Poslancov Národej rady čaká na tejto schôdzi ešte 45 bodov programu

SITA | 22.05.2018 09:13
Parlament, Národná rada, NRSR Foto: ,
Ilustračná snímka.
Poslanci na aktuálnej 31. schôdzi Národnej rady SR prerokujú 45 bodov programu. Za uplynulé tri týždne stihli prerokovať 50 bodov. Poslanecké návrhy zákonov, správa o činnosti Národnej banky Slovenska, správa o činnosti verejného ochrancu práv ako i odvolávanie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej zamestná poslancov Národnej rady SR v tomto týždni.

Poslancov čaká prerokovanie Správy o výsledku hospodárenia Národnej banky Slovenska za rok 2017, Správa o stave a vývoji finančného trhu za rok 2017, Správa o výsledkoch kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky za rok 2017, Správa o stave vysielania v Slovenskej republike a o činnosti Rady pre vysielanie a retransmisiu za rok 2017, Správa o činnosti verejného ochrancu práv za obdobie roka 2017. Rovnako sa budú zaoberať aj Správou komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím aj Správou o činnosti komisára pre deti za obdobie roka 2017.

Predmetom rokovania bude aj návrh na prijatie uznesenia NR SR na vykonanie kontroly hospodárenia v Úrade komisára pre deti Najvyšším kontrolným úradom Slovenskej republiky. Podnet na kontrolu vyplynul po medializovaní informácií o tom, že úrad komisárky pre deti Viery Tomanovej nezverejňoval faktúry napriek tomu, že mu takáto povinnosť vyplýva zo zákona. Ešte v januári Denník N prišiel s informáciou, že až po komunikácii s redaktorom denníka úrad začal faktúry na svojej internetovej stránke zverejňovať. Následne z prístupných dokumentov vyplýva nákup dvoch obrazov za 2 600 eur či služobného auta za viac ako 28-tisíc eur. Ako povedala po rokovaní výboru 24. apríla poslankyňa za SaS Natália Blahová, zmluvy, ktoré úrad komisárky zverejnil, hovoria o pochybnom nakladaní s financiami.

OĽaNO chce zriadenie dočasného vyšetrovacieho výboru

Medzi poslaneckými návrhmi noviel zákonov sú prevažne opozičné návrhy. Poslanci Národnej rady SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) navrhujú možnosť zriadenia dočasného vyšetrovacieho parlamentného výboru. Preto skupina zákonodarcov na aktuálnu schôdzu parlamentu predkladá návrh novely zákona o rokovacom poriadku NR SR. „Cieľom návrhu zákona je posilnenie kontrolnej funkcie Národnej rady Slovenskej republiky a jej orgánov spočívajúcej v možnosti zriadenia dočasného vyšetrovacieho výboru, ktorého úlohou je vyšetrenie vecí verejného záujmu,“ uviedli predkladatelia v dôvodovej správe k návrhu novely.

Návrh zákona o lobingu

Hnutie Sme rodina chce na Slovensku uzákoniť lobing, do parlamentu preto predložilo návrh zákona o lobingu. Cieľom navrhovanej právnej úpravy je ustanoviť právnu reguláciu lobingu, práva a povinnosti lobistov a verejných činiteľov, ako aj zabezpečiť transparentnosť lobingových aktivít. Lobing ako živnosť bude regulovaný aj v rámci platných ustanovení živnostenského zákona.

Odvolávanie Matečnej

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nominantka SNS) bude koncom týždňa čeliť odvolávaniu. Predseda parlamentu Andrej Danko zvolal na návrh opozície 32. schôdzu Národnej rady SR na štvrtok 24. mája o 9:00. Ako zdôvodnila podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová zo strany Sloboda a Solidarita, ministerka Matečná je zodpovedná za subvenčné podvody, na základe ktorých boli poskytnuté dotácie na vybetónované plochy ako letiská alebo sídliská.