Európska komisia chystá fond na zastavenie migrácie

SITA | 07.06.2016 07:21, aktualizované: 
Radom "pozitívnych a negatívnych stimulov" chce Európska komisia motivovať k spolupráci a partnerstvu pri riešení migračnej krízy kľúčové krajiny z Afriky a Blízkeho východu.

Plán má v nasledujúcich piatich rokoch podporiť najmenej osem miliárd eur, uviedol dnes v Štrasburgu podpredseda komisie Frans Timmermans. Na jeseň EK navyše navrhne vznik ďaleko väčšieho investičného fondu, ktorý by mal podporovať rozvoj konkrétnych krajín.

Jedným z cieľov tejto metódy „cukru a biča“ je podľa predstáv EK napríklad oveľa ochotnejšia súčinnosť krajín pri readmisii tých ich občanov, ktorí v únii nezískali azyl. V prípade ochoty spolupracovať by štáty ako Nigéria, Mali alebo Etiópia mali mať šancu na výraznejšiu európsku podporu a užšie partnerstvo v mnohých oblastiach. Nový prístup má byť úzko prepojený s úniovou rozvojovou a obchodnou politikou. Pre spolupracujúce krajiny by z neho preto mali plynúť výhody a naopak tiež „dôsledky“ pre tých, ktoré súčinnosť s EÚ odmietnu.

Najbližšie k dohode je Jordánsko a Libanon

Komisia plánuje s kľúčovými štátmi dohodnúť príslušné „pakty“, najďalej sú Jordánsko a Libanon. V zásade ide o programy spolupráce šité na mieru každej krajine s ohľadom na jej konkrétne potreby aj na to, či je krajinou pôvodu, krajinou tranzitu alebo hostí veľké množstvo utečencov.

Únia má pritom využiť všetky dostupné politiky – od obchodu a rozvojovej pomoci cez bezpečnosť až po kultúrnu spoluprácu.

Komisia dnes zdôraznila, že k úspechu bude tiež potrebné, aby vec vzali za svoju a podieľali sa na nej diplomaticky, finančne i technicky tiež štáty dvadsaťosmičky.

Únia je pripravená na investície do dlhodobého rozvoja

Krátkodobým cieľom je nielen zníženie počtov topiacich v Stredozemnom mori, ale predovšetkým výrazný nárast počtu návratov tých migrantov, ktorí nemajú v Európskej únii právo na azyl.

Komisia chce však predovšetkým dosiahnuť, aby utečenci zostávali čo najbližšie svojich domovov a na dlhú a nebezpečnú cestu do Európy sa vôbec nevydávali.

Dlhodobým cieľom tak má byť riešenie základných príčin migrácie, predovšetkým zlepšením životných podmienok v krajinách pôvodu migrantov.

„Sme pripravení posilniť našu finančnú a operačnú podporu a investovať do dlhodobého ekonomického a sociálneho rozvoja, bezpečnosti, vlády práva a ľudských práv,“ poznamenala dnes šéfka úniovej diplomacie Federica Mogheriniová.

Únia predpokladá skorý dohovor s kľúčovým Jordánskom a Libanonom, na ktorých území sú milióny sýrskych utečencov. Úzko spolupracovať chce s Nigerom, Nigériou, Senegalom, Mali a Etiópiou, predpokladá tiež posilnenie spolupráce s Tuniskom a Líbyou, kde podporuje vládu národnej jednoty.

Osem miliárd eur do roku 2020

Do roku 2020 by sa malo v súlade s plánom vynaložiť približne osem miliárd eur, uviedol dnes Timmermans. Plánom je tiež novo využiť a „preorientovať“ existujúce európske programy. Už vlani v novembri sa EÚ na úzkej spolupráci s africkými štátmi dohodla na summite v maltskej metropole Valette.

Na jeseň plánuje komisia prísť s návrhom na vznik nového finančného nástroja, súčasti budúceho Plánu vonkajších investícií, modelovaného podľa Európskeho fondu strategických investícií (EFSI), ktorým sa komisia snaží podporiť rast európskej ekonomiky.