Poliaci môžu žiadať od Rusov lacnejší plyn, rozhodla švédska arbitráž

ČTK | 01.07.2018 07:30
Švédsky arbitrážny súd rozhodol, že dominantná poľská plynárenská spoločnosť PGNiG má právo požadovať zníženie ceny plynu, ktorý kupuje od ruskej firmy Gazprom. Oznámila to v sobotu PGNiG.

Nové ceny, ktoré stanovuje arbitri, budú mať podľa PGNiG spätnú platnosť od novembra 2014, keď poľská spoločnosť požiadala o revíziu cien.

PGNiG kupuje od Gazpromu väčšinu plynu, ktorý dodáva svojim zákazníkom. Firma sa často sťažuje, že platí vyššie ceny ako odberatelia Gazpromu v západnej Európe.

„Sme spokojní s rozhodnutím tribunálu, ktoré potvrdzuje právo PGNiG požadovať zníženie zmluvnej ceny,“ uviedol generálny riaditeľ poľského podniku Piotr Wozniak. „Očakávame, že zmluvná cena bude v ďalšej fáze konania znížená na úroveň trhových cien,“ dodal.

Poľsko sa teraz snaží znížiť svoju závislosť na ruskom plyne a nemá v úmysle predĺžiť zmluvu s Gazpromom po jej vypršaní v roku 2022. PGNiG musí na základe tejto zmluvy od Gazpromu kupovať 8,7 miliardy kubických metrov plynu ročne.

Minulý mesiac PGNiG podpísala s americkými spoločnosťami Port Arthur LNG a Venture Global LNG dohodu o dodávkach skvapalneného zemného plynu (LNG) na najbližších 20 rokov. Dodávky by mali pokryť zhruba tretinu ročnej spotreby Poľska. Budúci výpadok ruského plynu majú nahradiť aj dodávky novým plynovodom z nórskych severomorských ložísk.

Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom plynovodov. Je kľúčovým dodávateľom plynu pre rad európskych krajín vrátane Slovenskej republiky.