Bratislava žiadala spravodlivosť pre Henryho Acordu

Pravda.sk, TASR, SITA | 08.06.2018 16:06, aktualizované: 
pochod, henry
Pochodujúci počas zhromaždenia "Spravodlivosť pre Henryho" v Bratislave. Autor: ,
Viac ako tisíc ľudí si v Bratislave podvečer na zhromaždení Spravodlivosť pre Henryho pripomenulo Filipínca Henryho Acordu, ktorý zomrel potom, ako ho minulý týždeň zbil 28-ročný Juraj H. na Obchodnej ulici v Bratislave.

Na Hodžovom námestí prečítali organizátori list Henryho sestry. Tá ďakovala filipínskej a slovenskej vláde za spoluprácu a za zabezpečovanie spravodlivosti pre Henryho. „Bol mierumilovný, milujúci. Miloval ľudí a ich rôznorodosť, a to ho stálo život,“ spomínala v liste sestra zabitého.

Organizátori vyjadrili znepokojenie nad touto udalosťou a vyjadrili podporu a hlbokú sústrasť rodine Henryho Acordu. „Politici i polícia najprv mlčali. Prokurátor nechal útočníka odísť domov a všetci dúfali, že si smrť cudzinca v hlavnom meste nikto nevšimne,“ uviedla jedna z organizátoriek.

Zuzana Maďarová z organizácie Aspekt na pódiu uviedla, že k útoku na Henryho Acordu nemôžeme pristupovať ako k ojedinelému prípadu. „Konajme proti násiliu,“ vyzvala. Po príhovoroch zamieril dav ľudí od Hodžovho námestia na miesto tragédie na Obchodnej ulici.

Spomienkové
		zhromaždenie za zabitého
		Henryho...
Spomienkový pochod pre
		Henryho
		Acordu.
+9Spomienkový pochod pre
		Henryho
		Acordu.

Práve tu ľudia zapálili sviečky, priniesli kvety a spomínali na smutnú udalosť.

„V sobotu sa bude konať Henryho pohreb, a preto chceme týmto spôsobom vyjadriť úctu k Henryho pamiatke a podporu pre jeho smútiacu rodinu“, uviedli organizátori pred podujatím.

Iniciatívy Povstanie pokračuje, Naše Slovensko a Bratislava bez náckov plánovali zhromaždenie na stredu. Ich plány ale prekazila silná prietrž mračien. „Je nám to veľmi ľúto, ale z dôvodu zhoršujúcej sa prognózy počasia budeme nútení spomienkové podujatie presunúť na iný termín“, uviedli organizátori na oficiálnom facebooku podujatia ešte v stredu popoludní.

Príbeh Dávida a Goliáša

Tichou manifestáciou si v stredu viac ako sto Banskobystričanov a Košičanov uctilo pamiatku Henryho z Filipín. Na Námestí SNP pri morovom stĺpe vzdali zároveň aj hold jeho odvahe, lebo napriek presile vystúpil na ochranu žien. Zhromaždenia boli ohlásené aj v Trnave, Prahe, Brne a Luxemburgu.

„Jeho príbeh je ako príbeh Dávida a Goliáša, ale bohužiaľ, neskončil sa tak, ako sme zvyknutí z dávnych textov. Naša sila nie je vo vypnutej hrudi, naša sila tkvie v obrane slabších a v neustálom šírení medziľudského pokoja a lásky. Aspoň tak by to malo byť,“ prihovoril sa k zúčastneným v Banskej Bystrici psychiater Michal Patarák. Na záver stretnutia ľudia zapálili sviečky pri fotografii Henryho a približne po dvadsiatich minútach sa v tichosti rozišli.

Henry Acorda zomrel vo štvrtok 31. mája v Ružinovskej nemocnici v Bratislave. Príčinou bolo masívne krvácanie do mozgu a opuch mozgu. Zranenia utrpel v sobotu 26. mája po útoku Juraja H. z Dunajskej Stredy, ktorý je už obvinený zo zabitia a tento týždeň ho sudca poslal do väzby. Útočníkovi v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na sedem až dvanásť rokov. „Veľmi mi je to ľúto,“ povedal obvinený, keď ho policajti viedli pred sudcu.