu v Paríži. Jeho vyjadrenie odvysielala turecká televízia CNN-Türk.

Americké ministerstvo zahraničných vecí podržalo stranu Turecku. Podľa hovorkyne ministerstva Elizabeth Trudeauovej dôkazy z Turecka a amerických zdrojov „naznačujú, že ruské lietadlo narušilo turecký vzdušný priestor“ napriek opakovanému varovaniu zo strany tureckých vzdušných síl. Odmietla sa vyjadriť k tomu, kde sa lietadlo nachádzalo, keď bolo zostrelené.

Podľa Spojených štátov je však teraz dôležité, aby Ankara a Moskva prijali opatrenia na zníženie napätia na oboch stranách, informovala agentúra Reuters.