Sulík: Vylučujem spoluprácu s SNS na čele s Andrejom Dankom

TASR | 13.05.2018 14:25, aktualizované: 
Opozičná strana SaS rozširuje okruh strán, s ktorými nie je po parlamentných voľbách ochotná spolupracovať. Po Smere a ĽSNS k nim pribudla aj SNS na čele s Andrejom Dankom. V mimoriadnej diskusnej relácii TV Markíza Dvadsaťpäťka to potvrdil predseda opozičnej SaS Richard Sulík. Pred týždňom vylúčil spoluprácu s liberálmi aj Danko.

„My sme tomu chceli dať nejakú šancu. Ale to, čo táto strana za posledné dva roky predviedla, to je jedna kauza za druhou. Majú rýchlejší nástup k rozkrádaniu, ako mal Smer. Týmto sa v našich očiach diskvalifikovali. Neviem si predstaviť spoluprácu s SNS na čele s Andrejom Dankom. Vylučujem to,“ uistil.

Na margo blížiacich sa komunálnych volieb Sulík zopakoval, že SaS má s OĽaNO podpísanú zmluvu o spolupráci a stále sa rokuje. Potvrdil však niektoré mená kandidátov na primátorov s podporou opozície. V Nitre by to mal byť Ján Greššo ml., v Trnave Peter Bročka, v Žiline Peter Fiabáne, v Banskej Bystrici Igor Kašper, v Košiciach Jaroslav Polaček. Bratislava je stále otázna, Sulík osobne by však podporil Václava Miku, ak by kandidoval. Uzavreté nie sú ani Trenčín a Prešov. V Trenčíne sa spomína súčasný primátor Richard Rybníček, ale aj Miloš Mičega, v Prešove primátorka Andrea Turčanová a František Oľha.

Šéf liberálov sa nevyhol ani dlhoročnej téme SaS, ktorou je odvodový bonus. „Ľuďom s priemernými a podpriemernými platmi vieme zvýšiť mzdu. Im by išlo 70 percent z celého balíka. Žiadna iná strana nepredložila ani len náznakom nejakú reformu odvodovo-sociálneho systému,“ poznamenal a uznal, že niektoré výpočty súvisiace s odvodovým bonusom mala strana zlé. Vyzdvihuje však fakt, že aspoň niečo robia. „Táto problematika je veľmi ťažká. Ale podstata je, že zásadným spôsobom reformujeme tento systém. Musíme ho zmeniť, lebo nás privedie do dlhov, v akých je Grécko,“ odkázal.

Danko: Sulík komicky zostavuje vládu, hoci nevyhral voľby

Predseda opozičnej SaS Richard Sulík komicky zostavuje vládu, aj keď ešte nevyhral parlamentné voľby. Úsmevným spôsobom vylučuje politické strany zo spolupráce, pritom s ním nechce nikto spolupracovať. V stanovisku mu to odkázal líder koaličnej SNS Andrej Danko v reakcii na slová Sulíka v televízii Markíza, že so SNS na čele s jej súčasným šéfom si nevie predstaviť spoluprácu.

„V dnešnej relácii TA3 sa ukázalo, že Ľubomír Galko (SaS) nemôže konkurovať Petrovi Gajdošovi (SNS), že poslanec Branislav Gröhling (SaS) nemôže odborne komunikovať s Evou Smolíkovou (SNS) ani Martinou Lubyovou (nom. SNS) a, našťastie pre SaS, Jana Cigániková (SaS) nebola v RTVS diskutovať na tému o zdravotníctve,“ odkázal Danko. Sulíka preto vyzval, aby vážil svoje slová.

Danko: Nemajú vecné argumenty

„K nepreukázanej kriminalizácii sa totiž upínajú ľudia, ktorí nemajú vecné argumenty. Richard Sulík nepochopil, že takáto kriminalizácia politických súperov je cesta do pekla. Úsmevné je, ako Richard Sulík nezvláda diskusie ani s mladým študentom napríklad o odvodovom bonuse, ale aj to, ako každý týždeň chrlí brožúrky,“ povedal šéf národniarov, podľa ktorého frustrácia strany SaS z politiky je obrovská, ale nemala by ju prenášať do komunikácie.

„SaS jasne ukázala vo vláde s Ivetou Radičovou, že nedokáže byť seriózny partner. S pánom Sulíkom nemám problém si odborne vysvetliť tieto veci kdekoľvek a kedykoľvek. Politika na Slovensku musí začať byť odborná a slušná s cieľom riešenia problémov a nie hašterenia lídrov,“ dodal Danko.