Malalu prijali na Oxford. Ako školáčku sa ju Taliban pokúsil zabiť

Mladú Palestínku postrelil člen Talibanu, keď mala len pätnásť rokov. Útok prežila a stala sa najmladšou držiteľkou Nobelovej ceny za mier. Jej príbeh upozornil na dôležitosť problému v menej vyspelých krajinách, kde dievčatá nemajú prístup k vzdelaniu.
V Palestíne, odkadiaľ Malala pochádza, čelia dievčatá hrozbe napadnutia, ak sa rozhodnú chodiť do školy. Islamskí radikáli sú zásadne proti vzdelávaniu žien a preto Malalu, ktorá verejne o tomto probléme hovorila a sama školu navštevovala, postrelili. Stalo sa to počas jej cesty zo školy, útočník ju postrelil trikrát: do hlavy, krku a pliec. Útok Malalu podľa jej slov v rozhovore pre americké Národné verejné rádio ešte viac posilnil a zbavil ju strachu zo smrti.
Taliban sa snaží udržať ženy pod nadvládou a v tieni mužov. Vzdelanie by ženám pomohlo vymaniť sa spod ich nadvlády, a tak sa extrémisti snažia spraviť všetko preto, aby ženy neštudovali. V Palestíne zničili stovky škôl a pokúsili sa zabiť iba 15-ročnú Malalu.
Po útoku Malala spolu jej s otcom, ktorý ju viedol k boju za vzdelanie, založili fond, nesúci jej meno, organizáciu sprístupňujúcu vzdelanie dievčat. Po ukončení strednej školy sa Malala chystá na Oxforde študovať filozofiu, politiku a ekonomiku. „Najprv naberiem silu pomocou vedomostí, vzdelania. Musím ťažko pracovať. Keď budem dostatočne silná, vrátim sa do Pakistanu,“ povedala Malala počas rozhovoru pre rádio o svojich budúcich plánoch.
Vo vyspelých krajinách majú dnes už muži aj ženy prístup k vzdelaniu rovnaký a prekážkou ostávajú už len sociálne pomery. V mnohých európskych krajinách či v Severnej Amerike študuje na univerzitách už viac žien ako mužov. V iných zaostalejších častiach sveta dievčatá prístup k vzdelaniu nemajú. Problém so vzdelaním tu majú samozrejme všetky deti, dievčatá aj chlapci. Napríklad v Somálsku podľa OSN navštevujú školu len štyri z desiatich detí.
Dievčatá sú na tom ale ešte horšie. Môžu za to predovšetkým zakorenené predstavy o úlohe ženy v starostlivosti o deti, na čo vzdelanie predsa netreba. Podľa dát Malalinej organizácie je momentálne bez vzdelania vo svete približne 130 miliónov dievčat. Dôvodom sú vojnové konflikty, manželstvá neplnoletých či detská práca.
Rovnaký prístup k vzdelaniu je základným kameňom rovnocennosti medzi pohlaviami. Pokiaľ môžu ženy navštevovať školu, má to pozitívny vplyv na ich zdravie, zdravie ich detí ale aj ekonomiku štátu, v ktorom žijú. Ak budú mať ženy príležitosť byť samostatné a nezávislé, čo získajú najmä vďaka vzdelaniu, budú môcť bojovať za svoje práva. „Ak chcete mať jasnú budúcnosť, musíte na tom začať pracovať teraz a nečakať, kým to za vás urobí niekto iný,“ motivovala Malala ženy počas svojho príhovoru v OSN.
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ