Izraelský minister bráni vojakov: Konali správne, strieľali len na tých, ktorí chceli narušiť hranice

TASR | 01.04.2018 13:01
palestína, izrael, protest
Palestínsky prostestujúci hádže kamene na izraelských vojakov. Autor:
Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman v nedeľu uviedol, že izraelskí vojaci konali správne, keď strieľali len na tých Palestínčanov, ktorí chceli v piatok narušiť hranice medzi pásmom Gazy a Izraelom. Informovala o tom agentúra AP.

Lieberman povedal, že izraelskí vojaci nezasahovali proti tým demonštrantom, ktorí protestovali pokojne, pričom odmietol obvinenia z použitia neprimeranej sily, ku ktorému údajne došlo v piatok počas hromadných protestov Palestínčanov v pásme Gazy. Tie si vyžiadali životy 15 ľudí. Ďalších viac ako 750 osôb utrpelo strelné zranenia.

Podľa izraelského ministra obrany sa k hraniciam medzi pásmom Gazy a Izraelom priblížili v piatok tisíce Palestínčanov, pričom stovky z nich sa dopustili násilných činov vrátane hádzania kameňov či zápalných fliaš. Niektorí dokonca na izraelských vojakov strážiacich hranice strieľali. K násilným protestom došlo aj v sobotu.

Medzi 15 zabitými, ktorí prišli o život v piatok, boli podľa palestínskej strany piati členovia ozbrojeného krídla militantnej organizácie Hamas, ktorá vládne v pásme Gazy. Podľa Izraela bolo medzi obeťami osem príslušníkov Hamasu a dvaja členovia iných radikálnych skupín.

Palestínčania v pásme Gazy odštartovali v piatok šesťtýždňové protesty s požiadavkou, aby sa palestínski utečenci a ich potomkovia mohli vrátiť do svojich pôvodných domovov na území dnešného Izraela. Protestná akcia, ktorá má kulminovať 15. mája, má názov „Veľký pochod návratu“.