Merkelová nesúhlasí s uzatvorením balkánskej trasy

SITA | 10.03.2016 18:13
Angela Merkelová Foto: ,
Nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová obvinila európske štáty z "jednostranného" uzatvorenia balkánskej trasy pre migrantov, čo podľa nej neprinesie udržateľné riešenie.

Grécko sa tým dostalo do „mimoriadne ťažkej situácie“ a takéto rozhodnutia by sa mali prijímať na úrovni celej Európskej únie, domnieva sa Merkelová. Informujú o tom svetové médiá.

„Toto jednostranné rozhodnutie Rakúska a následne balkánskych krajín nám na jednej strane prináša menej utečencov, no na druhej strane uviedlo Grécko do veľmi zložitej situácie. A táto situácia nie je stála a udržateľná,“ uviedla v rozhovore pre rozhlasovú stanicu MDR.

„Problém sa nevyrieši rozhodnutím jednej (krajiny EÚ), musí to byť rozhodnutie, ktoré je správne pre všetkých 28 členov,“ zdôraznila kancelárka.

Rozhodnutie Rakúska zaviesť kvóty na prijímanie utečencov pripravilo pôdu na uzatvorenie balkánskej trasy, ktorú využívali migrantmi na ich ceste do strednej Európy, píše agentúra AP.

Rakúsko, Slovinsko a Chorvátsko spolu s nečlenskými štátmi EÚ Srbskom a Macedónskom podnikli kroky s cieľom zastaviť tok migrantov a rozhodli o uzatvorení svojich hraníc.