Somálski militanti zaútočili na základňu, zabili 27 vojakov

TASR | 23.07.2018 09:42
Bojovníci militantnej islamistickej organizácie aš-Šabáb zaútočili na vojenskú základňu na juhu Somálska. Podľa vlastného vyjadrenia pri tom zabili 27 vojakov.

Hovorca aš-Šabábu pre vojenské operácie uviedol, že ozbrojenci tohto zoskupenia napadli základňu v Baar Sanguni, nachádzajúcu sa približne 50 kilometrov od prístavného mesta Kismaayo.

Na základňu najskôr zaútočil atentátnik s autom naloženým výbušninami. Do objektu potom vtrhli bojovníci aš-Šabábu a obsadili ho. Počas následných ťažkých bojov zahynulo 27 vojakov a ďalší utiekli do neďalekej džungle, uviedol hovorca islamistov.

Somálska armáda vyslala do oblasti posily, avšak o tamojšom dianí neposkytla ďalšie informácie. Výbuch a streľbu z okolia základne potvrdili aj miestni obyvatelia.

Extrémistická skupina aš-Šabáb, ktorá má tesné kontakty s medzinárodnou teroristickou sieťou al-Káida, už dlhé roky vedie boj proti somálskej ústrednej vláde a usiluje sa a o vytvorenie islamského štátu. Džihádisti kontrolujú rozsiahle vidiecke oblasti na juhu Somálska.