Trump verí, že v prezidentských voľbách zvíťazí aj bez jednoty republikánov

ČTK | 08.05.2016 11:16
Donald Trump Foto: ,
Donald Trump.
Miliardár Donald Trump, ktorého odmieta podporiť čoraz viac významných republikánov, povedal, že Republikánska strana nemusí byť nevyhnutne jednotná pre jeho víťazstvo v prezidentských voľbách. V rozhovore, ktorý v nedeľu bude vysielať televízna stanica ABC, podľa agentúry AP vyhlásil, že v boji o Biely dom uspeje vďaka hlasom, ktoré dostane od demokratických voličov.

„Myslím si, že by bolo lepšie, keby bola strana jednotná, myslím, že by to bolo nejako lepšie. Ale nemyslím si, že by vlastne musela byť jednotná v tradičnom zmysle slova,“ uviedol Trump, ktorý si republikánsku kandidatúru do prezidentských volieb prakticky zaistil utorkovým víťazstvom v Indiane, po ktorom vzdali súboj posledné dvaja jeho súperi Ted Cruz a John Kasich.

Magnátovi sa stále nedarí získať podporu časti straníckeho jadra. V piatok sa síce za neho postavili niekdajší prezidentský kandidát Bob Dole a bývalý viceprezident Dick Cheney, ale mnoho ďalších republikánskych osobností sa k nemu nehlási. Sú medzi nimi napríklad Trumpovi bývalí súperi z nominačného súboja Jeb Bush a Lindsey Graham, váha aj šéf Snemovne reprezentantov Paul Ryan.

Na rozdiel od Trumpa Hillary Clintonová, ktorá zrejme zvíťazí v primárkach Demokratickej strany, má vo svojom tábore veľkú podporu. Podľa AP má už teraz zabezpečených 2 205 hlasov vrátane takzvaných superdelegátov a k automatickej nominácii jej chýba 178 hlasov. Podľa prieskumov je takmer isté, že si ich vo zvyšných primárkach zaistí.

Trump svoje problémy s podporou v republikánskom tábore zľahčuje. Namiesto toho sa už sústredí na útoky proti Clintonovej. V sobotu proti nej znovu vyrukoval s niekdajšou manželskou neverou jej muža, bývalého prezidenta Billa Clintona a naznačil tak, ako bude čeliť kritike jeho postojov voči ženám, ktorými ho častuje Clintonová a jej spojenci.

„Je vydatá za muža, ktorý najhoršie zneužíval ženy v politických dejinách,“ vyhlásil na zhromaždení svojich stúpencov v meste Spokane.